Q

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Alternativní průvodce současným queer světem. Týdeník o překonávání společenských stereotypů, neobvyklých láskách a životě mezi normalitou a výstředností. Otevírá diskuzi o tabuizovaných tématech i předsudcích v mezilidských vztazích.

Vážení diváci a především Vážené divačky, tento díl Qéčka věnoval náš mužský tým právě Vám ? ženám. Vašim strázním a libostem, Vaší síle i neutuchající kreativitě. Pojďte se spolu s námi ponořit do hlubin ženské duše a prozkoumejme společně její odlehlá zákoutí a skrytá tajemství.

Špičkou jazyka
Britské spisovatelky Sarah Watersové jsme se při příležitosti její autogramiády a scénického čtení v divadle Minor ptali, zda by ji ještě dnes vzrušila četba jejího debutu ? dnes už kultovního lesbického románu Špičkou jazyka (Tipping the velvet). Povídali jsme si i o její zkušenosti s filmaři, kteří podle této knihy natočili seriál pro BBC, o homosexualitě viktoriánské Anglie nebo taky o tom, zda a proč touží čtenáře šokovat.
Účinkující: Sarah Waters, Lukáš Hejlík, Lilian Sarah Fischerová, Lenka Janíková

Lesbické rodiny
Každá pátá lesba a každý desátý gay je rodičem. Psycholožka Eva Polášková rozebírá problematiku rodičovství homosexuálních párů, mluví o tzv. minoritním stresu a potřebě úpravy legislativy v této otázce.
Účinkující: Mgr. Eva Polášková, Ph.D.

O holčičce
S režisérkou Lucií Ferenzovou jsme si povídali o její inscenaci O holčičce v pražské Meetfactory. V představení hrají samé holky a to i několik mužských postav. Proč? Je hlavní postava kluk anebo holka? A jak se vlastně vede divadlu v Meetfactory?
Účinkující: Lucie Ferenzová, Anita Krausová, Markéta Dvořáková,
Kristýna Matějová, Jana Kozubková

Muž a feminista?
Sociolog Martin Fafejta hovoří o emancipaci žen, filozofce Judith Butler a o svém vlastním feminismu.
Účinkující: Mgr. Martin Fafejta, Ph.D.

Protopunk z roku 2013
Vídeňská queer kapela Norah Noizzze & Band zahrála na festivalu eLnadruhou v pražském klubu Vagon. Děvčat jsme se ptali: Jak je na tom rakouská queer scéna, je-li rozdíl mezi ženským a mužským uměním či co to vlastně znamená ten protopunk z roku 2013, který hrají? Holky taky zahrály jejich nezapomenutelný hit Sitting in a heterobar.
Účinkující: Norah Noizzze & Band

Hrané scénky
Simona je sama doma. Probouzí se ve špatném rozmaru. Cigareta a kafe od včerejška. Televize ? jediná kamarádka. Dcera Zdena někde lítá, v jejím pokoji nepořádek a v něm dezorientovaná matka postupně odhaluje odlišnou sexuální orientaci své dcery…
Účinkující: Simona Peková

Vážení diváci a především Vážené divačky, tento díl Qéčka věnoval náš mužský tým právě Vám – ženám. Vašim strázním a libostem, Vaší síle i neutuchající kreativitě. Pojďte se spolu s námi ponořit do hlubin ženské duše a prozkoumejme společně její odlehlá zákoutí a skrytá tajemství.

Špičkou jazyka

Klikněte pro větší obrázekBritské spisovatelky Sarah Watersové jsme se při příležitosti její autogramiády a scénického čtení v divadle Minor ptali, zda by ji ještě dnes vzrušila četba jejího debutu – dnes už kultovního lesbického románu Špičkou jazyka (Tipping the velvet). Povídali jsme si i o její zkušenosti s filmaři, kteří podle této knihy natočili seriál pro BBC, o homosexualitě viktoriánské Anglie nebo taky o tom, zda a proč touží čtenáře šokovat.
Účinkující: Sarah Waters, Lukáš Hejlík, Lilian Sarah Fischerová, Lenka Janíková

Lesbické rodiny

Klikněte pro větší obrázekKaždá pátá lesba a každý desátý gay je rodičem. Psycholožka Eva Polášková rozebírá problematiku rodičovství homosexuálních párů, mluví o tzv. minoritním stresu a potřebě úpravy legislativy v této otázce.
Účinkující: Mgr. Eva Polášková, Ph.D.

O holčičce

Klikněte pro větší obrázekS režisérkou Lucií Ferenzovou jsme si povídali o její inscenaci O holčičce v pražské Meetfactory. V představení hrají samé holky, a to i několik mužských postav. Proč? Je hlavní postava kluk anebo holka? A jak se vlastně vede divadlu v Meetfactory?
Účinkující: Lucie Ferenzová, Anita Krausová, Markéta Dvořáková, Kristýna Matějová, Jana Kozubková

Muž a feminista?

Klikněte pro větší obrázekSociolog Martin Fafejta hovoří o emancipaci žen, filozofce Judith Butler a o svém vlastním feminismu.
Účinkující: Mgr. Martin Fafejta, Ph.D.

Protopunk z roku 2013

Klikněte pro větší obrázekVídeňská queer kapela Norah Noizzze & Band zahrála na festivalu eLnadruhou v pražském klubu Vagon. Děvčat jsme se ptali, jak je na tom rakouská queer scéna, je-li rozdíl mezi ženským a mužským uměním či co to vlastně znamená ten protopunk z roku 2013, který hrají. Holky taky zahrály jejich nezapomenutelný hit Sitting in a heterobar.
Účinkující: Norah Noizzze & Band

Hrané scénky

Klikněte pro větší obrázekSimona je sama doma. Probouzí se ve špatném rozmaru. Cigareta a kafe od včerejška. Televize – jediná kamarádka. Dcera Zdena někde lítá, v jejím pokoji nepořádek a v něm dezorientovaná matka postupně odhaluje odlišnou sexuální orientaci své dcery…
Účinkující: Simona Peková

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • "Ne homosexuálním sňatkům!" Pařížané opět vyšli do ulic

  21. 4. 2013

  Paříž – Ulice hlavního města Francie obsypali odpůrci homosexuálních sňatků. Zhruba padesát tisíc demonstrujících se vydalo na pochod k sídlu parlamentu. Ten by totiž měl v úterý definitivně schválit návrh zákona o sňatcích stejného pohlaví. Součástí zákona je i povolení adopce dětí.

 • Homosexuální sňatky potřinácté: Odkýval je i Zéland

  17. 4. 2013

  Wellington – Nový Zéland se stal třináctou zemí na světě a vůbec prvním státem v asijsko-pacifickém regionu, který uzákonil sňatky homosexuálů. Pro dodatek k manželskému zákonu se vyslovily zhruba dvě třetiny parlamentu a platit by měl od srpna.

 • Homosexuálové se mohou vzít v 11 zemích světa

  11. 4. 2013

  Montevideo - Uruguay jako druhá země Latinské Ameriky legalizovala sňatky homosexuálů. Zákon definitivně schválili poslanci drtivou většinou. Prezident země už naznačil, že ho podepíše. První homosexuální páry by mohly úřady sezdat zhruba v polovině července. Uruguay platí v Jižní Americe za jednu z nejliberálnějších zemí. Jako první v regionu loni povolila potraty.

Diskuse diváků
 • PeĹĄan 29. 4. 2012 22:31

  Až budu opět zapínat televizi nebo brouzdat po netu, vím kam zamířit. Obzvlášť mě zaujali otevřené rozhovory v posledním dílu Emo. Pěkná práce, klobouk dolu ;-)

 • 16. 8. 2019 08:44

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • vaclav moravec 16. 1. 2019 00:20

  Neco tak silenyho by nevymysleli ani komunisti v 50 letech. Doufam, ze ti ma…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  *
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady