26 minut

4. prosinec 2023

Obsah dílu

Potraviny podraží — Ceny potravin v Česku — Mzdy reálně klesky — Žádost o důchod online — Snadnější vymáhání pokut ze zahraničí — Sníh a silné mrazy komplikují dopravu — Největší mráz byl na Šumavě — Mrtvola v Holešovicích — Zdražení vodného a stočného — Nejvíc si za vodu připlatí na Plzeňsku — Obce budou muset zavést kontejnery na textil — Testování mostu na dálnici D7 — Nehoda 3 kamionů na D5 — Rekonstrukce pyramid v kutnohorské kostnici — Sběr ledového vína — Starokladrubští koně na sněhu

Části dílu

01:10
Potraviny podraží
  Ceny potravin v příštím roce vzrostou a zdraží hned od ledna přestože právě potraviny budou od nového roku v nižší sazbě DPH sjednocené nově na 12 procentech.
  02:30
  Ceny potravin v Česku
   V okolních zemích jsou potraviny levnější než v Česku bez ohledu na to, jaká je v tom kterém sousedním státě úroveň mezd.
   04:51
   Mzdy reálně klesky
    Ve 3. čtvrtletí to bylo po započítání inflace v meziročním srovnání o 0,8 procenta. Což znamená, že lidi si teď v průměru za své mzdy můžou koupit míň zboží a služeb než ve stejném období loni.
    05:30
    Žádost o důchod online
     O starobní, invalidní a pozůstalostní důchody je nově možné žádat online - není tak už nutné chodit na pobočky sociální správy. Do formuláře se lidé přihlásí za pomoci elektronické identity, tedy třeba té bankovní.
     05:48
     Snadnější vymáhání pokut ze zahraničí
      Ministři dopravy států Evropské unie schválili návrh nové směrnice, která usnadní vymáhání pokut za prohřešky zahraničních řidičů. V současnosti se pokutě vyhne 60 procent těch, kteří předpisy v cizině poruší.
      06:16
      Sníh a silné mrazy komplikují dopravu
       Přívaly sněhu a nově taky silný mráz zkomplikovaly dopravu na jihu Čech. Především ráno měly některé autobusové a vlakové spoje zpozdění. V Českých Budějovicích napadlo začátkem prosince nejvíc sněhu za posledních 60 let.
       08:36
       Největší mráz byl na Šumavě
        V celém Česku udeřily silné mrazy. Ve Volarech na Prachaticku dnes naměřili mínus 28 stupňů Celsia.
        10:33
        Mrtvola v Holešovicích
         Mrtvý muž byl v hlubokých mrazech nalezen venku v Praze-Holešovicích. Jestli na jeho smrt mělo vliv podchlazení, na to dá odpověď nařízená pitva. Podle dostupných informací přitom nešlo o člověka bez domova.
         11:08
         Zdražení vodného a stočného
          Cena vodného a stočného v Česku dál poroste. V některých městech si lidé příští rok připlatí i stovky korun měsíčně.
          12:48
          Nejvíc si za vodu připlatí na Plzeňsku
           Na severním Plzeňsku lidi už teď, před avizovaným zdražením, za vodu platí nejvíc v celém Česku. Proč to tak je a jak vůbec to tam s vodou je, o tom je následující reportáž Andrey Čandové.
           14:39
           Obce budou muset zavést kontejnery na textil
            Od roku 2025 přibudou v ulicích českých měst kontejnery na textil. Obce ho budou muset povinně sbírat a recyklovat.
            16:33
            Testování mostu na dálnici D7
             Jeden z nejdelších mostů dálnice D7 začali ráno testovat silničáři. Jde o nový most u Chlumčan na Lounsku, kudy denně projede téměř 15 tisíc vozidel. Při zkoušce musí unést téměř dvě stě tun.
             18:13
             Nehoda 3 kamionů na D5
              Nehoda tří kamionů zastavila provoz na dálnici D5 u hranic s Německem ve směru na Prahu. Jeden z vozů začal hořet. Na místě zasahovaly i jednotky z Bavorska. Záchranáři převezli do nemocnice jednoho zraněného.
              18:42
              Rekonstrukce pyramid v kutnohorské kostnici
               Až 100 tisíc lebek a kostí z kutnohorské kostnice teď čistí a ošetřuje tým odborníků. Pustili se tak do rekonstrukce druhé z pyramid z kostí.
               20:36
               Sběr ledového vína
                A na závěr ještě jednou sníh a mráz - ale pohledem těch, kteří na něj s velkým očekáváním čekali. Vedle vlekařů jde taky o vinaře. Mráz jim totiž dnes umožnil sběr hroznů na tzv. ledové víno.
                22:32
                Starokladrubští koně na sněhu
                 Romantickou scénu jako z vánoční pohádky zinscenoval Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Jeho pracovníci zapřáhli dvoje historické sáně a pětispřeží běloušů a vyjeli s nimi do zasněžené krajiny.
                 Přehrát celé video
                 Stopáž26 minut
                 Další díl
                 5. prosinec 2023

                 Přehled dílů

                  
                 Stopáž26 minut

                 26. únor

                 Kompenzace za škody způsobené ptačí chřipkou — V 5 případech šlo o velkochovy drůbeže, 17 drobných domácích chovů a několik míst s hromadným úhynem ptáků, např. labutí ve volné přírodě. — Kotroverzní projekt Nové Holešovice — Zastupitelstvo Ústeckého kraje probíralo možná řešení důsledků kriminální kauzy kolem společnosti Krajská zdravotní — Platby za přístroje v jihlavské nemocnici — Problémy s výstavbou cyklostezek u Hradce Králové — Na novém fotbalovém stadionu se začal vyměňovat trávník — O jedno procento každoročně přibývá nádorových onemocnění u mladých lidí — Českem se dál šíří černý kašel — Medailí moravskoslezského policejního ředitele byl oceněn 16letý Jan Baloun, student First International School — V Praze chybí lůžka pro zdravotně postižené — Místní referendum v Jáchymově je kvůli malé účasti neplatné — Rybářům na západě Čech způsobují stále větší škody přemnožené vydry — Půjčovny lyží mají nejslabší zimní sezonu — Níže položená lyžařská střediska v Krkonoších ukončila letošní zimní sezonu

                 26. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 23. únor

                 23. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 22. únor

                 Protesty zemědělců na hranicích — Výborný souhlasí s některými výtkami farmářů — Farmář neprotestoval, spokojený ale není — Zdražení jízdného v pražské MHD — E-občanku má už na 300 tisíc lidí — Protesty před hutí Liberty — Lanovka mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi se zatím svatět nemůže — Fanoušci tureckého Galatasaraye v Praze — Odvolaný Velev — Architekt Karel Hubáček by oslavil sto let — Monitoring populace vírů — Falešný bankéř — Pohonné hmoty dál zdražují — Elektronickou přihlášku ke studiu na střední škole podalo 135 tisíc lidí — Jindřichohradecká nemocnice digitalizuje — Na Šumavě roste zájem o bydlení, ceny nemovitostí ale zůstávají vysoké — Nový obor na zahradnické škole v Kopidlně

                 22. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 21. únor

                 Dopravní omezení na Barrandovském mostě — Investice do dopravy kvůli Kvasinám — Soud odmítl dovolání družstva Svatopluk — Vazby v korupční kauze krajských nemocnic — Spalování odpadu na Táborsku má zelenou — Vyšetřování výbuchu v Horšovském Týně — Města si pořizují další radary — Zdražení jízdného v pražské MHD — Zemědělci chystají protest — Mírnější regulace hazardu v Liberci — Omezení zábavní pyrotechniky v zahraničí — Vysokorychlostní železnice Praha-Drážďany — Přibývá strojvůdkyň — Řidička v Praze uvízla v kolejišti tramvaje — Univerzitní týmy zachránily most na Šumavě — Končí termín pro podání přihlášek na SŠ — Jarní prázdniny na blátě

                 21. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 20. únor

                 Korupční kauza v krajských nemocnicích — Nová podoba projektu Staroměstská brána — Výbuch v Horšovském Týně — Trenažer pomáhá lidem po opraci kloubů — Zemědělci o dalších protestech — On-line supermarket stahuje z prodeje produkty organizátora zemědělských protestů — Lufthansa stávkuje — Sanace skály u Brandýsa nad Orlicí — Stav podzemních vod se zlepšil — Prodloužení termínu pro podávání přihlášek na SŠ — Prodloužení termínu přihlášek na SŠ — Rekordní počet nalezených artefaktů — Větřní bez lékaře pro děti i pro dospělé — Německé zdravotní sestry na praxi v Čechách — Bezeševé boty Albrechta z Valdštejna

                 20. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 19. únor

                 Protest zemědělců v Praze — Traktory mířily do Prahy i z jihu Čech — Farmáři z Liberecka se protestu nezúčastnili — Vysočina Arena uklízí po MS v biatlonu — Rekonstrukce nádraží ve Františkových Lázních — Porušení práva dětí na přítomnost rodiče — Zásah NCOZ v Krajské zdravotní — Zásah NCOZ v jihlavské nemocnici — Umělá inteligence pomáhá na základních školách — Další propady půdy po těžbě — České hory přicházejí o turisty — Zámek v Českém Krumlově láká turisty

                 19. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 16. únor

                 Výkyvy počasí se podepisují na stavu silnic — V Tachově opravují silnice svépomocí — Muž ohrožoval cestujícího v metru — Přibývá případů onemocnění legionelózou — Plné urgentní příimy i vytížení záchranáři — Zkrachovalá Sberbank CZ vyplatí pohledávky svým klientům — Sporná výstavba apartmánů v Jáchymově — Protest zemědělců omezí dopravu — Strážníkům v Turnově při kontrole parkování pomáhá Scarabeus — Kapela Vypsaná fixa salví 30 let — Rekonstrukce kulturního domu Repre — Odklízení naplavenin z Brněnské přehrady — Bobři plují do měst — Nové zázemí pro návštěvníky kostela s Jezulátkem

                 16. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 15. únor

                 Cena městské dopravy v Praze — Nová technologie zastaví auto na dálku — Spor kolem stavby apartmánů v Jáchymově — Bezpečnostní opatření během protestu zemědělců — Útočník s mačetou byl nepříčetný — Obyvatelé Bělčic bez vody — Likvidace chovu slepic ve Vanči — Obce v Podkrušnohoří bez signálu — Jednání kvůli financování škol — Zaplavené sady na Pardubicku — Letošní únor bude nejspíš nejteplejším v historii — Mapování šelem v Beskydech — 100 let od narození Jiřího Šlitra

                 15. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 14. únor

                 14. 2. 2024 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 13. únor

                 Další fáze oprav Barrandovského mostu — Omezení na Libeňském mostě v Praze — Škoda Auto kvůli úsporám omezí nábor — Praha zdražuje nájem nebytových prostor — Pašeráci drog před soudem — Dvanáctiletý trest za zneužívání nevlastní dcery — Dozorci zůstali bez trestu — Protesty farmářů — Hluk z D8 ruší obyvatele ve Stadicích — Nízký zájem o práci na úřadech — Přibývá nakažených černým kašlem — Úhyn desítek labutí na ptačí chřipku — Rozdíly v nárocích na příspěvky pro handicapované — Inspektoři uzavřeli restauraci v Táboře — Příběh dívky napadené psy v Holýšově

                 13. 2. 2024 na ČT1

                 Napište nám