Do školních lavic se postupně vrací žáci prvních stupňů. Výjimkou je kvůli zhoršené epidemické situaci Děčínsko. Meziměstské i městské autobusy a některé vlaky ode dneška jezdí v mnoha krajích opět v plném rozsahu. Půl roku se přitom řídily prázdninovými jízdními řády.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv

Testování žáků ZŠ

Do školních lavic se postupně vrací žáci prvních stupňů. Na ranní testování většina dětí dorazila s rodiči.

Testování dětí v mateřské škole

Testování na koronavirus 2x týdně se týká i dětí z předškolních ročníků mateřských škol, které se dneškem rovněž do školek mohli vrátit. S jejich testováním pomáhají rodiče nebo zdravotníci.

MHD se vrací k běžnému provozu

V krajích se dneškem, často už v plném rozsahu, obnovily spoje veřejné meziměstské i městské dopravy. Poté, co kvůli protiepidemickým omezením zhruba púl roku fungovaly podle prázdninových jízdních řádů. V souvislosti s obnovením školní výuky se vrátily hlavně školní spoje.

Ztráty dopravců musely zaplatit kraje

Ztráty dopravců za uplynulý rok, způsobené ochromením života během epidemie covidu, jdou k tíži krajů. Pocítí to jejich rozpočty. V souhrnu by podle Asociace krajů mělo jít o víc než 3,5 miliardy korun. Kraje chtějí žádat o kompenzace vládu - potažmo stát.

Podmínky pro sportovní trénink

Na venkovní hřiště se po dnešním jednání vlády můžou vrátit amatérští sportovci, včetně dětí a mládeže. Dál pro ně ale platí omezující podmínky.

Farmářské trhy v Táboře se nekonají

S koncem nouzového stavu se ode dneška mohly znovu otevřít taky farmářské a jiné trhy. Ne všude se tak stalo právě už dnes. Třeba v Táboře mají problém s podmínkou dostatečného prostoru15 metrů čtverečních na jednoho člověka.

Otevřely některé obchody a služby

Některé provozovny služeb a některé prodejny můžou mít ode dneška zase otevřeno. Konkrétně jde o čistírny, prádelny, prodejny dětského oblečení a obuvi a taky papírnictví. Živý vstup z Pardubic s Veronikou Skřivanovou.

Obrovský zájem o zkoušky v autoškole

Taky autoškoly už zase můžou organizovat závěrečné zkoušky, na které v celém Česku čeká už asi 30 tisíc lidí. Jenže jednu komplikaci střídá jiná - zkušebních komisařů pro tak velké množství žadatelů není dost.

Požár haly v Praze

V Praze-Braníku v Modřanské ulici, hořela skladová hala - s nábytkem, textilem a dalším zbožím. Teď už ji hasiči dohašují.

Udělení výjimky pro elektrárnu Počerady

Ústecký krajský úřad udělil uhelné elektrárně Počerady výjimku z emisních limitů. Vztahuje se na emise rtuti a je časově omezená na 4 roky. Hnutí DUHA a organizace Greenpeace to považují za ohrožení zdraví a životního prostředí.

Očkování dobrovolných hasičů

Přednostně by v České republice mělo dostat vakcínu přes 25 tisíc dobrovolných hasičů. Je to ale jen část ze 63 tisíc členů, kteří denně vyjíždějí pomáhat profesionálům. Jen v loňském roce se dobrovolní hasiči podíleli na jedné třetině všech zásahů.

Začala oprava trati mezi Mostem a Litvínovem

Historicky největší rekonstrukce tramvajové trati mezi Mostem a Litvínovem odstartovala začátkem dubna. Opravy budou rozděleny do dvou etap. Letos by se měla dokončit oprava trati ze Záluží směrem do Litvínova a příští rok bude stavba pokračovat od Záluží do Mostu.

Historická usedlost Cibulka má nového majitele

Historicky cenná usedlost na Praze 5 Cibulka - známá spíš kvůli squatterům - má nového majitele. Koupila ji Nadace rodiny Vlčkových, která tam chce vybudovat hospic pro vážně nemocné děti a jejich rodiny. Cibulka má být přístupná i veřejnosti.

Výstava ruské avantgardy dorazila do jihočeské galerie

Do Alšovy jihočeské galerie dnes dorazila dlouho odkládaná výstava ruské avantgardy. Přípravy na ni se už loni musely pozastavit kvůli komplikacím, které nastaly s příchodem pandemie.

Je to šedesát let od první cesty člověka do vesmíru.

Sedm a dvacetiletý Jurij Gagarin za dvě hodiny obletěl zemi. Přitom se na ni zřejmě díval z okénka vyrobeného v Ústí nad Labem. Zjistili to zdejší historici.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD