26 minut

2. dubna

Obsah dílu

Začínají zápisy do prvních tříd — Odklady školní docházky — Změny, které resort plánuje pro základní i předškolní vzdělávání — Bourání mostu v Chrudimi — Uzavírka Zvíkovského mostu — Oprava pražské magistrály — Začíná blokové jarní čištění ulic — Otevření nového centra České pošty v Hradci Králové — Protesty proti výškové výstavbě v Kutné Hoře — Prodloužení vazby pro žháře — Rozšíření karlovarského letiště komplikuje les — Roste počet nakažených černým kašlem — Záchrana zkolabovaného řidiče — Zájem o tísňovou péči se zvyšuje — Hubení hlodavců v Praze — Bozkovské jeskyně zahájily sezonu

Části dílu

01:07
Začínají zápisy do prvních tříd
  Do školních lavic by v září mělo usednout asi 118 tisíc dětí. Někde ale budou muset losovat. O místa se bojuje hlavně ve větších městech. A třeba některé pražské městské části a také obce v okolí metropole trápí takzvaná spádová turistika. A to když rodiče účelově přehlašují trvalá bydliště dětí do oblastí škol, které si vybrali. Radnice kvůli tomu zpřísňovaly pravidla.
  04:06
  Odklady školní docházky
   Odklad školní docházky by letos podle odhadů ministerstva mohlo mít asi 31 tisíc šestiletých dětí. Ze 150 tisíc dětí, které by měly letos přijít k zápisu, jich tak do první třídy nastoupí jen 118 tisíc. V dlouhodobém průměru mělo podle posledních dat školní inspekce každé čtvrté dítě odklad. To je nejvíc v Evropě.
   04:45
   Změny, které resort plánuje pro základní i předškolní vzdělávání
    Nový Rámcový vzdělávací program se má zaměřit na dovednosti a schopnosti žáků. Ubýt má takzvaného biflování, protože důraz se bude klást na občanské vzdělávání a finanční nebo mediální gramotnost. Na nové učební plány by školy - mohly dobrovolně přejít už od příštího školního roku.
    05:23
    Bourání mostu v Chrudimi
     Na řadě míst začíná nová stavební sezona. Řidiči tak musejí opět počítat s dopravními omezeními. Stavební práce omezují třeba dopravu v Chrudimi, kde dělníci bourají most.
     06:22
     Uzavírka Zvíkovského mostu
      A uzavřený je ode dneška Zvíkovský most přes Vltavu. Po 30 letech od poslední opravy potřebuje nákladnou rekonstrukci. Pro řidiče na Písecku to znamená, že na trase mezi Milevskem a Čimelicemi neprojedou a musejí na objížďku. Uzavírka má trvat půl roku.
      08:11
      Oprava pražské magistrály
       Provoz na pražské magistrále ode dneška omezuje rekonstrukce. Na ulici 5. května silničáři pokračují po zimní přestávce v opravě vozovky – tentokrát ve směru do centra. Práce potrvají do konce dubna a přinesou zúžení na Nuselském mostě.
       09:50
       Začíná blokové jarní čištění ulic
        Města a obce začínají s jarním blokovým čištěním ulic. Třeba pracovníci jihlavských služeb musejí uklidit na 250 kilometrů silnic a zhruba 200 kilometrů chodníků. K tomu ale také musejí řešit problémy s řidiči, kteří nerespektují značení a svá auta včas neodstaví.
        11:32
        Otevření nového centra České pošty v Hradci Králové
         Novou pobočku v bankovním centru otevřela Česká pošta v Hradci Králové. Do bezbariérových prostor v obchodní zóně se přestěhovala z historického středu města, kam to měli mnozí obyvatelé blíž. Radnice proto zvažuje úpravu linek MHD.
         13:28
         Protesty proti výškové výstavbě v Kutné Hoře
          Zastupitelé projednávají developerský projekt společnosti Marlo, který počítá se čtyřmi 13 patrovými budovami v místní části Malín. Vedení města i obyvatelé jsou proti.
          15:37
          Prodloužení vazby pro žháře
           Ústecký krajský soud prodloužil vazbu bývalému dobrovolnému strážci národního parku. Policie ho viní z toho, že v létě roku 2022 založil požár v Českém Švýcarsku. Dotyčnému hrozí až 15 let vězení.
           17:16
           Rozšíření karlovarského letiště komplikuje les
            Letiště v Karlových Varech by mohlo mít delší a širší přistávací dráhu. Některé společnosti z něj dosud nechtějí létat, protože by kvůli atypickým rozměrům dráhy musely platit speciální výcviky posádek. Na přestavbu ranveje potřebuje Karlovarský kraj odkoupit bezmála 100 tisíc metrů čtverečních pozemků. Většina z nich patří státním lesům. Jenže podnik lesní plochy zatím prodat nemůže.
            19:04
            Roste počet nakažených černým kašlem
             Za poslední březnový týden přibylo v Česku 1 044 nových případů černého kašle. Od začátku roku se tak celkový počet vyšplhal skoro na 5 300.
             19:31
             Záchrana zkolabovaného řidiče
              Policisté a hasiči zachránili muže, který zkolaboval v uzamčeném autě nedaleko Smíchovského nádraží v Praze. Policisté se do auta dostali tak, že rozbili zadní okénko. Po resuscitaci záchranáři řidiče převezli do nemocnice.
              20:14
              Zájem o tísňovou péči se zvyšuje
               Především u seniorů, kteří potřebují přivolat pomoc v případě pádu. Častěji využívají i plánované hovory proti pocitům osamění. Tísňovou péči si můžou zřídit i vážně nebo dlouhodobě nemocní lidé. S dispečinkem jsou propojení elektronicky.
               22:02
               Hubení hlodavců v Praze
                V Praze začala plošná deratizace hlodavců. Na hubení milionů myší a potkanů nachystali deratizátoři 13,5 tuny jedu. Nástrahy kladou výhradně do kanálů, kde je hlodavců nejvíc. Problémové je podle nich také okolí velkých staveb nebo lokality, kde žijí bezdomovci.
                23:33
                Bozkovské jeskyně zahájily sezonu
                 Zpřístupněné jeskyně letos zahájily jarní sezonu s předstihem. Většina z nich se otevřela už na Velký pátek a lidé je mohli navštívit i během Velikonočního pondělí. Například do Bozkovských dolomitových jeskyní na Semilsku přišlo za čtyři dny asi 800 návštěvníků.
                 Přehrát celé video
                 Stopáž26 minut
                 Další díl
                 3. dubna

                 Přehled dílů

                  
                 Stopáž26 minut

                 24. května

                 24. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 23. května

                 Burza práce pro horníky na Mostecku — Zetor propustí 160 lidí — Čtvrtfinále hokejového šampionátu — Hokejové čtvrtfinále na náměstí v Táboře — Studny nesplňují limity pro pitnou vodu — Vojenské cvičení Joint Fires 2024 — 12 zraněných po nehodě autobusu — Letecký spoj z Karlových Varů do Taškentu — Na stadionu v Plzni zasahovali těžkooděnci — Oprava poškozené památky — Připomínky k projektu Nový Hlavák — Lázně Luhačovice po rekonstrukci — Mimořádný zájem o výpravy do šumavské divočiny

                 23. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 22. května

                 Novela o umístění dětí do školek — Prezident Petr Pavel v Pardubickém kraji — Blesková povodeň v Blížejově na Domažlicku — Klesá poptávka po brigádnících — Pražští radní jednají o projktu Nové Holešovice — Zdržení výstavby přivaděče k D3 u Českého Krumlova — Nárůst počtu krádeží aut — Hokej na velkoplošných obrazovkách — Cvičení hasičů v Národním parku České Švýcarsko — Správa šumavského parku uzavřela cestu k Bílé strži — Nová expozice ledních medvědů v Zoo Praha

                 22. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 21. května

                 V Plzni začala oprava dálničního obchvatu — Kilometrové kolony u německých hranic — Převaděči před soudem — Přibývá nehod malých letadel — Prezident Petr Pavel v Pardubickém kraji — 10 let od rozsudků v metanolové kauze — Dva mrtví po srážce auta s vlakem — Petice občanů proti těžbě kamene — Fotovoltaická elektrárna v dolu Bílina — Uctění padlých vojáků — Hasiči procvičí zásah u požáru lesa — Rychlostaba bytů ve Žďáru nad Sázavou — Vyšetřování zakázky na dětské hřiště — Lovosice mají nově bezbariérové nádraží — Cyklisté místo vlaků u Chrástu — Nejlepší rybáři světa na Vltavě

                 21. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 20. května

                 Problémy s platbami kartou v MHD v Hradci Králové — Dostavba dálnice D3 u Tábora — Dopravní komplikace kvůli stavbě D35 — Sporný projekt Nové Holešovice — Rekordní počty nehod motorkářů na českých silnicích — Aplikace mapující dopravní nehody — Spotřeba piva v restauracích klesá — Havrani ničí úrodu na jihu Čech — Pomoc neúspěšným uchazečům o studium na SŠ — Muzeum genocidy ve vlakové soupravě — Žižkovský Mordor nahradí bytový projekt — Žací loď na Boleváku v Plzni — Obnovená tradice na Vysočině

                 20. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 17. května

                 Změny v rozdělování sdílených daní — Soud odročil případ požáru v Českém Švýcarsku — Škoda po požáru skladu olejů — Otevření zrekonstruované Hrabalovy chaty — Vrcholí festival Open House Praha — Začíná festival muzejních nocí — Větrný park vznikne u Dolního Dvořiště — Regulace sdíleních koloběžek a kol — Stát prodává zámek Štiřín — Mládě orangutana je samec — Otevření nového úseku D49 v ohrožení — Obyvatelé Chrášťan si prosadili referendum o hazardu — Zájem o lestí školky roste — Začíná festival Jižní svéráz — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Úklid během hokejového šampionátu

                 17. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 16. května

                 Případ největšího lesního požáru u soudu — Soud se žhářem — Případ největšího lesního požáru u soudu — Obnova NP České Švýcarsko — Prodloužení oprav Barrandovského mostu — Otrava bonbony s psychotropními látkami — Požár skladu olejů v Kladně — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Správa železnic hledá projektanty na stavbu železničního koridoru ze Stodu do Domažlic — Byty z areálu zkrachovalého Botasu — Plzeňská kasárna se promění v byty — Ječmen ohrožují výkyvy počasí — Objev středověkého pokladu — Ukrajinské slavnosti vyšívaných košil — Završení svatojánských slavností Navalis

                 16. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 15. května

                 Výsledky přijímaček na střední školy — Zájem o některé učňovské obory roste — Opatření po atentátu na premiére Fica — Pošta v Jindřišské ulici nemá kupce — Noční cvičení složek IZS v Jihlavě — Restaurace nebudou platit za venkovní posezení — V Chebu poškodili vandalové sochu v kašně — V Praze vrcholí Svatojánské slavnosti Navalis — Svatojánské procesí projde Prahou — Černé skládky v Ústí nad Labem — Kapacita letních táborů se plní — Chotěboř přispěje rodinám na dětské kroužky — Nelegální ohniště v NP Šumava — Nová pracovní místa pro handicapované

                 15. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 14. května

                 Svitavsko zkouší autobusy na objednávku — Rekonstrukce Václavského náměstí — Trutnovské městské vlaky končí — Nelegální herny v Česku — Středočeský kraj láká k pobytu u vody — Průzkum pramenů v Karlových Varech — Požár teletníku na Jihlavsku — Zneužívání dětí ve sboru v Jablonci nad Nisou — Za měsíc se má otevřít nový úsek D7 — Soud v případu úmrtí chlapce při motoristických závodech — Jihlava zažije noční cvičení IZS — Mozaikovou sečí proti suchu — Porucha na trakčním vedení zastavila vlaky v Praze — V NP Šumava otevřeli soví voliéry

                 14. 5. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 13. května

                 Požár ve Frýdštejně — Dohášování požáru v Příhrazských skalách — Výstraha před požáry — Porvelánka Thun ukončila provoz v Klášterci — Šíření černého kašle — Smrtelná nehoda malého letadla na Jihlavsku — Speciální betonáž obchvatu pod vodou — Stížnosti na změny v ústecké MHD — Celorepublikové vyhlášení Zlatého erbu — Radní rozhodli o plastice Moskva-Praha — Problém s financováním orchestrů a sborů — Svatojánské slavnosti Navalis — Stanice pro zabavená exotická zvířata — Týden rovnosti tváří — Natáčení letošní vánoční pohádky — Výluka vysílačů

                 13. 5. 2024 na ČT1

                 Napište nám