Fokus ČT24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Obama 2 roky u moci. Jak se změnila Amerika a jak se změnil svět? Co tomu říká Evropa? Fokus ČT24 natáčel v Praze, Bruselu i Lisabonu.

Obama 2 roky u moci

20. ledna 2011 uplynou 2 roky od prezidentské přísahy amerického prezidenta Baracka Obamy, který se stal prvním afroamerickým prezidentem USA a důvěru Američanů získal se slibem, že provede zásadní změny. Obamu pozorně po celé dva roky sleduje taky Evropa, kde získal mimořádnou popularitu. Jak ho vidí Evropané teď? Uspěl se svou zahraniční politikou, nebo je pravdou, že na rozdíl od svého předchůdce George Bushe mladšího věnuje Evropě mnohem méně pozornosti? Na to odpoví dokumentární pořad Fokus, který 15. ledna v premiéře ve 20:05 odvysílá zpravodajská stanice ČT24.

Klikněte pro větší obrázekV pořadu vystoupí Alison Smaleová, šéfeditorka v Paříži sídlících novin The International Herald Tribune (globální edice New York Times). Tento list je považovaný za jeden z nejvlivnějších na světě. Uznávaná novinářka, která pokrývala pro agenturu AP pád železné opony v Československu i NDR a dlouhá léta působila v Moskvě, se zaměří také na hodnocení vztahu Obamy k České republice.

Klikněte pro větší obrázekRežisér Fokusu Bohumil Vostal natáčel s kameramanem Martinem Boubínem také v Bruselu a Lisabonu. V belgické metropoli s americkým podnikatelem Robertem Badilou, který tam vede IT konzultační firmu a v 90. letech se angažoval v prezidentské kampani Billa Clintona. Americký podnikatel žijící v Bruselu, sídle institucí Evropské unie, se bude zejména zaobírat otázkou, zda Obama zvládá ekonomickou krizi a co ho na jeho vládě zklamalo.

Klikněte pro větší obrázekFokus ČT24 zajel i do Lisabonu, kde na podzim 2010 jednal Obama se svými kolegy z NATO a EU. Z portugalské metropole představí pohled známé a oceňované karikaturistky a kreslířky Cristiny Sampaiové, která spolupracovala s prestižními světovými a evropskými listy, od amerického The Wall Street Journal, po portugalský Publico nebo rakouský Die Presse. I její obor zasáhla hospodářská krize. Fokusu ukáže, jaký pohled má žena, jež pracuje s nadsázkou a satirou, na Obamovu vládu a vztahy Evropy s USA.

Tvůrci pořadu

Režie a scénář: Bohumil Vostal
Kameraman: Martin Boubín
Střih: Martin Hubáček
Dramaturg: Tomáš Šponar
Zvuk: Martin Všetečka
Produkce: Magdaléna Štamfestová, Michael Preiss

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu