MZ chce zkrátit dobu platnosti testů na koronavirus. Výsledek PCR vyšetření by nově platil jen 72 hodin místo současných 7 dnů. V Hejnicích na Liberecku zdraží teplo a teplá voda třetině obyvatel města. Dodavatel plynu společnost Lumius tam oznámila provozovateli teplárny, že mu ukončuje dodávky plynu.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Covid-19 ve školách

Je to přesně rok, co se kvůli lockdownu zavřela většina škol v Česku - po pouhém měsíci a půl ve škole, a jak se později ukázalo - na většinu celého školního roku. Po tu dobu se žáci a studenti učili na dálku. Letos výuka ve školách běží, do karantény jich kvůli epidemické situaci dočasně přešlo jen několik, jednotlivě.

Covid-19 ve školách na jihu Čech

Na jihu Čech teď koronavirová nákaza komplikuje vyučování na víc než 50 školách. Na nich jsou kvůli kontaktu s pozitivně testovanými v karanténě buď některé děti, nebo i celé třídy.

NS potvrdil rozsudek v kauze Peroutka

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek, podle kterého vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové náleží omluva za výrok prezidenta Miloše Zemana: Ten v lednu roku 2015 na pražském fóru o holocaustu Peroutkovi přisoudil autorství článku v časopise Přítomnost "Hitler je gentleman".

Rvačka v metru

Bezpečnostní kamery zachytily a městští strážníci zatkli lupiče z pražského metra. Ten se pokusil okrást cestujícího, který ho ale přistihl. Muži se začali prát, načež pachatel utekl. Ale jen na chvíli, než ho strážníci hned po půl hodině zadrželi.

Nebezpečné tramvajové ostrůvky

Policie zjišťuje okolnosti tragické nehody na frekventované Klatovské třídě v Plzni. Šestnáctiletá dívka tam mimo přechod chtěla přejít na blízký nástupní tramvajový ostrůvek - srazilo ji při tom auto a dívka na místě zemřela. V Plzni se nejedná o ojedinělý případ.

Fronty kvůli energiím

Bezmála milion klientů měla zkrachovalá společnost Bohemia Energy. I když se o ně ze zákona postará tzv. dodavatel poslední instance - tj. převezme je největší dodavatel plynu nebo elektřiny v regionu, přesto tisíce dosavadních zákazníků Bohemia Energy obléhají pobočky jiných dodavatelských společností.

Lidem v Hejnicích dramaticky zdraží teplo

Ale nebývalé zdražování cen plynu a elektřiny na trzích nepostihlo jen zákazníky zkrachovalé Bohemia Energy - reagují i jiní dodavatelé energií. V Hejnicích na Liberecku zdraží teplo a teplá voda třetině obyvatel města, protože tamní dodavatel plynu - firma Lumius provozovateli místní teplárny oznámila, že mu dodávky ukončuje.

Aktuální epidemická situace

Za uplynulý den v Česku přibylo dalšího jeden a půl tisíce případů covidu - čísla šíření nákazy jsou tak zhruba na úrovni května. zasedala rada vlády pro zdravotní rizika a vláda přijme některá opatření, kterými chce přimět k očkování proti covidu.

Zdravotníci bez odměn

V Chrudimi si zdravotníci stěžují na nízké odměny za péči o covidové pacienty. Z interny nemocnice letos odešlo osm lékařů. Oddělení funguje v omezeném režimu.

Stav pacientů po covidu

V Hradci Králové na plicním oddělení fakultní nemocnice už přes rok běží projekt českých lékařů. Ten sleduje zdravotní stav pacientů po covidu. Aktuálně je to 1 800 dobrovolníků. A výsledky jsou daleko optimističtější, než se původně předpokládalo.

Spor o karlovarskou tělocvičnu

Bourat se má budova bývalé tělocvičny z 19. století v centru Karlových Varů, která je po požáru, který byl podle vyšetřovatelů založen úmyslně. S rozhodnutím stavebního úřadu ale nesouhlasí Památkový ústav, který starou tělocvičnu považuje za historicky významnou.

Správám komunikací chybí řidiči

V horských oblastech už napadl první sníh tohoto podzimu, a právě teď správy silnic v některých regionech nemají dost pracovníků. Nejhorší je situace na Karlovarsku.

Rekonstrukce terminálu Černý most

Rekonstrukce terminálu Černý most - má mít zelenou, zatravněnou střechu. Celý návrh řešení terminálu chtějí autoři projektu představit příští týden.

Úhyn zvířat na Náchodsku

A na farmě u Náchoda našla policie přes 70 uhynulých prasat a ovcí. Případem už se zabývají kriminalisté i veterinární správa - kvůli podezření na týrání zvířat.

Začaly výlovy ryb

Rybářství Chlumec - jeden z hlavních tuzemských producentů ryb - začal s výlovy. Letošní dostatek srážek byl pro chov ryb příznivý, na celkové úrodě jsou ale stále znát důsledky sucha z minulých let - rybáři měli méně násady. Vánoční kapr z Chlumce o něco podraží.

Opravený Želnavský smyk

Po šesti desetiletích byl do původní podoby a původního stavu upraven tzv. Želnavský smyk. Jde o odbočku Schwarzenberského kanálu, která svého času zachránila plavení dřeva ze Šumavy na český i německý trh. Od konce 60. let Želnavský smyk chátral.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD