Dnešní témata: Loutkové divadlo Jiskra; Dva nové kousky do pokladu; Policajt – pianista; Senioři mají talent; Demolice hotelu Praha; Mladá slonice zemřela; 75 let Rychlých šípů; Hračkotéka pro handicapované, Jak se zdobí Vánoce; Betlémy v jurtě

Obsah dílu

Přehrát vše

Loutkové divadlo Jiskra slaví 100 let

Loutkové divadlo Jiskra - nejstarší amatérský soubor v Praze - letos slaví 100 let. Pohádky ve svém volném čase zkouší a hraje bezmála 40 lidí rozličného věku i profese. Třeba dlouholetý dramaturg divadla je povoláním soudce. Soubor hraje každou neděli v Divadle Karla Hackera v Kobylisích.

videoLoutkové divadlo Jiskra slaví 100 let
...
video video

Loutkové divadlo Jiskra slaví 100 let


Dvě nové části Svatovítského pokladu

Do Svatovítského pokladu, jedné z nejcennějších tuzemských uměleckých sbírek, přibyla dvě nová díla - stříbrný kalich a patena, miska používaná při liturgii. Mešní souprava se stala součástí pokladu při příležitosti oslav 670. výročí položení základního kamene svatovítské katedrály.

videoDva nové kousky do svatovítského pokladu
...
video video

Dva nové kousky do svatovítského pokladu


Policista klavíristou

Dopravní policista, který zahrál v Praze před Filozofickou fakultou na piano, je hvězdou internetu. Jeho výstup zachytila turistka na mobilní telefon - teď baví statisíce lidí po celém světě.

videoPolicista klavíristou
...
video video

Policista klavíristou


Senioři mají talent

Okouzleni televizními pěveckými soutěžemi, se i babičky a dědové z domovů pro seniory rozhodli pro veřejná vystoupení. Televizní společnosti o sice talentované ale starší amatérské umělce velký zájem nemají, prostor předvést co umí, jim ale dala radnice Prahy 10 v soutěži Senioři mají talent.

videoSenioři mají talent
...
video video

Senioři mají talent


Mariánské obrazy na pražských fasádách

Reportáž po stopách mariánských obrazů začíná na Žižkově, v Kubelíkově ulici. A to inspirována výrokem Josefa Švejka o jednom kousavém řeznickém psovi "vod Mariánskýho vobrazu". Mariánský obraz tu fasádu rohového domu opravdu kdysi zdobil, ale v 70. letech ho horliví úředníci nechali při renovaci domu zatřít. Pátrání po divokém zvířeti z klasikova díla pokračuje do Hybernské ulice. I tady stojí dům U Mariánského obrazu. V Praze je ale mariánských domů mnohem víc. Jen církevních staveb, zasvěcených panně Marii, je v Praze celých třicet a měšťanských domů ještě víc.

videoMariánské obrazy na pražských fasádách
...
video video

Mariánské obrazy na pražských fasádách


Rychlým šípům je 75 let

Je to právě 75 let, kdy poprvé vyšly Rychlé šípy. Nejslavnější komiksová dobrodružství ovlivnila celé generace dětí. A přestože Jaroslav Foglar nikdy neprozradil, kde byla tajemná Stínadla, většina znalců díla je přesvědčena, že Rozdělovací třída, za níž se temná čtvrť rozprostírala, je pražská Revoluční ulice.

videoRychlým šípům je 75 let
...
video video

Rychlým šípům je 75 let


Hračkotéka zaměstnává hendikepované

Autobusem a metrem z Jižního Města a od Můstku pak už jen na svém vozíku přijíždí každý den do malého krámku v centru Prahy slečna Petra Hynková. Je jedním z vozíčkářů, kteří mají to štěstí, že mohou pracovat. Navíc v prostředí, které je naplňuje a baví. Petra Hynková působí v Hračkotéce. Tato sociální firma by chtěla do budoucna zaměstnat ještě víc hendikepovaných lidí. Hračky chtějí totiž sami i vyrábět.

videoHračkotéka zaměstnává hendikepované
...
video video

Hračkotéka zaměstnává hendikepované


Jak se zdobí Vánoce

Jak se zdobí Vánoce - název výstavy v zimním refektáři Strahovského kláštera. Najdete tu vánoční ozdoby domácí výroby, tu nejnovější módu i vzácné kousky s dlouhou historií. Děti potěší i ukázky betlémů, loutek a marionet.

videoJak se zdobí Vánoce-výstava
...
video video

Jak se zdobí Vánoce-výstava


Betlémy v jurtě

Na samotném konci Běchovic, téměř v polích, na místě s příznačným názvem - Na Vydrholci stojí asijská jurta. Běžně slouží jako klubovna. Teď o Vánocích se ale proměnila v raritní výstavní síň. Představuje vystřihovací neposkládané betlémy.

videoBetlémy v jurtě
...
video video

Betlémy v jurtě


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD