Už pět dnů neproudí do Česka ruská ropa z ropovodu Družba. Ten totiž částečně zasahuje do stavby silničního obchvatu Církvice na Kutnohorsku, a proto se musí přeložit. V Plzeňském kraji v říjnu meziročně výrazně přibylo pracovníků z EU i ze třetích zemí. Jejich počet vzrostl téměř o 6600, proti září se zvýšil o více než 1800 a stoupá osm měsíců.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Drahé energie řeší kraje i obce

Vláda, kraje i města hledají způsoby, jak pomoci lidem, kterým hrozí tzv. energetická chudoba v souvislosti s nebývalým, několikanásobným zdražením elektřiny a plynu. Nově například Mladá Boleslav otevřela poradní centrum a potřebným nabízí bezúročné půjčky.

Zvyšování cen energií

I když se situace na světových trzích od prvotního šoku poněkud zklidnila, tak je podle odhadů českého Ministerstva průmyslu a obchodu pro příští rok třeba počítat se zvýšením ceny elektřiny a tepla asi o 30 procent, u plynu by nárůst ceny mohl být dokonce sedmdesátiprocentní.

Teplárna spaluje dřevní štěpku

Rostoucí ceny energií nemusí řešit nájemníci bytových domů ani organizace v Dobrušce, pokud jsou napojené na městskou teplárnu. Ta totiž kromě plynu spaluje dřevní štěpku, která patří k nejlevnějším komoditám tohoto druhu na trhu; a navíc v regionu je celá řada zpracovatelů dřeva, kteří ji prodávají jako odpad.

Zvýšený provoz kvůli dálnici D35

Jak se blíží prosincové zprovoznění nového, bezmála třináctikilometrového úseku dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy, dávají obce na Pardubicku najevo obavy ze zvýšeného provozu tranzitní dopravy.

Graffiti na Karlově mostě

Na Karlův most zatím neznámí vandalové nastříkali graffiti. Fialový nápis nasprejovaný na ochozu mostu sdílejí lidi na sociálních sítích. Policie už se tímto vandalstvím zabývá. Je to za poslední dva roky už potřetí.

Mše za veterány

Památku obětí válek a vojáky, kteří v nich bojovali, připomínají ekumenické bohoslužby v kostelech po celé republice.

Posun mostu v Pardubicích

55 let starý železniční most přes Labe v Pardubicích stavbaři odsunuli. Uvolnil prostor pro stavbu nového 162 metry dlouhého dvoukolejného mostu.

Spor o opravu ulice a potrubí

Už čtvrtá zima na staveništi čeká obyvatele ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě. Opravy potrubí tam zastavil vodohospodářský spor.

Stavba obchvatu zastavila ropovod Družba

Přerušený je tok ruské ropy z ropovodu Družba. Dosavadní trasa ropovodu částečně zasahuje do stavby silničního obchvatu Církvice na Kutnohorsku a musí se přeložit.

Rozsudek za prodej drog

Organizovaná skupina 6 lidí, která vyráběla drogy skončila za mřížemi. Jejich činnost rozkryli jihlavští kriminalisté.

Přibývá hospitalizovaných s covidem-19

Za uplynulý den bylo identifikováno 14 540 nakažených covidem-19. A úměrně tomu přibývá i počet lidí s vážnějším průběhem covidu, kteří musí být hospitalizovaní. V nemocnicích po celé zemi s ním teď leží 3 300 pacientů. Vláda tak od 15. listopadu vyhlásila další opatření.

Kontroly cizinecké policie

V Plzeňském kraji v posledních měsících zase přibyly tisíce zahraničních pracovníků. Výroba v tamních průmyslových zónách se totiž znovu rozjela naplno, zaměstnanců mají ale společnosti stále nedostatek. A to i přesto, že jich aktuálně v regionu podle úřadu práce pracuje skoro 65 tisíc. Ne všichni ale mají v pořádku pracovní povolení. Do terénu na kontroly proto častěji vyráží taky cizinecká policie.

Postihy při kontrolách cizinecké policie

Kontroly celníci provádí buď na udání, nebo podle vlastního monitoringu regionu. Pokud zjistí pochybení předávají případ inspektorátu práce. Ten může zaměstnavateli vyměřit pokutu až deset milionů korun.

Pracovní povolení v Česku

Na jedné straně časté kontroly celníků, na té druhé problémy zaměstnavatelů. Cizinci totiž ve firmách často zastávají pozice, které Češi nechtějí vykonávat. Týká se to nejčastěji výrobních nebo zemědělských podniků. Jenže vyřídit pracovní i pobytové povolení například v sousedním Polsku nebo Německu trvá dva týdny, v Česku tato administrativa trvá i několik měsíců.

Svatomartinské husy

Sehnat svatomartinskou husu na poslední chvíli není tak jednoduché. Zejména lidé z pohraničí pak štěstí zkoušejí i u sousedů, například v Polsku, kde se dá i ušetřit.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD