Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Bojovníci profesionálové v Kambodži

Umíte si představit povolání, ve kterém se necháte zmlátit do bezvědomí, a odměnou za to není přepych, ale chudoba? Těžko. Přesto jsou lidé, kteří by neměnili. Bojovníci a profesionálové. Tři generace boxerů z Kambodže vyprávějí o tvrdé cestě k respektu. O tom, co je khmérské bojové umění „pradal serey“. O dostizích, ve kterých jde o celý život i o pár desítek dolarů. O obchodu, kde se platí vším, co můžete nabídnout.

Kambodža – království pro své starodávné chrámy přezdívané Perla Asie, je domovem více než 14 milionů lidí. Jen hrstka z nich nemusí o své živobytí tvrdě bojovat den za dnem. I sebemenší peníz se hodí. Krvavý polpotovský režim udělal ze země jednu z nejchudších v regionu celé jihovýchodní Asie. A potrvá ještě dlouhá léta, než se tíživého dědictví zbaví. Kambodža je také hrdá a má své tradice, ke kterým není hanbou se hlásit, místa, kde je možné důstojnosti dobít. Do slova a do písmene…

Pradal serey. V khmérštině je „pradal“ boj nebo box a „serey“ svoboda, volnost. Kambodžský národní sport. Tvrdý a nesmlouvavý. Na olympiádě pradal serey neuvidíte. Místním to ale rozhodně nevadí. I nejmenší kluci o něm mluví s úctou a jejich tátové se díky němu každý víkend oddávají své velké vášni – sázení. Příběh tří generací borců pradal serey, který Fokus ČT24 předkládá, je příběhem Kambodže. Zároveň ho ale mohou žít a žijí lidé v jakýchkoliv zeměpisných šířkách. Nejde o to, kolik kdo rozdá nebo inkasuje ran, ale především o to, jakou cestu v životě zvolí.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu