Vláda přijala další mimořádná opatření v souvislosti s šířením koronaviru. Mj. vyhlásila zákaz cestování z i do ČR a také nucenou 14denní karanténu po návratu Čechů z patnácti rizikových zemí. S nouzovým stavem se mění také život v malých obcích. Lidé se víc uzavírají ve svých domech a do společnosti téměř nechodí.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Zákaz cestování a povinná karanténa

Vláda přijala další mimořádná opatření - v souvislosti s šířením koronaviru - a ve snaze zabránit dalšímu infikování. Premiér Andrej Babiš vyhlásil zákaz cestování jak do, tak z České republiky a také nucenou karanténu po návratu Čechů z rizikových zemí

Výjimky ze zákazu cestování

Od dnešní půlnoci bude možné - hranice s Rakouskem a Německem překročit pouze na vybraných přechodech. Nicméně jde o rizikové země a Češi tam mají - až na výjimky - zakázáno cestovat. Dané výjimky platí třeba pro lidi, kteří v blízkém příhraničí pracují

Úprk Čechů z Rakouska

Takovou reakci vyvolalo nařízení vlády, aby se lidé vrátili do dnešního poledne - z rizikových zemí do Česka. Kdo to nestihl, musí na dva týdny do karantény.

Informace o tom o zavření hranic vyvolala poprask u německých sousedů

Do českého příhraničí jezdí za levnými nákupy a také pro levné pohonné hmoty. Na čerpacích stanicích se okamžitě vytvořily fronty.

Kontroly na hranicích

Jak už víte, na německých a rakouských hranicích začnou - od půlnoci - avizované kontroly. Otevřeno zůstane pouze 11 vybraných přechodů.

Koronavirus v Česku

Aktuálně je v Česku 120 nakažených - novým typem koronaviru, ráno jich bylo 117. Ministerstvo zdravotnictví zároveň uvádí, že 4 tisíce 800 pacientů zůstává v domácí karanténě.

Výrobna roušek

Zavaleni objednávkami zůstávají výrobci - ochranného zdravotnického materiálu. Podnik v Červeném Kostelci přešel z produkce klasických roušek - na ústenky z nano-materiálu, které nositele chrání před bakteriemi i viry.

Přetížené hygienické stanice a nedostupné informační linky

První dny nouzového stavu ukázaly, že se někteří lidé - marně domáhají testování - na nový koronavirus. Hygienikům, kteří o testování rozhodují, by mohli - mimo jiné pomoct medici, kteří teď mají volno.

Koronavirus a vlaková doprava

Dezifenkce místo mýdla na toaletách - nebo lahvička anti-bakteriálního gelu neustále po ruce. České dráhy zavedly důkladnější hygienická opatření - v souvislosti s koronavirem.

Hygienici zastavili rychlík

Kvůli podezření na onemocnění COVID-19 dnes hygienici na několik hodin zastavili rychlík společnosti RegioJet na trase Bohumín – Praha.

Mimořádné opatření pražské MHD

V praxi vypadá tak, že řidiči autobusů už nevydávají jízdenky a na městských linkách se - nenastupuje předními dveřmi. Prostor je od zbytku paluby oddělený páskou.

Koronavirus v obcích

Omezení, která zavedla vláda, ovlivňují i život v malých obcích. Ruší se třeba: akce pro děti nebo sportovní klání a soutěže. Konkrétní příklady zjišťoval Jakub Vácha.

Vesnice ruší plánované akce

Zintenzivňuje se péče o seniory.

: Kdo si bude chtít v následujících dnech zasportovat, moc na výběr nemá

Kvůli koronaviru se zavřely bazény, tělocvičny a předčasné ukončení sezóny oznamují také skiareály.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ZJ ST AD HD