Kvůli pandemii koronaviru se letos dostaví k volebním urnám méně voličů, než v předchozích letech. Někteří se nákazy obávají i ve volebních místnostech. Na horách letos výrazně přibylo zraněných turistů. Může za to vysoká návštěvnost. Třeba na Šumavě bylo letos nejvíc návštěvníků za posledních deset let.

Obsah dílu

Dnes ve 14 hodin začaly volby

Už 4 hodiny jsou po celém Česku otevřené volební místnosti a volby do krajských zastupitelstev a ve třetině obvodů i do Senátu jsou v plném běhu.

Průběh voleb v Kladně

V Kladně sleduje průběh voleb redaktorka Ivana Malá.

Stejně jako v jiných tuzemských krajích, i na Vysočině se dnes otevřely brány volebních místností

Názory na volby se u místních lidí často rozcházejí. Možná i z toho důvodu bývala celková volební účast v regionu vždy kolísavá.

Volby v karanténě

Po celé republice dnes měli lidi možnost volit i doma. Jezdily za nimi speciální volební komise. Třeba v Plzeňském kraji o takový způsob hlasování požádalo 107 lidí.

Průběh voleb v Českých Budějovicích

Živě v další volební místnosti - v Českých Budějovicích, s Romanou Lehmannovou.

Strach z možné nákazy koronavirem

Příběh jednadvacetileté Lucie Špánkové, která pečuje o svou nemocnou babičku. Koronaviru se obává hlavně kvůli ní. Riziko nákazy vidí i ve volební místnosti.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nový semafor

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo semafor rizika koronavirové nákazy. Nově červené - jako místa s rizikem nejvyšším - jsou na něm kromě hlavního města a Uherskohradišťska i okresy Praha-Východ a Praha-Západ.

Dvě ohnská nákazy hlásí nemocnice na Vysočině.

Jde o zdravotnické zařízení v Novém Městě na Moravě a taky v Jihlavě. Tam omezují i plánované operace.

Průběh voleb ve Starém Hradišti

Naše 3. živé zastavení u probíhajících voleb - Staré Hradiště u Pardubic, jsme tam s Erikem Knajflem.

Referenda ve Středočeském kraji

Jak už jsme vám včera říkali, společně s celostátními krajskými, popř. senátními volbami se na některých místech konají taky referenda, ve kterých obyvatelé rozhodují většinou o projektech v té které konkrétní obci nebo městě.

Volební kuriozita

V Jaroměři na Náchodsku je volební místnost ve výtopně u parních lokomotiv v železničním muzeu.

Kuriózní volební místnosti

Volební místnosti nejsou vždy na obecním úřadě nebo ve školách. Po celé republice se najdou i kuriózní místa. Volit tak můžou lidi v kině, pneuservise nebo ve fotbalové kabině.

Volí i nejmenší obce

V Čilé na Rokycansku, druhé nejmenší obci v Česku s pouhými 19 obyvateli, se už mnoho let volební komise téměř nemění. Dříve měli až devadesáti procentní volební účast.

Na horách letos výrazně přibylo zraněných turistů

Může za to vysoká návštěvnost. Třeba na Šumavě bylo letos nejvíc návštěvníků za posledních deset let. Úrazy teď ale vystřídalo pátrání po ztracených turistech nebo houbařích. Někteří čekali na záchranu v lese celou noc.

Dobrovolníci budou opět potřební

Jihočeský kraj hledá dobrovolníky, kteří by pomohli v domovech seniorů a dalších zařízeních. Krajský krizový štáb se tím připravuje na možné zhoršení epidemické situace. Díky předem připravenému seznamu bude aktivace pomocníků rychlejší.

Nový nosorožec ve Dvoře Králové

Včera v noci převezli ošetřovatelé do ZOO Dvůr Králové nosorožce jménem Kusini. Tomu je 29 let a dorazil z německého Hodenhagenu, kde před rokem proslul útokem na auto.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD