Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 17  
Sdílet
| Poslat odkaz

Invaze 68: Odvaha a zoufalství

Dokument zachycující osudy včera zemřelé Natalji Gorbaněvské, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi do Československa, a dalších sovětských disidentů. Srpen 1968 i v Rusku znamenal definitivní konec nadějí, ale v i Rusku se s tím někteří odmítali smířit a i v zemi tuhé totality lidé žily příběhy zoufalství a naděje v boji s komunistickou mocí.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Srdce statečné ženy se zastavilo: Zemřela Natalija Gorbaněvská

  29. 11. 2013

  Paříž - V 77 letech zemřela v noci na dnešek v Paříži známá ruská disidentka, básnířka, překladatelka a bojovnice za lidská práva Natalija Gorbaněvská - jedna z osmi statečných, kteří 25. srpna 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

 • Gorbaněvská: Zaplatila za pět minut štěstí, ale nemohla jinak

  3. 11. 2013

  Praha - "Bylo to naše rozhodnutí, udělali jsme to pro sebe a pro své čisté svědomí. A hlavně proto, aby všichni viděli, že bratrská pomoc se netýkala všech." Tak vzpomíná na srpen 1968 ruská disidentka Natalia Gorbaněvská, která tehdy spolu s dalšími sedmi statečnými na Rudém náměstí demonstrovala "za svobodné Československo". Ačkoliv prý nikdy neměla sklon k účasti na demonstracích, v tuto chvíli už nemohla jen sedět u psacího stroje a psát protestní dopisy. Jak sama říká, ani dnes nemůže jen tak nečinně sedět stranou, ačkoliv už vyrostlo "nové pokolení ochránců lidských práv".

 • Odvážná a lehkomyslná Gorbaněvská převzala medaili za zásluhy

  24. 10. 2013

  Praha – Několik dnů po invazi vojska Varšavské smlouvy do Československa vlála na Rudém náměstí v Moskvě československá vlaječka. Skupina osmi lidí se tehdy sešla a pod transparenty protestovala proti okupaci. Mezi nimi byla také Ruska Natalija Gorbaněvská, která žije v současnosti ve Francii. Osud rodné země jí přesto není lhostejný a aktivně se zajímá o tamní politiku. V těchto dnech navštívila pražskou Karlovu univerzitu, aby převzala zlatou pamětní medaili za zásluhy v boji o demokracii, svobodu a lidská práva. Jak slavnostní udílení ocenění probíhalo a co pronesla Gorbaněvská v děkovném projevu, se podívejte v následujícím záznamu.

 • Gorbaněvská: "Nebyla jsem ani tak odvážná, jako lehkomyslná"

  21. 10. 2013

  Praha - Čtyři dny po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa se na moskevském Rudém náměstí sešla skupinka osmi lidí, kteří nesli československou vlaječku a transparenty odsuzující okupaci. Jedna z osmi statečných, Natalija Gorbaněvská, právě dnes přijela na několikadenní návštěvu Prahy. Přestože trvale žije ve Francii, osud Ruska jí není lhostejný, kromě veršů totiž edituje texty o porušování lidských práv v Rusku. Disidentka dnes obdržela děkovný dopis od předsedy Senátu Milana Štěcha, převezme v Karolinu zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy za zásluhy v boji o demokracii, svobodu a lidská práva.

 • Stud byl silnější než strach, říká jedna z osmi statečných

  30. 10. 2012

  Praha - Ruská básnířka a bojovnice za lidská práva Natálie Gorbaněvská přijela do Česka, aby představila vydání své knihy Poledne. Spis líčí demonstraci "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 v Moskvě protestovali proti vstupu vojsk států Varšavské smlouvy do Československa. Gorbaněvská je jedním z těchto osmi hrdinů. Dnes večer knihu Poledne představí v Knihovně Václava Havla v Praze.

 • "Nikoho nepřemlouvám," říká Natálie Gorbaněvská

  29. 5. 2008

  Natálie Gorbaněvská (1936) je ruská básnířka, překladatelka z polštiny a jedna z nejslavnějších sovětských disidentek. V roce 1964 absolvovala Leningradskou univerzitu a pracovala jako korektorka a překladatelka. Zapojila se do sovětského disidentského hnutí, s kolegy vydávala samizdatovou "Kroniku současných událostí". 25. srpna 1968 vyšla s dalšími sedmi kolegy (Konstantin Babickij, Taána Bajevová, Larisa Bogorazová, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Pavel Litvinov a Viktor Fajnberg) na moskevské Rudé náměstí, aby tam protestovali proti sovětské invazi do Československa. Během okamžiku byli zatčeni a následně několik let vězněni, někteří v psychiatrických léčebnách. Gorbaněvská v roce 1975 z Ruska emigrovala a dnes žije v Paříži. Slavná americká písničkářka Joan Baezová jí v roce 1976 věnovala píseň "Natalia", napsanou na podporu sovětských disidentů. Exkluzivní rozhovor s Natálií Gorbaněvskou, jedním z hostů Festivalu spisovatelů Praha, vedl Josef Pazderka.

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  KaĹždĂ˝ rok je na světě zamordovĂĄno 100000 křesĹĽanĹŻ, do toho patří znĂĄsilňovĂĄnĂ­,…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavĂ˝ dokumunt

  Ano, nĂĄpodobně, jen vĂ­ce takovĂ˝ch dokumentĹŻ... V ČeskĂŠ televizi mĂĄlo obvyklĂ˝ j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 30 minut
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme.

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu