V Plzeňském kraji roste zájem o třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Souvisí to s tím, že se na ni nově mohou hlásit lidé už po 6 měsících od druhé dávky místo původních osmi. Tisíce škod za desítky milionů, tak odhadují pojišťovny následky čtvrteční vichřice. Jedná se hlavně o poškození aut, domů a střech.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv

Stoupá zájem o očkování proti covidu-19

Mezi lidmi roste zájem o přeočkování 3.dávkou vakcíny proti covidu-19. Potvrzují to jednotlivá očkovací místa.

Posilující dávka očkování

Posilující 3.dávku dostali první zájemci před měsícem. Nejprve to byly jen stovky lidí denně. Teď už ji má dohromady přes 90 000 lidí.

Zájem o třetí dávku

Situace, která se v očkovacím centru v Domažlicích opakuji několikrát denně. Bez registrace dorazil i Bohumil Valtr. Přes internet se mu rezervace nepovedla.

Očkování první a druhou dávkou

V současné době mají dokončené očkování asi dvě třetiny lidí starších 12-ti let. Největší zájem o vakcíny byl v polovině června, kdy se nechalo naočkovat zhruba 120 000 osob denně.

Očkování v obcích

Proč jsou v Zadní Stříteži na Táborsku očkovaní až na jednoho obyvatele úplně všichni. Často se tu schází na společných akcích a nechtějí o to přijít ať už kvůli nemoci nebo karanténě.

Změny na tzv. mapě cestovatele

Od pondělí se znovu změní takzvaná "mapa cestovatele".

Předávání státních vyznamenání

28.říjen tentokrát zřejmě bez slavnostního večera na Pražském hradě.

Rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn finišuje.

Uzavírky a omezení, které komplikují dopravu na trase Liberec - Praha, a hlavně ve směru na Jablonec nad Nisou, mají v prosinci skončit. Stavba za víc než 400 milionů korun má být kompletně dokončená na jaře příštího roku.

Škody po silném větru

Tisíce škod za desítky milionů korun. Takový je aktuální odhad pojišťoven po včerejší vichřici, která se prohnala Českem. Silný vítr bral vše, co bylo v cestě ničil střechy nebo lámal stromy. Hasiči vyjížděli k tisícovkám případů. A na řadě míst museli pomáhat zraněným také zdravotníci.

Domácnosti bez elektřiny

Kvůli následkům vichřice zůstávalo ještě dnes ráno kolem osmi tisíc domácností bez proudu. Většina z nich byla ve Středočeském kraji, kde ve čtvrtek večer společnost ČEZ vyhlásila kvůli množství poruch na vedení kalamitní stav. Postupně během dne energetici dodávky obnovovali. Předpokládají, že by do večera mohly být kompletně obnovené.

Výstraha

Další výstraha před silným větrem. Podle meteorologů má tentokrát zasáhnout jen menší část území Česka konkrétně Prahu a část Středo-českého nebo Ústeckého kraje.

Dodatečné stavební povolení v Hradci Králové

Pokračuje kauza jedné z největších nelegálních staveb v Česku skladového areálu v Hradci Králové.

Gripeny odletí z Čáslavi

Na čáslavském vojenském letišti začala více než týdenní výluka provozu.

Proletět se letadlem nad republikou a to nikoli jako pasažér, ale jako pilot. Tohoto zážitku si dopřává stále více lidí.

Vyplývá to z údajů Letecké amatérské asociace, která aktuálně registruje zhruba 14.000 pilotních průkazů.

Záchrana obecních prodejen

Řada obcí bojuje o záchranu svých obecních prodejen. Tyto obchody často fungují na hraně své existence a někde si na svůj provoz ani nedokážou vydělat.

Podpora malých prodejen

Pečivo, mléčné výrobky, cukrovinky, lahůdky,krmivo pro psy i základní léky. To vše zákazníci najdou v prodejně v obci Mladý Smolivec na jižním Plzeňsku, která má sedm set obyvatel.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji zase zisk dotace podmínili tím, že každá taková prodejna musí mít poměrné zastoupení regionálních produktů.

Obec Výrava

Kromě ekonomiky tu ale postupně vyvstává další komplikace. Tou je generační obměna. Prodavači v malých venkovských obchodech stárnou. A nalákat mladé je obtížné. Daniel Zach už zjišťoval více.

Chybějí mladí prodavači

Kamna má už třetí. Štěpkovskou prodejnu Květa Ferdanová vede 30 let.

Odstávka lanovky na Sněžku

Silný nárazový vítr stále komplikuje provoz horního úseku lanovky na Sněžku. Dnes už ale mohla jezdit alespoň ve své dolní části.

Olma stahuje kontaminované mléko

Olomoucká mlékárna OLMA stahuje z trhu čerstvé mléko v PET lahvích.

Požár v truhlárně na Písecku

Jako náročný zásah označují hasiči požár v truhlárně v Podolí na Písecku, který se šířil takzvanou sendvičovou střechou mezi izolací.

Ochrana Schwarzenberského kanálu

Někteří návštěvníci Šumavy obviňují vedení národního parku z ničení Schwarzenberského plavebního kanálu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD