Q

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Alternativní průvodce současným queer světem. Týdeník o překonávání společenských stereotypů, neobvyklých láskách a životě mezi normalitou a výstředností. Otevírá diskuzi o tabuizovaných tématech i předsudcích v mezilidských vztazích.

Rio, remix, recyklace. Druhá část výpravy za queer životem v Brazílii. Přineseme vám queer pohled na extrémy tradiční brazilské společnosti – tématy bude chudoba a bohatství, sex a víra, čistota a odpad, krása a kýč. A nebudou chybět brazilští queer umělci na velkém remixovém tripu.

Q volně propojuje kulturní, společenská a politická témata, nahlížená pohledem queer komunity. Pokládá mnohdy překvapivé otázky a hledá na ně netypické odpovědi.

Rio, remix, recyklace

Brazilci o sobě sami říkají, že jsou odkojeni televizí. Modlí se stejně ke hvězdám z telenovel jako k hypnotickým televizním kazatelům. Milují nekonečné teleshoppingy stejně jako přímé přenosy z ostrých bojů ve favellách. Návštěva Ria trochu připomíná rychlé přepínání televizních kanálů. Nikde jinde jsme se zatím nesetkali s lidskými příběhy, které jakoby vypadly ze soap opery a přitom vůbec nepůsobí trapně a lacině. Brazílie je na dobré cestě stát se v mnoha ohledech královnou recyklace. A u toho Queer nemohl chybět.

Dnešní Q připomíná neobvykle zremixovaný dokumentární film. Se dvěma páry brazilských queer umělců se v něm zamyslíme nad výhodami rasového a kulturního míchání, nad paradoxy těla a sexuality v zemi, která propojuje obrovské množství náboženství a náboženských kultů, i nad potřebou recyklace odpadů a myšlenek.

Navštívíme lekci tradičního japonského čajového obřadu i zkoušku divadelní hry, ve které jeden muž vystupuje jako tři „ženy v bílém“.

Seznámíme se s neuvěřitelným příběhem mezinárodně uznávaného výtvarníka Marcose, bývalého zatracence, feťáka a rabiáta, kterého jeho současný muž Edmilson vytáhl ze sociálního pekla a naučil ho v jeho 23 letech číst a psát. Společně pak vystudovali na univerzitě matematiku a architekturu, rozsvítili svými pracemi brazilské výtvarné nebe, postavili si dům na okraji pralesa a nikdy se už od sebe neodloučili.

A navštívíme také dílny, ve kterých pod rukama výtvarníků a dětí z chudinských čtvrtí – favel - vznikají z odpadu a recyklovaných materiálů alternativní karnevalové dekorace a kostýmy.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • "Ne homosexuálním sňatkům!" Pařížané opět vyšli do ulic

  21. 4. 2013

  Paříž – Ulice hlavního města Francie obsypali odpůrci homosexuálních sňatků. Zhruba padesát tisíc demonstrujících se vydalo na pochod k sídlu parlamentu. Ten by totiž měl v úterý definitivně schválit návrh zákona o sňatcích stejného pohlaví. Součástí zákona je i povolení adopce dětí.

 • Homosexuální sňatky potřinácté: Odkýval je i Zéland

  17. 4. 2013

  Wellington – Nový Zéland se stal třináctou zemí na světě a vůbec prvním státem v asijsko-pacifickém regionu, který uzákonil sňatky homosexuálů. Pro dodatek k manželskému zákonu se vyslovily zhruba dvě třetiny parlamentu a platit by měl od srpna.

 • Homosexuálové se mohou vzít v 11 zemích světa

  11. 4. 2013

  Montevideo - Uruguay jako druhá země Latinské Ameriky legalizovala sňatky homosexuálů. Zákon definitivně schválili poslanci drtivou většinou. Prezident země už naznačil, že ho podepíše. První homosexuální páry by mohly úřady sezdat zhruba v polovině července. Uruguay platí v Jižní Americe za jednu z nejliberálnějších zemí. Jako první v regionu loni povolila potraty.

Diskuse diváků
 • Peťan 29. 4. 2012 22:31

  Až budu opět zapínat televizi nebo brouzdat po netu, vím kam zamířit. Obzvlášť mě zaujali otevřené rozhovory v posledním dílu Emo. Pěkná práce, klobouk dolu ;-)

 • 16. 8. 2019 08:44

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • vaclav moravec 16. 1. 2019 00:20

  Neco tak silenyho by nevymysleli ani komunisti v 50 letech. Doufam, ze ti ma…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  *
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady