Se začátkem školního roku tempo očkování zpomalilo. Přibývá ale případů, kdy lékař musí očkovaní odmítnout. Na vině jsou především běžné virózy typické právě pro toto roční období. Jedna z budov ZŠ v Moravské Nové Vsi, kterou na konci června poničilo tornádo, má nový krov. Dřevo na něj věnovala obci společnost Kloboucká lesní z Brumova-Bylnice na Zlínsku.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Neočkování nemocných

Přibývá případů, kdy lékař musí očkovaní odmítnout. Na vině jsou především běžné virózy typické právě pro toto roční období.

Likvidace nevyužitých vakcín

S tím, jak je teď zájem o očkování proti koronaviru malý, musí se dokonce některé vakcíny ze starších dodávek likvidovat, protože jim končí doba expirace. V Plzeňském kraji tak šlo například o 6 tisíc vakcín od firmy AstraZeneca následovat bude 16 tisíc dávek Pfizeru.

Nákaza v Karlovarském kraji

Včera přibylo 493 potvrzených případů. Nejpostiženějším regionem je pořád Karlovarsko - na 100 tisíc obyvatel tam připadá 76 nakažených. Vedení kraje v té souvislosti připravuje kampaň, která by například studenty středních škol motivovala k očkování.

Lidé dlouho čekají na kominíka

Začíná topná sezona a na vyčištění nebo revize komínů se čeká i čtvrt roku - tolik objednávek teď kominíci mají. Odborné kontroly komínů aspoň jednou ročně - bez ohledu na to, jestli se topí tuhými palivy, plynem nebo třeba naftou - ukládá zákon.

12 obviněných z nelegálního lovu zvířat

Policie obvinila 12 lidí kvůli připravovanému nelegálnímu lovu chráněných zvířat - skupina za tím účelem chtěla pro zájemce ze Slovenska dovézt tygry a rysy.

Oprava prasklin na dálnici D1

Správa a údržba silnic začala vyměňovat nekvalitně položený beton na dálnici D1 - v 0,75-kilometrovém úseku u Bernartic na Benešovsku; přestože jde o úsek už zrekonstruovaný, k provozu otevřený teprve před rokem.

Nový krov ve škole v Moravské Nové Vsi

Jedna z budov Základní školy v Moravské Nové Vsi, kterou na konci června poničilo tornádo, už má nový krov.

Škola v přírodě pro děti z obcí postižených tornádem

Jak děti ze školy v Moravské Nové Vsi, zatím dojíždějí do škol jinam, některé z nich se i několik měsíců neviděly. Krkonošští horalé pro ně proto připravili pobyt u nich - adaptační a částečně i zážitkový.

Teplárny mění zdroje vytápění

Teplárny postupně přecházejí ze spalování uhlí na nové, modernější a ekologičtější zdroje vytápění. Tlakem na to, aby se tak dělo, je zpřísňování emisních norem - za rok touto dobou bude možné uhlí spalovat už jenom v moderních kotlích.

Nové emisní povolenky

Na změny se chystá i teplárna v Českých Budějovicích. Ta dodává energie skoro do třiceti tisíc domácností a dvou set firem v krajském městě hlavně díky spalování uhlí. To měla zčásti nahradit horkovodem z Jaderné elektrárny Temelín téměř před rokem. Stále se to ale nedaří.

Dražší uhlí pro domácnosti

Vytápění uhlím se rok od roku zdražuje. Pociťují to lidé na sídlištích, kteří nemají možnost sami změnit způsob vytápění. Ale také ti, kteří ve svých rodinných domech topí uhlím dobrovolně, takových domácností jsou v Česku stále stovky tisíc.

Předvolební debata

Upoutávka na předvolební debatu kandidátů v Libereckém kraji.

Hradec Králové se neodvolal v kauze emisních limitů opatovické elektrárny

Otočka o 180 stupňů: Hradec Králové se proti výjimce na emisní limity na rtuť a oxidy dusíku pro Elektrárny Opatovice neodvolal. Před týdnem tvrdil primátor A.Hrabálek, že tak učiní.

Vojenské cvičení Ample Strike 2021

Víc než 300 letových hodin a 550 navedení mají za sebou letečtí návodčí za uplynulé dny spojeneckého mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike, které Česko hostí.

Nový železniční most v Čelákovicích

Po novém železničním mostě přes Labe v Čelákovicích - na frekventované trati mezi Prahou a Lysou nad Labem mohou znovu projíždět vlaky. Zatím ve zkušebním provozu a jen po jedné koleji.

Houbaři vjíždí do NP Šumava

Houbařská sezona na Šumavě je v plném proudu. S tím ale narůstá i počet pokut za špatné parkování. Lidé nechávají svá auta u vjezdů do lesa, kde blokují lesní techniku, případně vozidla hasičů a Horské služby. Nerespektování zákazu vjezdu se v národním parku ale posuzuje jako porušení řádu. Za to hrozí sankce až deset tisíc korun.

Lízátka jdou k zemi

Stožáry se světly na stadionu v Hradci králové snesou a opraví. Pak je znovu nad novým stadionem vztyčí.

Česko má nejstarší pivo v Evropě

Česko má nejstarší pivo v Evropě – po čtyřech letech bádání to prokázali vědci. Nápoj z prosa a bylinek obsahovala tři tisíce let stará nádoba, nalezená v roce 2017 u obce Kladina na Pardubicku.

Šest divokých koní v Meandrech Lužnice

Šest divokých koní obývá novou přírodní rezervaci Meandry Lužnice na Třeboňsku. Ode dneška mají k dispozici pastvu o rozloze 24 hektarů. Klisny pocházejí z rezervace ve středočeských Milovicích.

ÚS zamítl rehabilitaci internované ženy

Ústavní soud zamítl stížnost dnes pětaosmdesátileté Ingeborg Cäsarové, rozené Przybylové ze Šumperka, která byla po 2. světové válce jako dítě se svými rodiči mezi lety 1947 a 1949 zadržovaná v táboře pro nevysídlené Němce, kolaboranty a zajatce ve Svatobořicích na Hodonínsku. O soudní rehabilitaci žádala marně.

Nový reaktor pro plazmové zplyňování

V Dubé na Českolipsku uvedli do provozu nový reaktor pro plazmové zplyňování. Zařízení dokáže za hodinu zlikvidovat 150 kilogramů odpadu, který přemění v plyn a strusku. Společnost dokáže odpad díky mobilnímu plazmovému reaktoru likvidovat také přímo v terénu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD