26 minut

2. dubna

Obsah dílu

Začínají zápisy do prvních tříd — Odklady školní docházky — Změny, které resort plánuje pro základní i předškolní vzdělávání — Bourání mostu v Chrudimi — Uzavírka Zvíkovského mostu — Oprava pražské magistrály — Začíná blokové jarní čištění ulic — Otevření nového centra České pošty v Hradci Králové — Protesty proti výškové výstavbě v Kutné Hoře — Prodloužení vazby pro žháře — Rozšíření karlovarského letiště komplikuje les — Roste počet nakažených černým kašlem — Záchrana zkolabovaného řidiče — Zájem o tísňovou péči se zvyšuje — Hubení hlodavců v Praze — Bozkovské jeskyně zahájily sezonu

Části dílu

01:07
Začínají zápisy do prvních tříd
  Do školních lavic by v září mělo usednout asi 118 tisíc dětí. Někde ale budou muset losovat. O místa se bojuje hlavně ve větších městech. A třeba některé pražské městské části a také obce v okolí metropole trápí takzvaná spádová turistika. A to když rodiče účelově přehlašují trvalá bydliště dětí do oblastí škol, které si vybrali. Radnice kvůli tomu zpřísňovaly pravidla.
  04:06
  Odklady školní docházky
   Odklad školní docházky by letos podle odhadů ministerstva mohlo mít asi 31 tisíc šestiletých dětí. Ze 150 tisíc dětí, které by měly letos přijít k zápisu, jich tak do první třídy nastoupí jen 118 tisíc. V dlouhodobém průměru mělo podle posledních dat školní inspekce každé čtvrté dítě odklad. To je nejvíc v Evropě.
   04:45
   Změny, které resort plánuje pro základní i předškolní vzdělávání
    Nový Rámcový vzdělávací program se má zaměřit na dovednosti a schopnosti žáků. Ubýt má takzvaného biflování, protože důraz se bude klást na občanské vzdělávání a finanční nebo mediální gramotnost. Na nové učební plány by školy - mohly dobrovolně přejít už od příštího školního roku.
    05:23
    Bourání mostu v Chrudimi
     Na řadě míst začíná nová stavební sezona. Řidiči tak musejí opět počítat s dopravními omezeními. Stavební práce omezují třeba dopravu v Chrudimi, kde dělníci bourají most.
     06:22
     Uzavírka Zvíkovského mostu
      A uzavřený je ode dneška Zvíkovský most přes Vltavu. Po 30 letech od poslední opravy potřebuje nákladnou rekonstrukci. Pro řidiče na Písecku to znamená, že na trase mezi Milevskem a Čimelicemi neprojedou a musejí na objížďku. Uzavírka má trvat půl roku.
      08:11
      Oprava pražské magistrály
       Provoz na pražské magistrále ode dneška omezuje rekonstrukce. Na ulici 5. května silničáři pokračují po zimní přestávce v opravě vozovky – tentokrát ve směru do centra. Práce potrvají do konce dubna a přinesou zúžení na Nuselském mostě.
       09:50
       Začíná blokové jarní čištění ulic
        Města a obce začínají s jarním blokovým čištěním ulic. Třeba pracovníci jihlavských služeb musejí uklidit na 250 kilometrů silnic a zhruba 200 kilometrů chodníků. K tomu ale také musejí řešit problémy s řidiči, kteří nerespektují značení a svá auta včas neodstaví.
        11:32
        Otevření nového centra České pošty v Hradci Králové
         Novou pobočku v bankovním centru otevřela Česká pošta v Hradci Králové. Do bezbariérových prostor v obchodní zóně se přestěhovala z historického středu města, kam to měli mnozí obyvatelé blíž. Radnice proto zvažuje úpravu linek MHD.
         13:28
         Protesty proti výškové výstavbě v Kutné Hoře
          Zastupitelé projednávají developerský projekt společnosti Marlo, který počítá se čtyřmi 13 patrovými budovami v místní části Malín. Vedení města i obyvatelé jsou proti.
          15:37
          Prodloužení vazby pro žháře
           Ústecký krajský soud prodloužil vazbu bývalému dobrovolnému strážci národního parku. Policie ho viní z toho, že v létě roku 2022 založil požár v Českém Švýcarsku. Dotyčnému hrozí až 15 let vězení.
           17:16
           Rozšíření karlovarského letiště komplikuje les
            Letiště v Karlových Varech by mohlo mít delší a širší přistávací dráhu. Některé společnosti z něj dosud nechtějí létat, protože by kvůli atypickým rozměrům dráhy musely platit speciální výcviky posádek. Na přestavbu ranveje potřebuje Karlovarský kraj odkoupit bezmála 100 tisíc metrů čtverečních pozemků. Většina z nich patří státním lesům. Jenže podnik lesní plochy zatím prodat nemůže.
            19:04
            Roste počet nakažených černým kašlem
             Za poslední březnový týden přibylo v Česku 1 044 nových případů černého kašle. Od začátku roku se tak celkový počet vyšplhal skoro na 5 300.
             19:31
             Záchrana zkolabovaného řidiče
              Policisté a hasiči zachránili muže, který zkolaboval v uzamčeném autě nedaleko Smíchovského nádraží v Praze. Policisté se do auta dostali tak, že rozbili zadní okénko. Po resuscitaci záchranáři řidiče převezli do nemocnice.
              20:14
              Zájem o tísňovou péči se zvyšuje
               Především u seniorů, kteří potřebují přivolat pomoc v případě pádu. Častěji využívají i plánované hovory proti pocitům osamění. Tísňovou péči si můžou zřídit i vážně nebo dlouhodobě nemocní lidé. S dispečinkem jsou propojení elektronicky.
               22:02
               Hubení hlodavců v Praze
                V Praze začala plošná deratizace hlodavců. Na hubení milionů myší a potkanů nachystali deratizátoři 13,5 tuny jedu. Nástrahy kladou výhradně do kanálů, kde je hlodavců nejvíc. Problémové je podle nich také okolí velkých staveb nebo lokality, kde žijí bezdomovci.
                23:33
                Bozkovské jeskyně zahájily sezonu
                 Zpřístupněné jeskyně letos zahájily jarní sezonu s předstihem. Většina z nich se otevřela už na Velký pátek a lidé je mohli navštívit i během Velikonočního pondělí. Například do Bozkovských dolomitových jeskyní na Semilsku přišlo za čtyři dny asi 800 návštěvníků.
                 Přehrát celé video
                 Stopáž26 minut
                 Další díl
                 3. dubna

                 Přehled dílů

                  
                 Stopáž26 minut

                 12. dubna

                 Začaly přijímací zkoušky na střední školy — Zájem o studium na středních školách — Obvinění v liberecké kauze — Pátrání po ozbrojených útočnících — Město chce navýšit kapacitu Alžbětiných lázní — Problémy s parkováním před FN Pzeň — Výluka Jaroměř-Trutnov — Nehody na železnici — Utajený vývoz suti do obecního lesa — Těžba lithia na Žďársku — Z bývalé věznice vznikne muzeum — Roste zájem o samoobslužné prodejny — Přípravy na inauguraci nového arcibiskupa — V pražské zoo se narodilo mládě gorily — Rekordní sezona v pražské zoo — Rozmach ochotnického divadla

                 12. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 11. dubna

                 Česká pošta snížila svou ztrátu — České poště chybí doručovatelé — Kauza kontaminace azbestem v Milovicích — Vyšší daň pro vybrané lokality v Ústí nad Labem — Kauza spojená s libereckým magistrátem — Nácvik zásahu na Univerzitě Pardubice — Snížený trest za výrobu a prodej marihuany — Mladistvý recidivista — Řidiči nerespektují omezení v rizikovém úseku — Přípravné utkání na MS v hokeji Česko - Němeceko — Vypouštění lososů do řeky Kamenice — O nový parkovací dům není velký zájem — Památky roku 2023

                 11. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 10. dubna

                 ŘSD posouvá termín na rozšíření parkoviště u D1 — Bezpečnostní akce na železnici — Nový železniční most na Orlíku — Sedm obviněných po zásahu na liberecké radnici — Vyšetřování nehody se 7 zraněnými — Řidič ujížděl policii v Praze — Obnovení pátrání po ženě na Broumovsku — Očkování těhotných proti černému kašli — Startovací byty v Hradci Králové — Ledenice přišly o dotaci na modernizaci školy — Soud o výbuchu muničního skladu — Muž napadl seniorku — Rekordní dotace pro dobrovolné hasiče — Nový záchranný člun na jezeře Medard — Výstava Všechny krásy Prahy

                 10. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 9. dubna

                 Nezaměstnanost mírně klesla — Stavba bytů v útlumu — Řidič srazil 7 lidí v Polici nad Metují — Zastupitel se musí omluvit hejtmance — Další využití Kozí dráhy — Nové vlaky na železnici — Srážka vlaku a bagru v Krči — Zásah kriminalistů na liberecekém magistrátu — Demolice největší černé stavby v Plzni — Domácí chov exotických zvířat v Česku — Mládě ketupy Pelovy v pražské zoo — Speciální hasičský vůz s dronem — Revitalizace Povltavské promenády — Hasiči už zasahovali u 650 požárů v přírodě — Brzký nástup škůdců — Rekonstrukce letohrádku Bellarie

                 9. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 8. dubna

                 Práce na silnici působí komplikace turistům — Stavba obchvatu Žiželic — Demolice mostu v Chýnově na Táborsku — Dohra sobotní blokády mostu Legií v Praze — Únik čpavku v Praze 6 — Dětské ambulance při nemocnicích na Vysočině — Šíření černého kašle — Bezpečnostní opatření během MS v hokeji — Přípravy na MS v hokeji — Úzkokolejka terčem vandalů — Stavba dálnice D35 — Využití umělé inteligence pro učitele — Radnice řeší rozvoj Mostu a Litvínova — Oprava Samsonovy kašny — Demolice "skleněného pekla" v Plzni — V Česku padaly teplotní rekodry — Frézování sněhu na cestě k Luční boudě

                 8. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 5. dubna

                 5. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 4. dubna

                 Případ záměny pacientek na Bulovce — Další pochybení lékařů — Protest proti výstavbě kasin v Chrášťanech — Vědci zkoumali účinnost zákazu hazardu — Další úmrti po nákaze černým kašlem — Cvičení letců AČR a NATO — Demolice části Libeňského mostu — Příprava Českého Švýcarska na suché léto — Méně přestupků díky radarům — Zrušení rozhodnutí o vítězi tendru na D11 — Jarní údržba městského mobiliáře — Veřejná sbírka na záchranu sousoší — Oprava sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci — Časová schránka na zámku v Opočně

                 4. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 3. dubna

                 Zabezpečení jaderné elektrárny na Ukrajině — Dopravní omezení na pražské magistrále — Pokuta pro ÚOHS pro Pardubice — Výpovědi doktorů v pardubické nemocnici — Restauratéři porušují pravidla pro provoz předzahrádek — Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje je Josef Bělica — Začíná Tržnice Zahrady Čech — Blovická škola má kvůli šikaně nové vedení — Oprava mostu rozdělila centrum Českého Krumlova — Sbírka na obnovu vyhořelého kostela — Petice proti nové zástavbě Letňan — Agresivní muž napadal spolucestující — Spuštění registrace na splouvání Teplé Vltavy — Osazení Božího oka v Křišťálovém údolí

                 3. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 2. dubna

                 Začínají zápisy do prvních tříd — Odklady školní docházky — Změny, které resort plánuje pro základní i předškolní vzdělávání — Bourání mostu v Chrudimi — Uzavírka Zvíkovského mostu — Oprava pražské magistrály — Začíná blokové jarní čištění ulic — Otevření nového centra České pošty v Hradci Králové — Protesty proti výškové výstavbě v Kutné Hoře — Prodloužení vazby pro žháře — Rozšíření karlovarského letiště komplikuje les — Roste počet nakažených černým kašlem — Záchrana zkolabovaného řidiče — Zájem o tísňovou péči se zvyšuje — Hubení hlodavců v Praze — Bozkovské jeskyně zahájily sezonu

                 2. 4. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 28. března

                 Četnější kontrolní hlídky na silnicích — Dopravní situace na dálnici D1 — Dopravci posilují spoje — Zvýšení bezpečnosti v Klánovickém lese — Výjimečný trest pro vrahy seniorky — Požár střechy domu na Václavském náměstí — Utkání mezi Motorem a Třincem — Nový bytový dům v Hradci Králové spoří — Karlovarští strážníci kontrolují dětská hřiště — Zprovoznění dalšího úseku na D7 — Kuriózní dopravní nehoda — Piloti dronů zachraňují srčata — Instalace pastí na sršně asijské — Památky na Zelený čtvrtek otevřely — Zahájení turistické sezony v Kladrubech

                 28. 3. 2024 na ČT1

                 Napište nám