Z metropole

24. leden 2015

26 minut

24. leden 2015

Obsah dílu

Příběh sochy Tritona z Grébovky — Rekonstrukce Kobyliské střelnice — Proměny Hradu v roce 2015 — První semafory v Praze — Obrazy Ivana Brtny — Maltézská knihovna do Národního archivu — Vzkazy budoucím generacím v Národním muzeu

Části dílu

00:41
Příběh sochy Tritona z Grébovky
  Před deseti lety začal na Vinohradech novodobý příběh sochy, o které se léta mluvilo jako o vládci moří Neptunovi. Tehdy se totiž ze dne na den ztratila v jednom zahradnictví uschovaná pětitunová socha, které původně stávala v Havlíčkových sadech. Socha se pak objevila v zahradě třebotovského zámku, majitel ji koupil v dobré víře. Radní z Prahy 2 se s jejím majitelem domluvili, zaplatili mu čtvrt milionu korun za originál a po několika letech mu i darovali jednu z kopií sochy. Druhá kopie zdobí od posledního vinobraní umělou jeskyni v Havlíčkových sadech, tedy v Grébovce. Originál sochy prošel restaurováním a rekonstrukcí a je teď umístěn v předsálí svatebního sálu Novoměstské radnice. A přestože se celá léta o soše mluvilo jako o Neptunovi, ve skutečnosti socha zobrazuje Neptunova syna Tritona, jehož hlavním atributem je mušle. Socha bude na Novoměstské radnici do doby, než se pro ni uvolní místo v lapidáriu N
  05:33
  Změny v MHD
   06:18
   Pražské stavební předpisy
    06:53
    Pacient po transplantaci srdce a plic
     08:51
     Oprava Průmyslového paláce
      09:14
      Šestajovický dům pro seniory před soudem
       11:11
       Tragická nehoda na Evropské
        11:48
        Rekonstrukce Kobyliské střelnice
         Kobyliskou střelnici v Praze čeká letos celková rekonstrukce. Místo, kde nacisté popravili během 2. světové války 539 lidí, poničili vandalové i čas. Restaurátoři v Kobyliské střelnici pracovali už na konci loňského roku. Vyměněný byl například už zrezivělý železný kříž, restaurátoři se zaměřili také na uměleckou výzdobu. Na loňské restaurátorské chce letos Praha 8 navázat. Výrazně zvelebí prostředí střelnice. Měl by taky být zabezpečen vstup, aby do areálu nemohla vnikat divoká prasata, která pietní místo pravidelně rozrývají.
         14:22
         Upoutávka na Dvorek ČVUT
          14:55
          Proměny Hradu v roce 2015
           Na Pražském hradě letos proběhne několik rekonstrukcí. Opravovat se bude 1. nádvoří - například se bude restaurovat interiér Matyášovy brány. Do areálu Hradu se proto bude vcházet postranním vchodem. Kromě oprav soch je třeba odstranit z budov na 1. nádvoří i poškozenou fasádu. Budou se dále opravovat vlajkové žerdě. V jižní části Pražského hradu letos proběhne rekonstrukce Ludvíkova křídla. Ve Svatovítské katedrále se letos bude rekonstruovat 5 kaplí.
           16:53
           První semafory v Praze
            První pražský plně automatický semafor slaví 85. let. V roce 1930 ho nainstalovali na Václavském náměstí. V současné době je v hlavním městě 640 semaforů. Celý systém prochází modernizací, která potrvá až do roku 2022. Trendem je zavádět takzvané chytré semafory.
            18:19
            Obrazy Ivana Brtny
             Ivan Brtna učil 35 let na umělecké škole Václava Hollara. Teď jsou jeho obrazy k vidění ve výstavní síni České spořitelny u stanice metra Želivského. Ivan Brtna je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
             20:05
             Maltézská knihovna do Národního archivu
              Národní archiv získal další unikát - Knihovnu maltézských rytířů, která je významnou kulturní památkou. Jedna z největších světových sbírek písemností, týkajících se kdysi mocného církevního řádu, obsahuje zhruba 400 listin a přes 20 tisíc knih.
              22:24
              Vzkazy budoucím generacím v Národním muzeu
               Čtyři truhláři při práci na muzejní skříni v Národním muzeu vyjádřili svou nespokojenost s výplatou 23. prosince 1899 tím, že napsali vzkaz na dřevěnou desku, kterou překryli deskou další. Skříň, na které zaměstnanci nápisy objevili, je už teď rozebraná v depozitáři, stejně jako miliony exponátů, které před generální opravou musely opustit historickou budovu Národního muzea. Unikátní muzejní nábytek navrhl architekta Josefa Schulz přímo pro výstavní účely. Josef Schulz jím muzeum vybavoval až několik let po otevření historické budovy, jakoby se s vitrínami předtím ani nepočítalo. Vitríny jsou bezpečné, bezprašné a vymyšleny tak, aby do nich pronikalo světlo z obou stran.
               Přehrát celé video
               Stopáž26 minut
               Další díl
               31. leden 2015

               Napište nám