Vítr, déšť, teploty nad nulou, to všechno urychlilo tání sněhu, kterého je letos i na horách nedostatek. Ten, který napadl v minulém týdnu, přes noc odplaval. Orkán Sabina způsobil v minulých dnech velké škody v lesích na Českokrumlovsku. Za jediný den orkán zlikvidoval čtvrtinu roční těžby krumlovských městských lesů.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Českem se prohnala vichřice

Česko se vypořádává s následky další vichřice. Ještě dnes bylo bez dodávek elektřiny přes 15 tisíc domácností. Energetici během dne většinu havárií odstranili. Popadané stromy ale komplikovaly provoz - nejen na silnicích, ale i na železnici.

Rekordní vítr na Sněžce

Nejsilnější vítr zasáhl o víkendu Sněžku. V neděli večer v nárazech dosáhl rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Byl tak jen o málo slabší než při bouři Sabina.

Zásahy hasičů v Praze

Pražští hasiči v noci z neděle na dnešek ve spojitosti se silným větrem zasahovali u víc než 30 případů. K tomu nejvážnějšímu vyjížděli na Žižkov, kde vítr strhl část střechy.

Vichřice v krkonošském Strážném

Na včerejší větrný večer bude nerada vzpomínat Vlasta Kubánková z krkonošského Strážného. Během chvilky přišla o polovinu střechy a také o komín. Naštěstí se nikomu nic nestalo a díky obci, která rychle sehnala řemeslníky, už začaly i opravy.

Vítr na jihu Čech

Živý vstup redaktorky Romany Lehmannové.

Déšť a tající sníh zvedaly hladiny řek

Noční déšť a tající sníh na horách zvedly hladiny některých řek na západě a na jihu Čech. Šumavská Vydra se během noci dostala až na druhý povodňový stupeň. Na Trutnovsku byla kvůli výšce hladiny Labe dokonce vyhlášena povodňová pohotovost.

Měření vodní hodnoty sněhu

Vítr, déšť, teploty nad nulou – to všechno tání sněhu urychlilo. Ten, který napadl v minulém týdnu, přes noc prakticky odplaval. Ráno déšť ustal a na horách panuje počasí typické spíš pro duben.

Škody v lesích na Českokrumlovsku

Nové škody po větru se teprve sčítají, leckde se ale ještě nevypořádali s těmi, které způsobila vichřice Sabina. Ta třeba na Českokrumlovsku za jediný den zlikvidovala čtvrtinu roční těžby krumlovských městských lesů.

Odvolání ředitele nemocnice v Jičíně

Živý vstup redaktora Vlastimla Weinera.

Řádění zlodějů v okolí Polné

Zamykat dílny nebo garáže - lidé z malých vesniček poblíž Polné na Jihlavsku na to zvyklí příliš nebyli. Teď si ale musí dávat pozor. V jejich okolí se totiž množí krádeže motorových pil a dalšího nářadí.

Pojmenování náměsti po Borisi Němcovovi

Živý vstup redaktorky Ivany Malé.

Zákaz vjezdu pivních kol

237 značek zakazujících vjezd pivních kol do širšího centra Prahy instalují právě v těchto dnech pracovníci Technické správy komunikací. Zákaz schválil magistrát už loni. Platit bude od neděle.

Seismická aktivita v oblasti Šumavy

Už několik otřesů od začátku nového roku zaznamenali vědci na Šumavě. Byly sice svou silou na hranici mikrozemětřesení a nezpůsobily žádné škody. Seismická aktivita v této oblasti je ale novinkou.

Projekt Sociální inkubátor

Ve Středočeském kraji funguje pilotní projekt s názvem Sociální inkubátor. Ten má pomoci dětem z dětských domovů lépe se začlenit do společnosti po té, co brány domova opustí.

Spor o sochu růžového králíka v Plzni

Růžový lidožravý králík stále budí emoce. Jde o sochu, která stojí na plzeňském sídlišti Lochotín. Autor ji pojmenoval Panoptikum a je parafrází slavného Goyova obrazu Saturn požírající svého syna.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD