Onemocnění koronavirem prokázaly testy u 10 lidí ve stacionáři odlehčovací sociální služby pro seniory v Českém Krumlově. Dva klienti ve věku kolem 90 let jsou v nemocnici, podle lékařů ale nejsou ve vážném stavu. Období koronavirové nákazy mění provoz v dětských domovech. I děti, které se přes víkend vracely k biologickým rodinám, teď často zůstávají za zdmi ústavu.

Obsah dílu

Liberecká policie eviduje denně desítky oznámení

Policie - krom jiného nasazení, kde jí je třeba - řeší případy nedodržování nouzového režimu a opatření nařízených vládou. Nejčastěji jde o nenošení roušek nebo jiného zakrytí nosu a úst.

Shrnutí mimořádných omezení

Takže - čas pro připomenutí důležitých, mimořádných opatření vlády a Ministerstva zdravotnictví z posledních dní

Horská služba varuje turisty

Místní, horská služba i správy národních parků - konkrétně např. v Krkonoších důrazně žádají, aby lidi roušku nebo jiné krytí nosu a úst nosili právě i třeba v odlehlejší krajině, na hřebenech hor.

Muž s rouškou přepadl čerpací stanici

Muž s rouškou přepadl čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku.

Zahradnictví a květinářství mají výjimku

Zahradnictví a květinářství - ta mají výjimku k fungování už od minulého týdne: A dokonce - koronavirus, "nekoronavirus" - v tyto jarní dny, kdy lidi navíc jsou doma víc než obvykle, čelí zvýšenému zájmu nakupujících.

10 nakažených ve stacionáři odlehčovací sociální služby pro seniory v Českém Krumlově

10 nakažených - 7 mezi klienty, 3 mezi zaměstnanci - testy na koronavirus prokázaly ve stacionáři odlehčovací sociální služby pro seniory v Českém Krumlově.

Další nákaza v domově pro seniory

Ovšem českokrumlovský stacionář není jediný, kde se nákaza koronavirem objevila: Dva senioři se nakazili v domově důchodců v Praze na Chodově. Z tohoto domova pocházel 95-tiletý muž, který byl první obětí nemoci COVID-19 v Česku.

Starší lidi trápí samota

Starší lidi v domovech pro seniory, domovech s pečovatelskou službou a v léčebnách dlouhodobě nemocných v tyto dny netrápí nejen obava z možné nákazy koronavirem, ale i samota.

Videhovory a online přenosy všech aktivit jako náhradu za zakázané návštěvy nabídla lidem síť pečovatelských center Clementas

Ta se stará mimo jiné i o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Seniorům navíc každý den předávají od příbuzných desítky dopisů a fotografií. Situace je složitá hlavně pro ty, kteří do centra přišli těsně před vyhlášením nouzového stavu. Často totiž nechápou

Rekonstrukce D1 v úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem na Vysočině

I v době koronavirové pandemie a omezujících opatření vlády se po zimní pauze znovu rozbíhají rekonstrukční práce na dalším úseku dálnice D1: Konkrétně se dnes instaluje dopravní značení v úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem na Vysočině.

Místo hadic, roušky

Roušky už se šijí i v průmyslových zónách. Ještě před vypuknutím pandemie vyráběli v továrně na kraji Chomutova hadice do automobilových klimatizací. Průmysl v Evropě ale kvůli onemocnění COOVIDu 19 stagnuje. Aby továrna nemusela propouštět, začala část z

Pomoc podnikatelům

Vláda rozhodla o pomoci živnostníkům. Drobným podnikatelům, které postihla mimořádná opatření kvůli koronaviru, bude stát vyplácet patnáct tisíc korun měsíčně - a to po celou dobu trvání těchto opatření.

Pomoc pro tisíce cizinců pracující v Česku

Tisíce cizinců pracující v Česku zůstaly kvůli karanténě v tuzemsku. A třeba ti v okolí Mladé Boleslavi, kde firmy navázané na automobilový průmysl uzavřely nebo omezily provoz.

Další podpora lidem v první linii a záchrana života

Včera večer se už podruhé rozsvítily nápisy a symboly srdce nebo pomoci vytvořené z rozzářených oken hotelu Pyramida v Praze. A policisti v pondělí díky včasnému zásahu zachránili muže, který zkolaboval v šatně.

Termíny státních zkoušek

Studenti před státními zkouškami nevědí, jestli je stihnou udělat včas. Termíny jsou vypsané na začátek června. Kdyby se nepodařilo do této doby otevřít školy, musely by se posunout.

Vysokoškolákům se nelíbí platba kolejí

Části vysokoškolských studentů se nelíbí, že musí platit za noclehy na kolejích i v době, kdy se kvůli koronaviru neučí a na ubytovnách vůbec nejsou.

Nejstarší zeď v Pardubicích

Archeologové našli nejstarší zeď v Pardubicích. Je pozůstatkem původního hradu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD