V Českých Budějovicích začal sběr podpisů potřebných pro vyhlášení referenda. Uspořádat ho chtějí odpůrci demolice stávající sportovní haly, která má ustoupit novému modernímu multifunkčnímu centru. Hlinsko na Chrudimsku bojuje se záplavami sněhu. Na pomoc s odklízením tu museli povolat veškerou techniku.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Výročí sebeupálení Jana Palacha

Přesně před padesáti lety se na Václavském náměstí upálil Jan Palach. Dvacetiletý student tím chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s vývojem společnosti po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Průřez pietními akty

Jeho čin dnes připomínaly desítky akcí po celém Česku. Na nádvoří pražského Karolína odhalili zástupci Univerzity Karlovy, kde Jan Palach studoval, pamětní desku s jeho jménem. A to v místě, kde se s ním před padesáti lety lidé naposledy loučili.

Živý vstup

Živý vstup redaktorky Marcely Durasové.

Živý vstup

Živý vstup moderátora Tomáše Drahoňovského.

Vzpomínka na Jana Palacha ve Všetatech

Zatímco v hlavním městě si odkaz Jana Palacha připomínají lidé po celý den, ve Všetatech na Mělnicku, kde vyrůstal, naplánovali pietní akce až na sobotu 19. ledna, na den padesátého výročí jeho úmrtí.

Čin Jana Palacha

O tom, jak vyburcovat stále rezignovanější československou veřejnost, přemýšlel Jan Palach delší dobu. Po neúspěchu studentské okupační stávky měl za to, že lidi musí strhnout malá a odhodlaná skupina studentů.

Následovníci Jana Palacha

Pravděpodobně nejznámějším následovníkem Jana Palacha je stal Jan Zajíc. Nebyl ale první ani poslední. Na protest proti okupaci naší země se upalovali lidé i v zahraničí. Přímo v Československu jich byly podle policejních spisů desítky.

Živé obrázky z Václavského náměstí

A právě teď se opět živě díváme na Václavské náměstí. U sochy svatého Václava, se scházejí lidé a za půl hodiny mají vyrazit na tichý pochod se světly. Půjdou na Staroměstské náměstí k pomníku Jana Husa.

Chtějí vyhlásit referendum

V Českých Budějovicích dnes začal sběr podpisů potřebných pro vyhlášení referenda. Uspořádat ho chtějí odpůrci demolice stávající sportovní haly, která má letos ustoupit novému modernímu multifunkčnímu centru. Pro krajské město by šlo o premiéru, dosud se

Po otravě byla propuštěna poslední pacienta

Lékaři propustili domů poslední pacientku, která se v liberecké nemocnici, spolu s dalšími osmi lidmi, zotavovala z otravy krve poté, co podstoupila operaci v soukromé nemocnici Frýdlant.

Silnice v okolí Božího Daru jsou po třech dnech průjezdné

Město Boží Dar v Krušných horách v podvečer odvolalo kalamitní stav na svém území. Podle starosty Jana Horníka jsou vyklizená všechna parkoviště, v provozu je i většina vleků a zprůjezdněné byly taky všechny silnice.

Pardubicím hrozí evakuace

Pyrotechnický průzkum odhalil neznámý předmět pod zemí. Může jít o nevybuchlou munici z druhé světové války. Město se proto připravuje na případnou evakuaci.

Neodbytný tazatel zaměstnává jihlavské úředníky stovkami dotazů

Jihlavský magistrát enormně zatěžuje jediný neodbytný tazatel. Právě on je odesílatelem 3/4 všech dotazů, kterými se musí úřad zabývat. V řeči čísel: za loňský rok podal přes 260 dotazů.

Povolení k odstřelu kormoránů

Rybářům z Chlumecka vadí, že musí opakovaně a hned na několika úřadech žádat o povolení ke střelbě kormoránů. Poukazují na skutečnost, že pro každý region, ve kterém hospodaří, platí jiná pravidla.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD