Z metropole

14. prosinec 2013

26 minut

14. prosinec 2013

Obsah dílu

Proměny Tachovského náměstí — Boj s kapsáři — Sbírka ošacení pro bezdomovce — Voda v metru — Územní plán a letiště — Stolová hora zůstane bez výstavby — 95 let Hradní stráže — 55 let Pražské informační služby — Prohlídky města pro nevidomé

Části dílu

00:36
Proměny Tachovského náměstí
  Michal Vronský po svém pradědečkovi podědil krabici plnou svitkových negativů, obrázky nechal zvětšit a uspořádal z nich výstavu s názvem Zapomenuté Tachovské náměstí. Největší proměnou prošlo náměstí v roce 1953, kdy tu prorazili pěší tunel, aby se žižkovští dělníci dostali rychleji do karlínských fabrik. Druhým zásahem pak byla výstavba kostky toalet v roce 1971, která definitivně znemožnila starý průchod náměstím na Vítkov.
  04:26
  Boj s kapsáři
   Vánoční atmosféra v ulicích měst, ale taky víc příležitostí pro kapsáře. Z průměrných 600 pražských krádeží měsíčně se číslo v prosinci zvýší skoro na 800. Policisti proto vyrážejí častěji do ulic. Do centra Prahy jsme se vypravili s kamerou – a za jediný den natočili pět zlodějů.
   07:09
   Sbírka ošacení pro bezdomovce
    Vůbec první sbírku oblečení pro bezdomovce pořádá pražské Centrum sociálních služeb. Lidi při ní za devět dní odevzdali přes sto pytlů nepotřebných věcí. V Praze přečkávají zimu tisíce bezdomovců. Nejvíc z celé republiky.
    09:03
    Klokotání kolem Blanky
     09:27
     Voda v metru
      Havárie vody zkomplikovala ve čtvrtek dopoledne dopravu cestujícím pražského metra na trase A. Soupravy nejezdily čtyři hodiny v úseku od náměstí Míru po Dejvickou. Vodovodní potrubí na Vítězném náměstí poškodili dělníci - prý ho vůbec neměli zanesené v dokumentaci.
      10:51
      Pokus o odvolání starosty P4
       11:15
       Územní plán a letiště
        Kvůli schvalování takzvaného krajského územního plánu jsou aktivisté z celé Prahy ve střehu. Jejich námitky ke sporným stavbám jako je dálniční okruh nebo nová přistávací dráha na Letišti už jednou řešil Nejvyšší správní soud. Magistrátem nově předkládané zásady územního rozvoje ale s nimi opět počítají. A zástupci radnic i občanských sdružení zuří. Magistrátní politici se podle nich opírají o zmanipulované studie, které prosazují mimo jiné dálnici přes Suchdol místo za hranicemi Prahy.
        12:53
        Stolová hora zůstane bez výstavby
         Vidoule je nejen stolová hora, zčásti chráněný přírodní park a oblíbené volnočasové místo. Je to taky jablko sváru mezi místními občanskými sdruženími, která by chtěla Vidouli zachovat v současném stavu, a mezi vlastníkem části pozemků, developerem, který by tam chtěl stavět.
         15:40
         95 let Hradní stráže
          6. prosince 1918 vznikla z 28. pěšího pluku oficiálně Hradní stráž. Do té doby hlídali sídlo prezidenta ozbrojení sokolové. Za první republiky byli příslušníky hradní stráže především českoslovenští legionáři.
          17:40
          25 let od jedné snídaně
           18:01
           55 let Pražské informační služby
            Pražská informační služba zahájila činnost před 55 lety. Služby nabízí pražským i mimopražským zájemcům, ale především cizincům. Největší a nejnavštěvovanější infocentrum PIS je na Staroměstské radnici, ale i v Rytířské ulici je o jeho služby velký zájem. Významnou aktivitou Pražské informační služby jsou organizované vycházky po městě.
            21:58
            Prohlídky města pro nevidomé
             Prohlídka metropole, jak ji neznáme - projekt Praha na dotek. V hlavní roli hmat, sluch a velká dávka fantazie. Místo prospektů mají nevidomí k dispozici speciální knihy, kde jsou památky vyobrazeny plasticky.
             24:07
             Upoutávka na dvorek Bělehradská
              24:41
              Pozvánky
               Přehrát celé video
               Stopáž26 minut
               Další díl
               21. prosinec 2013

               Přehled dílů

               Stopáž26 minut

               Z metropole Speciál

               Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

               Premiéra pátek 24. 12. 2021 na ČT24
               Stopáž26 minut

               28. prosinec 2019

               Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

               Premiéra sobota 28. 12. 2019 na ČT1
               Stopáž26 minut

               Z metropole Speciál

               Nový Svět

               Premiéra čtvrtek 26. 12. 2019 na ČT24
               Stopáž26 minut

               21. prosinec 2019

               Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

               Premiéra sobota 21. 12. 2019 na ČT1
               Stopáž26 minut

               14. prosinec 2019

               Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

               Premiéra sobota 14. 12. 2019 na ČT1
               Stopáž26 minut

               7. prosinec 2019

               Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

               Premiéra sobota 7. 12. 2019 na ČT1

               Napište nám