Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

130 let Rudolfina

Před 130 lety - 7. února 1885 - bylo slavnostně otevřeno Rudolfinum, pojmenované na počest rakouského korunního prince Rudolfa. Budovu navrhli architekti Josefa Zítek a Josefa Schulz. Rudolfinum slouží především kulturním účelům, hlavně hudbě, ale v letech 1919 až 1941 tam zasedal Parlament.

video130 let Rudolfina
...
video video

130 let Rudolfina


Přibývá aut, není kde parkovat

V Praze v roce 2014 přibylo téměř 31 tisíc aut. Vyplývá to z údajů Centrálního registru vozidel. V hlavním městě je tak stále složitější najít místo ke stání a přibývá i přestupků kvůli špatnému parkování. Problémy jsou nejen v centru města, ale také třeba na sídlištích v Praze 4 a nebo u polikliniky v Modřanech.

videoPřibývá aut, není kde parkovat
...
video video

Přibývá aut, není kde parkovat


Nová budova poblíž Budějovické

V Praze 4 poblíž stanice metra Budějovická má vyrůst další třináctipatrová administrativní budova a velký hotel. Projekt ale kritizují obyvatelé i vedení radnice. Bojí se, že nový komplex, který má postavit společnost Passerinvest Group, zhorší dopravu v okolí.

videoNová budova poblíž metra Budějovická
...
video video

Nová budova poblíž metra Budějovická


Stromová audiostezka

Dub letní, který roste mezi Točnou a Cholupicemi, se v roce 2010 stal památným stromem. O tři roky později pak postoupil do finále prestižní ceny strom roku. Teď je součástí první pražské naučné audiostezky. Stromy na této stezce jsou označeny tabulkou s QR kódem. Když k ní turista přiloží svůj chytrý mobilní telefon, stáhne se mu přes internet audiosoubor a může si poslechnout povídání o příslušném stromě.

videoStromová audiostezka
...
video video

Stromová audiostezka


Hroby v Letňanech

Mimořádný nález v pražských Letňanech - archeologové tam našli nejen hroby z pozdní doby kamenné, ale i dvě hrobky ze starší doby železné. Právě ty jsou unikátní – patřily totiž členům vládnoucí vrstvy. První byl pohřben na voze, druhý pak s koňským postrojem zdobeným bronzem.

videoHroby v Letňanech
...
video video

Hroby v Letňanech


Březí slonice v Zoo Praha

Pražská Zoologická zahrada má důvod k radosti. Slonice Janita je březí. Očekávané slůně bude prvním počatým přímo v této zoo.

videoBřezí slonice v Zoo Praha
...
video video

Březí slonice v Zoo Praha


Tajemství pražských dvorků

Dvorek ČVUT na Karlově náměstí

Areál Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí se rozprostírá na místě, kde jen historie vzdělávání čítá 800 let. Zvenku je viditelná jen průčelní budova od architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Za ní se ale skrývá největší dvůr, na který jsme zatím v našem seriálu narazili. V místě stál původně klášter augustiánů, pak tam vyrostl kostel svatého Petra a Pavla, proboštství a kaple Božího hrobu. Po josefínských reformách byl kostel odsvěcen a zdejší řád zrušen. Velmi brzy se do uprázdněného areálu nastěhovali vojáci, kteří tady v Karlových kasárnách byli až do poloviny 19. století. Během druhé světové války prostor zabrala německá armáda. Zajímavostí je i to, že v areálu - na místě současné menzy - Vojtěch Hynais vytvořil slavnou oponu Národního divadla.

videoDvorek ČVUT na Karlově náměstí
...
video video

Dvorek ČVUT na Karlově náměstí


Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD