Od pondělí se vrátí do lavic žáci 2. stupně také na Vysočině, ve Zlínském a Jihočeském kraji. V daných regionech se obnoví také výuka ve školkách. Základní školy v Pardubicích změní způsob testování. Zajišťovat ho bude soukromá firma a testovat se bude ze slin.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Školy a školky otevřou v celé ČR

Od pondělí 10. května se zbývající regiony připojí k rotační výuce na 2. stupni základních škol. Zároveň tam budou moci do mateřských škol docházet všechny děti.

Výjimka pro Alšovu jihočeskou galerii

Výjimku od hlavní hygieničky dostala galerie v Hluboké nad Vltavou. Žádala o ni kvůli expozici vzácných obrazů ruské avantgardy. Otevřela už dnes v poledne. Zbylá muzea, galerie a památky otevřou v pondělí.

Přibývá pacientů s postcovidovým syndromem

I když počty nově nakažených i hospitalizovaných s covidem-19 postupně klesají, řada pacientů s prodělanou nákazou se k lékařům začíná vracet. Stále je totiž trápí některé potíže, které jim onemocnění způsobilo. Například na jedné z klinik v Plzeňském kraji proto vytvořili systém péče o takzvané postcovidové pacienty. Propojovat má praktické lékaře a specialisty.

Odvolací soud o úplatcích pro lékaře

Pražský Městský soud potvrdil vinu šesti lékařům, kteří brali úplatky od farmaceutických firem za to, že předepisovali pacientům jejich léky. Doktoři si tím za rok přišli i na statisíce korun.

Chybí čipy do aut

Škoda Auto odváží nová auta ze závodu v Kvasinách na letiště do Hradce Králové. Nemůže je dokončit, chybějí totiž čipy, kterých je celosvětový nedostatek.

Vyšetřování požáru ubytovny v Kutné Hoře

Hasiči uzavřeli vyšetřování novoročního požáru ubytovny v Kutné Hoře, při kterém zemřela jedna žena a několik lidí se zranilo. Oheň podle nich někdo úmyslně založil, celý případ si proto přebrala kriminální policie. Obyvatelé vyhořelého domu zůstávají v náhradním ubytování ale jen dočasně.

Co způsobilo explozi a požár bioplynové stanice

Vyšetřovatelé zjistili, že úterní explozi a požár bioplynové stanice v Dětřichově na Svitavsku nejspíš způsobil výboj statické elektřiny. Škoda může dosáhnout až dvou milionů korun. Při výbuchu utrpěl lehké popáleniny jeden člověk, dva další se nadýchali zplodin.

Pokuty za nepořádek kolem popelnic

Náchodská radnice už nehodlá tolerovat nepořádek v okolí popelnic, kde lidé odkládají všechno, co už doma nepotřebují. Místa s kontejnery začala monitorovat kamerami a hrozí důslednějším vymáháním pokut.

Kamery sledují místa černých skládek

Koncem dubna se strážníci v Ústí nad Labem zaměřili na část města, kde se objevilo několik černých skládek. Na vytipovaná místa pak instalovali fotopasti. Ty zachytily během několika dní 14 lidí, kteří tam odložili komunální odpad, nebo staré pneumatiky. Všechny případy míří ke správnímu řízení.

Malá Úpa proti karavanům

Krkonošské středisko Malá Úpa zakázalo vícedenní parkování karavanů. Rozhodlo o tom po zkušenosti z letošní zimy, kdy vozy obsadily velkou část obecních parkovišť. Podle starosty nejsou pro takový typ návštěvníků připravená. V nadcházejícím létě mají parkovací plochy sloužit hlavně ubytovaným rekreantům.

Školám dochází testy na covid

Školám docházejí antigenní testy pro žáky i zaměstnance. Někde kvůli tomu testují už jen jednou týdně.

Ve školách testují i soukromé firmy

Základní školy v Pardubicích změní způsob testování. Zajišťovat ho bude soukromá firma a testovat se bude ze slin.

Šumava láká turisty

Národní park Šumava začal s registrací zájemců o speciální programy, které jeho správa nabízí. Jedná se hlavně o výlety do divočiny s průvodci, nebo výpravy pro seniory a handicapované návštěvníky. Kvůli protiepidemickým opatřením se o měsíc odsouvá splouvání Teplé Vltavy, na které přijíždějí každoročně stovky vodáků.

Stavba lávky z Holešovic do Karlína má stavební povolení

Lávka se začne stavět na konci léta. Pěším a cyklistům usnadní cestu na ostrov Štvanice. Bude dlouhá 285 metrů a přijde bezmála na 200 milionů korun a hotová má být do konce roku 2022.

Natáčení Grand Prix v Zákupech

Režisér Jan Prušinovský si pro svůj nový film vybral v okolí Cvikova. V hlavních rolích se objeví Kryštof Hádek, Robin Ferro, Štěpán Kozub a Miroslav Donutil. První klapka komedie Grand Prix padla v Zákupech.

Začínají Slavnosti svobody

76. výročí konce druhé světové války si v Plzni kvůli protiepidemickým opatřením připomínají hlavně virtuálně. K vidění je na třech místech centra Plzně letos ale i část historické techniky.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD