Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Alej roku

Hrozí jí vykácení a tak ji lidi z okolí zvolili pražskou alejí roku. Řeč je o stromořadí v Belgické ulici na Vinohradech. V celorepublikovém sčítání obsadila alej třetí místo. Technická správa komunikací chce Belgickou ulici rekonstruovat a rozhodla se proto vykácet všech zdejších 72 stromů. Záměr nekonzultovala ani s radnicí Prahy 2. Ta se o chystané akci dověděla až potom, co se lidi začali proti kácení bouřit. Pak vznikl dendrologický posudek a konstatoval, že většina stromů je zdravých. A právě na základě dendrologického posudku teď Technická správa komunikací přípravu kácení pozastavila.


Nové stanice metra

6. dubna začnou cestující jezdit prodlouženou trasou metra A z Dejvické do Motola. Termín definitivně potvrdil pražský dopravní podnik. Stavba už je v procesu kolaudace a 10. února by se do tunelu měla podívat první zkušební souprava.


Revoluce v MHD

Se zprovozněním nového metra souvisí velké změny v povrchové MHD. V den, kdy měli lidé poslední šanci poslat připomínky, jich jen z Prahy 6 a jen přes internet dorazilo víc než 2 tisíce.


Byty v havarijním stavu

Plíseň, vlhko, nekvalitní pitná voda. Obyvatelé bytů v pražských Butovicích si dlouhodobě stěžují na havarijní stav zdejších panelových domů. Dvacet let požadují nájemníci po magistrátu výměnu jádra bytů. Praha však nekoná. Byty opravuje jen povrchově a závady se lidem vrací i několikrát ročně.


Výměna herců i bust v Národním divadle

Nový šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar začal měnit soubor. Herecky nevyrovnaný kolektiv se kritice nezamlouval několik sezon. Ředitel ho chce proto od září posílit o talenty z celé republiky. Nejstarší hereckou generaci má v plánu najímat už jenom na jednotlivé inscenace. Herec Jan Hrušínský v otevřeném dopise Národnímu divadlu zároveň kritizoval přemístění bust Josefa Kemra a svého otce Rudolfa Hrušínského.


Rekonstrukce Maiselovy synagogy

Židovské muzeum v Praze dokončuje roční rekonstrukci Maiselovy synagogy. Změna bude patrná na první pohled - budova má už teď jiné barvy, než na které jsou Pražané zvyklí. Původně rodinná synagoga ve své době nejbohatšího pražského Žida Mordechaje Maisela z konce 16. století se opravuje od května.


Co vznikne z Werichovy vily

Werichova vila na Kampě má nového nájemce. Stala se jím Nadace Jana a Medy Mládkových. Je to první nájemce od roku 2002, kdy po povodni z Werichovy vily odešli poslední obyvatelé. V polovině příštího roku by tu mělo být kulturně společenské centrum věnované fenoménu Osvobozeného divadla.


Výstava Charlie Hebdo v DOX

Nová expozice v pražském Centru současného umění DOX představuje originály titulních stran satirického týdeníku Charlie Hebdo, na jehož redakci nedávno zaútočili teroristi. Už příchod na výstavu připomíná vstup na letiště.


Dějiny Vaňkova semenářství

Bývala to slavná firma. Její smaltované reklamní cedule visely na kdejakém venkovském krámku. Proslulé Vaňkovo semenářství založil pan Jindřich Vaněk už v roce 1899. K velkofirmě se dopracoval doslova od kolečka s hnojem. Firma sídlila v Holešovicích jen přes ulici vedle tehdejších jatek, dnešní tržnice.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD