TV program Osobní program  
čtvrtek 12. 7. 2007
ve 22:25 na ČT1

Fenomén dnes

PST4:3  
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
 Přidat do Osobního programu
Nastavit připomenutí
/ivysilani/10119576319

Předchozí díl další díly Následující díl

 

Další zdroje:
Informace o Evropě
EUROPA - EU v kostce
U nás v Evropě


Elektřina všude kolem. Reportáž Karolíny Vránkové a Jana Reinische.

Udělej si elektřinu!

Fenomén dnes: Udělej si elektřinu!Fenomén dnes: Udělej si elektřinu!Fenomén dnes: Udělej si elektřinu!Fenomén dnes: Udělej si elektřinu!

Potřebujeme reaktory? Potřebujeme tuny uhlí? Potřebujeme dráty vysokého napětí, které přenášejí elektřinu přes celou Evropu? Ne, říkají zelení vizionáři. Elektřinu je možné dělat pěkně za domem. A to z obnovitelných zdrojů, slunce, vody, větru. Totéž si myslí Evropská unie. Na jaře se Evropská rada rozhodla, že v roce 2020 bude dvacet procent energií v EU z obnovitelných zdrojů. Česká republika se zatím zavázala, že pokryje 2010 osm procent výroby elektřiny z vodních, větrných, slunečních a dalších alternativních elektráren. Odpůrci tvrdí, že to je drahé. Energie z obnovitelných zdrojů stojí několikrát víc než třeba z Temelína. Rozdíl doplácí stát, tedy my všichni. Když dostojíme svému závazku, bude to každého občana stát zhruba osm set korun ročně. Vyplatí se taková investice? A jaká energetická budoucnost nás čeká? To a mnohem víc přináší reportáž redaktorky Karolíny Vránkové a režiséra Jana Reinische.

Autoři: Karolína Vitvarová - Vránková a Jan Reinisch

Fenomén podle Adama Černého: „Kde najdeme zítra světlo a teplo“


Myslíte si, že by se pozornost výrobců energie měla víc zaměřit na obnovitelné zdroje?

Samozřejmě ano, získávání energie z obnovitelných zdrojů je prostě šetrnější k našemu životnímu prostředí. (91%)
Ano, ale ne nekriticky, například větrné elektrárny mohou přírodu ničit i jinak než znečištěním, např. úhynem ptáků. (6%)
Ne, záleží více na technologické úrovni získávání energie než na zdroji. (3%)
celkový počet hlasů: 32

Soutěž

Máte chuť spojit příjemné s užitečným – vyzkoušet svoje vědomosti a třeba vyhrát dárek od České televize? Od toho je tu naše soutěž. Odpovězte nám na otázku volně spojenou s aktuálním tématem Fenoménu dnes. Kdo první správně odpoví, dostane od nás knížku U nás v Evropě podle stejnojmenného pořadu.

Stopáž: 26 minut
Rok výroby: 2007
reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1345