Q

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Alternativní průvodce současným queer světem. Týdeník o překonávání společenských stereotypů, neobvyklých láskách a životě mezi normalitou a výstředností. Otevírá diskuzi o tabuizovaných tématech i předsudcích v mezilidských vztazích.

Chystáte se pokořit Rio de Janeiro a odhalit jeho skrytá queer tajemství? Zapomeňte na všechno, co si o cariocas – tedy „Rianech“ myslíte, zahoďte za hlavu všechny oficiální průvodce a plány. V Riu totiž spolehlivě zafunguje jen jeden plán – prostě si vyrazit na pláž…

Q tour: Boys from Ipanema

Thiago Araujo, mladý a prozatím nadšený editor nového brazilského queer komunitního webu http://www.pheeno.com.br/ nás provede po gay pláži na slavné Ipanema. Dozvíme se, proč s námi v Brazílii budou otevřeně flirtovat nejen gayové, kde najít zajímavé kouty queer Ria i to, proč se na místní queer komunitu nedají brát naše středoevropská měřítka.

Q art: Gilberto Gawronski – „Dama de noite“

Na pláži Ipanema se odehrává i rozhovor s populárním brazilským hercem a divadelním režisérem Gilbertem Gawronskim. Na první pohled bychom ho mohli považovat za syna, kterého si spolu upletli John Malkovich a Moby. Uvidíme ho ale také hrát Shakespeara v kožeňáckých řemenech nebo prapodivného androgynního anděla zkázy ve filmu „Dama de noite“. Přestože je proslulý svými provokativními queer divadelními inscenacemi, říká, že nikdy netvořil divadlo „pro gaye“.

Q portrét: Carlos Tufvesson – móda a politika

Heslo „pravé cariocas potkáš na pláži“ nám Gilberto Gawronski stvrdil i ve chvíli, kdy během natáčení našeho rozhovoru znenadání odběhl pozdravit se s párem kolemjdoucích přátel. A ne jen tak ledajakých. Carlos Tufvesson je špičkový brazilský módní návrhář a jeho muž André Piva zase velmi uznávaný architekt. Jeden z neznámějších brazilských gay párů se otevřeně zasazuje za rovná práva pro queer občany a angažuje se v boji proti AIDS. Takže náš rozhovor o módě, brazilském temperamentu a kráse emancipovaných žen se velmi rychle stočil k povídání o queer aktivismu, občanských právech a svobodách, o vlivu církve na společenské dění a o právu každého člověka starat se o opuštěné děti. Prostě na rozhovor o lásce.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • "Ne homosexuálním sňatkům!" Pařížané opět vyšli do ulic

  21. 4. 2013

  Paříž – Ulice hlavního města Francie obsypali odpůrci homosexuálních sňatků. Zhruba padesát tisíc demonstrujících se vydalo na pochod k sídlu parlamentu. Ten by totiž měl v úterý definitivně schválit návrh zákona o sňatcích stejného pohlaví. Součástí zákona je i povolení adopce dětí.

 • Homosexuální sňatky potřinácté: Odkýval je i Zéland

  17. 4. 2013

  Wellington – Nový Zéland se stal třináctou zemí na světě a vůbec prvním státem v asijsko-pacifickém regionu, který uzákonil sňatky homosexuálů. Pro dodatek k manželskému zákonu se vyslovily zhruba dvě třetiny parlamentu a platit by měl od srpna.

 • Homosexuálové se mohou vzít v 11 zemích světa

  11. 4. 2013

  Montevideo - Uruguay jako druhá země Latinské Ameriky legalizovala sňatky homosexuálů. Zákon definitivně schválili poslanci drtivou většinou. Prezident země už naznačil, že ho podepíše. První homosexuální páry by mohly úřady sezdat zhruba v polovině července. Uruguay platí v Jižní Americe za jednu z nejliberálnějších zemí. Jako první v regionu loni povolila potraty.

Diskuse diváků
 • Peťan 29. 4. 2012 22:31

  Až budu opět zapínat televizi nebo brouzdat po netu, vím kam zamířit. Obzvlášť mě zaujali otevřené rozhovory v posledním dílu Emo. Pěkná práce, klobouk dolu ;-)

 • 16. 8. 2019 08:44

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • vaclav moravec 16. 1. 2019 00:20

  Neco tak silenyho by nevymysleli ani komunisti v 50 letech. Doufam, ze ti ma…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  *
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady