26 minut

20. prosinec 2014

Část: 120 let Topičova salónu

Obsah dílu

Historie pražských cukráren — Libeňský kostel sv. Vojtěcha — Pohádkové šaty — Přívoz Kazín — Obrazy Zdeňka Buriana na Kampě — Dvorky seniorských domů

Části dílu

00:41
Historie pražských cukráren
  Pobočka Muzea hlavního města Prahy ve Ctěnicích vystavuje všechno, co souvisí s cukrářstvím. Mimo jiné i velký přehled pražských historických cukráren.
  04:18
  Církevní restituce Maltézáků
   06:39
   Relikviář svatého Maura na Hradě
    07:04
    Libeňský kostel sv. Vojtěcha
     Libeňský kostel sv. Vojtěcha byl původně jen provizorní stavbou, která ale vydržela a stala se národní kulturní památkou. Před 110 lety členové katolického sboru Bonifác položili jeho základní kámen. Samotné stavbě předcházelo připojení Libně k Praze a ohromný nárůst počtu zdejších obyvatel.
     10:34
     Upoutávka na Dvorek Stupkova
      10:56
      Pohádkové šaty
       Ať už se pohádkové příběhy odvíjejí jakkoli, princezna se nakonec vždycky objeví v nádherných šatech. V šití takových kostýmů má Česko jednu z nejdelších tradic v Evropě. Historické i moderní róby je možné vidět v barrandovských studiích i v ČT. Některé už jsou kulturními památkami.
       13:26
       Přívoz Kazín
        Ještě před dvaceti lety fungovala lávka přes Berounku mezi Mokropsy a Lipenci. Když ji v polovině osmdesátých let vzala velká voda, nahradil ji na pár let přívoz. I ten ale brzy skončil. Teď se sem převozníci vrátili. Zatím jen na adventní plavby, ale od jara už by tu měli zase pendlovat pravidelně. K dispozici mají čtyři zastávky - dvě v Mokropsích a dvě v Lipencích.
        15:06
        120 let Topičova salónu
         17:11
         Obrazy Zdeňka Buriana na Kampě
          Amazonské veletoky, ale i třeba Podhorská vesnice Boženy Němcové. Obrazy malíře Zdeňka Buriana vystavuje pražské Muzeum Kampa. Většina z nich vznikala jako ilustrace nebo obálka ke knihám. Podle Burianových kreseb vyhynulých živočichů pak vznikl i slavný film Karla Zemana Cesta do pravěku.
          19:06
          Dvorky seniorských domů
           V Týnské ulici číslo 17 je prostorný vnitroblok, obklíčený starými barokními domy. Ještě před pár lety to tu bylo hodně zchátralé, ale na poslední chvíli se podařilo dům zachránit. Od roku 1998 tu sídlí jedno z pěti středisek sociálních služeb Prahy 1. A velmi zajímavý je dvůr budovy. Další adresa Střediska sociálních služeb Prahy 1 je v ulici Pštrossova. Velmi zajímavý pohled se nabízí z terasy v posledním patře. Terasu nad střechami mají v seniorském domě na rohu Dlouhé a Benediktské ulice. A další seniorský domov, který kamera pořadu Z metropole navštívila, je v ulici U Zlaté studně na Malé Straně.
           Přehrát celé video
           Stopáž26 minut
           Další díl
           3. leden 2015

           Napište nám