Fokus ČT24 (47)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

S kamerou a mikrofonem za lidmi, které běžně nepotkáváme. Oni si ale zvláštní nepřipadají.

Někteří jsou na očích víc, jiní zas tak nápadní nejsou. Mají ale stejnou roli: jsou to Pokračovatelé. Bohumil Vostal, reportér Fokusu, se vydal za lidmi, kteří mají na co navazovat. A věnují tomu svůj život. Zajímalo nás, jak se cítí jako pokračovatelé – a co je na tom inspiruje. Protože pokračovatelem je vlastně tak trochu každý z nás.

Diváci ho možná znají z filmů jako Kabriolet nebo Toyen. Tobiáš Jirous je ale hlavně spisovatel a DJ. Jméno má po svém nevlastním otci – Ivanu Magoru Jirousovi, komunisty vězněném básníkovi. Básnířkou je ale i Tobiášova matka, bývalá disidentka Věra Jirousová. I když Tobiáš Jirous vypadá jako úspěšný bohém – jeho dospívání nebylo vůbec jednoduché. Nezačal psát hned. Jako disidentské dítě neměl sebemenší šanci přihlásit se na vysokou školu – až po revoluci studoval malbu na Akademii výtvarných umění. Ale tomu už se nevěnuje, stejně jako zahradničení, kterému se musel vyučit.
Maxim Velčovský by mohl působit jako prototyp úspěšného návrháře. Koneckonců proč ne, když jeho design se tak dobře prodává. Před lety se dokonce proslavil jako model v reklamě. Možná i proto si mohl dovolit tak trochu riskovat a zapojit se do obnovy Uměleckoprůmyslových závodů, které byly za první republiky nábytkářským impériem. Značku UP tehdy znali lidé po celé Evropě, teď se pokouší získat svou proslulost zpět. Pro novou kolekci obnovené nábytkářské firmy už Maxim Velčovský vytvořil i svou první sedačku.
Nemá známé jméno a nemůže se hlásit k rodinné tradici. Přesto odkaz, který převzal, má nesmírnou hodnotu. Je správcem jednoho z největších židovských hřbitovů v Evropě. Zdeněk Malášek tohle povolání převzal po Bohumíru Pavlíkovi, který v normalizačních 80. letech spolu s dalšími nadšenci hřbitov ze 17. století zachránil a až do své smrti se o něj staral. Pan Malášek hřbitov po židovském vzoru nazývá zahradou věčnosti. Nemyslí si, že by mu jeho práce změnila život, ale spíš náhled na něj.
ČT24 v sobotu 24. 11. ve 20:05 hod.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • iva 10. 2. 2015 14:16

  Vymahani dluhu nebo kradeze a podvody?

  Kazdy z nas musi souhlasit s tim, ze dluhy se platit museji, jediny problem je…

 • Jan 25. 7. 2013 11:02

  Národe probuď se!

  Každý rok je na světě zamordováno 100000 křesťanů, do toho patří znásilňování, únosy, nucení k opuštění svých domovů a ničení k…

 • Maxwell 29. 7. 2012 15:32

  zajimavý dokumunt

  Ano, nápodobně, jen více takových dokumentů... V České televizi málo obvyklý jev.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 21 minut – Rok výroby: 2007 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu