Plzeňská diecézní charita řeší problémy se dvěma regionálními pracovními agenturami. Dávají cizincům podepisovat nevýhodné smlouvy bez možnosti překladu do jejich rodné řeči a pod nejrůznějšími pohrůžkami. Konec izolace pro obyvatele Litovelska a Uničovska. Hygienici zrušili karanténu, do oblastí opět přijíždějí vlaky.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Nová opatření v domovech pro seniory

Zřízení karanténních pokojů, pravidelné kontroly zdravotního stavu nebo plošné testování - nová preventivní opatření navrhuje vedení Prahy. Zároveň ode dneška Ministerstvo zdravotnictví vyžaduje, aby testem na koronavirus prošel každý nový klient.

Nákaza v domově důchodců

Domov pro seniory v Břevnici na Havlíčkobrodsku rychle potřebuje vyřešit akutní nedostatek zdravotníků. O víkendu se objevila nákaza u 20ti z 22ti obyvatel a jedna žena zemřela.

Poštovní dodávka důchodů

Ještě aktuální zpráva: pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Pošta tím reagovala na jejich poptávku.

Konec karantény na Litovelsku Uničovsku

Konec izolace pro lidi z okolí Litovle a Uničova. Hygienici dnes o půlnoci zrušili přísnou dvoutýdenní karanténu. Oblast, kde žije zhruba 24 tisíc obyvatel, uzavřeli kvůli velkému počtu nakažených.

Testování tzv. chytré karantény

Na jižní Moravě dnes začalo testování takzvané chytré karantény. Jde o vytipování potenciálně nakažených pomocí technologií – především mobilních telefonů - se souhlasem dotyčného.

Fronty před finančními úřady

Nápor lidí zažily dopoledne finanční úřady. Lidé totiž odevzdávali daňová přiznání. Úřady je nicméně vyzývají, aby pokud možno nechodili a komunikovali elektronicky nebo po telefonu.

Počty nakažených

Koronavirus si podle ranních dat v Česku vyžádal minimálně 17 obětí. Oproti včerejšímu ránu je to o pět víc. Menší byl včera ale počet nově nakažených. Těch bylo 160, což je nejméně od minulého pondělí.

Nakažený pluk

Voják z tohoto útvaru v Jindřichově Hradci se léčí doma a má jen lehké příznaky onemocnění COVID 19. V kontaktu byl s dalšími 12 vojáky, kteří skončili v preventivní karanténě.

Ochranné štíty z 3D tisku

Tiskne celé Česko - aktivita 200 tiskařů se 7800 3D tiskárnami. Tisknou štíty pro zdravotníky a sociální služby.

Není tkaloun, nedostatkové jsou i gumičky.

Materiál chybí dobrovolníkům, kteří šijí roušky. V Bílém Potoce si poradili po svém. Tkaloun vyrábí jeden z historických exponátů přímo v Jizerskohorském Technickém Muzeu.

Unipetrol chce pracovníky ze zahraničí

Každého samozřejmě napadne, že by bylo nejjednodušší, aby cizinci, kteří přišli o práci v jedné firmě, nastoupili tam, kde jsou teď potřeba. Jenže to nejde, protože pracovní povolení mají jen k danému zaměstnavateli.

Problémy cizinců v Česku

Jak už jsme uváděli - zatímco Unipetrol chce cizince do Česka přivézt, pracovní agentury napříč republikou se naopak marně snaží tisíce zahraničních pracovníků dostat ze země zpátky domů nebo pro ně najít uplatnění jinde.

Pomoc soukromým zoologickým zahradám

Obrovská vlna solidarity se soukromými zoologickými zahradami. Po odvysílání reportáže v České televizi se jejich majitelům začali ozývat lidé s nabídkou pomoci: ať už finanční, nebo formou potravinových sbírek.

Požár hospodářské budovy u Ústí nad Labem

Kvůli velkému počtu hasičských jednotek byl vyhlášený druhý stupeň poplachu. Požár v hustě obydlené oblasti dostali hasiči pod kontrolu krátce před polednem. Příčinu vyšetřuje policie.

Kyberútok v Kosmonosech

Kyberútok ochromil psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech. Od pátečního dopoledne v zařízení nefunguje počítačová síť, žádný z pacientů ale není v ohrožení. Útok podle vedení komplikuje zápisy do karet i organizaci práce.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD