Škody, které způsobily bouřky a přívalové deště v Libereckém kraji, dosahují přes 200 milionů korun. Nejvíc poškozené jsou silnice. Tři česká lázeňská města jsou nově na seznamu UNESCO. Karlovy Vary, Mariánské i Františkovy Lázně se tam dostaly spolu s dalšími 8 evropskými městy.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Kolaps dopravy na D11

Na severovýchodě Prahy ráno kolabovala doprava. Může za to neplánovaně prodloužená uzavírka dálnice D11 kvůli bourání mostu. Práce se tam zkomplikovaly a místo 16 hodin už trvají dva dny. Zdržení teď hodlá prošetřit kromě zadavatele stavby, kterým je Praha, také Ministerstvo dopravy.

Inteligentní dopravní systém v Hradci Králové

V Hradci Králové začala výstavba inteligentního dopravního systému, který by měl zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy. Celková hodnota stavby je 230 milionů.

Rozsáhlý požár v Uhřiněvsi

Déle než 24 hodin likvidovali hasiči požár haly s drogerií v pražské Uhříněvsi. Vyšetřovatelé ještě na místo nemohou. Při zásahu se zranili dva hasiči. Škoda se odhaduje na 120 milionů

Škody po bouřkách v Libereckém kraji

Škody, které o minulém víkendu v Libereckém kraji napáchal přívalový déšť, se vyšplhaly na zhruba čtvrt miliardy. I to nemusí být částka konečná. Nejvíc poničené domy jsou stále nasáklé vodou. Jejich obyvatele čeká spousta práce.

Výstraha před bouřkami

ČHMÚ opět varuje před možným dalším výskytem bouřek. Výstraha se týká jihu a jihovýchodu Česka a také severní Moravy a Slezska. Napršet může až 50 milimetrů srážek.

Naplněná koryta řek

Některá koryta řek už bouřky z posledních dnů naplnily. Například na Vltavě v jižních Čechách teče silnější proud, než je v létě obvyklé. Rekreační vodáci by si proto měli dávat při splouvání větší pozor.

Příbývají očkovací místa bez registrace

Očkování proti covidu-19 dnes v Česku překročilo hranici 10 milionů aplikovaných dávek. A dnes také začala fungovat další dvě očkovací místa, do kterých se lidé nemusejí registrovat. Jedno z nich je v náchodské nemocnici a druhé na radnici v Praze 13.

Epidemie změnila sportovní návyky

Sportovní návyky Čechů se během epidemie koronaviru mění. Někteří se snaží dostat do formy, jiní se naopak na sportoviště nevrátili.

Méně ovoce a více pálenky

Ovocnáři na jihu Čech sklízí méně ovoce, než v loni. Může za to počasí. Naopak na letošní sezonu se těší už majitelé pálenic. Otevřou do týdne.

Lázně na seznamu UNESCO

Lázeňský trojúhelník - tedy Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské lázně, se po více než 10 letech dočkal zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.

Striktní dodržování památkové ochrany UNESCO

Každoroční kontroly mají zohledňovat ono striktní dodržování památkové ochrany. Nemělo by to být ale něco víc, než požadují současné zákony.

Slavná lázeňská města Evropy

Na seznam UNESCO se dostalo 11 lázeňských měst ze 7 evropských zemí. Podle českých zástupců je teď důležité nastavit marketing tak, aby lidé pochopili, že podstatou lázeňství je dlouhodobé působení léčivých zdrojů na lidský organismus a ne jednodenní návštěva.

Jizerskohorské Bučiny míří k zápisu do UNESCO

Už teď ve středu bude výbor světového dědictví rozhodovat taky o zápisu 200 let staré přírodní rezervace Bučiny v Jizerských horách. Pokud se to podaří, bude to první přírodní lokalita v Česku uvedená na tomto prestižním seznamu.

Masožravá rostlina na plzeňském rybníku

Ojedinělý pohled teď nabízí hladina Seneckého rybníka v Plzni. Rozkvetla tady bublinatka jižní, která je na červeném seznamu ohrožených rostlin. Díky ideálním podmínkám v rybníce jsou tu k vidění desítky tisíc květů. Prospívá jim hlavně čistá voda a kyselé prostředí bez ryb.

Pro vzácné louky chybí brigádníci

Ohrožení vzácných podmáčených luk na Vysočině. Ačkoliv běžně se na nich během letních měsíců kosí, teď o práci v mokřadech prakticky není zájem. Ochránci přírody tak vyzývají dobrovolníky, aby se přihlásili a s kosením luk jim pomohli.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD