26 minut

28. září 2013

Obsah dílu

85 let legendy zvané Houtyš — Boj o kašnu na náměstí Jiřího z Poděbrad — Praha 10 odkoupí vilu Karla Čapka — Restaurátoři textilu — Výstava Metamorfózy české politiky — Zažít město jinak — Opravená Grébovka — Primátorky — Kdyby tisíc klarinetů znovu v Semaforu — Oprava hradní Kohlovy kašny

Části dílu

00:40
85 let legendy zvané Houtyš
  Výjimečným pražským lokálním fenoménem byla hospoda U Tyšerů. V 70. a 80. letech se tam zrodilo nepřeberné množství hitů věhlasných kapel a autorů. Mezi místními se vžil název Houtyš, což je zkratka původního názvu hospody. Houtyš svou slavnou éru skončila záhy po revoluci, kdy dům restituovali původní majitelé. Ti už nechtěli sdílet dům s hlasitými návštěvníky hospody a zavřeli ji. Teď ale Beránkovi uspořádali velkou vzpomínkovou akci, kterou připomněli 85 let od otevření zdejšího populárního hostince.
  06:45
  Boj o kašnu na náměstí Jiřího z Poděbrad
   Radnice Prahy 3 oprášila plán na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad, v rámci které se má rozšířit i stávající prostranství před kostelem. Část obyvatel nesouhlasí s tím, že by měla být z náměstí odstraněna kamenná kašna. Začali sepisovat petici za její záchranu.
   08:50
   Křístek rezignoval na post ředitele DP
    09:08
    Praha 10 odkoupí vilu Karla Čapka
     Zastupitelé Prahy 10 schválili koupi části dvojvily bratří Čapků. Městská část koupí tu polovinu domu, ve které žil spisovatel Karel Čapek. Praha 10 zaplatí za dům včetně historického inventáře necelých 44 milionů korun. Původní majitel, Čapkův prasynovec, vilu prodává z finančních důvodů - nemá peníze na její rekonstrukci.
     10:37
     Restaurátoři textilu
      Restaurátorská dílna textilu na Pražském hradě patří ke špičkovým evropským pracovištím a v Česku nemá srovnání. Díky modernímu vybavení a metodám tu dokáží nejlépe zrestaurovat oděvy z archeologických vykopávek.
      13:44
      Výstava Metamorfózy české politiky
       Slavné, méně známé nebo už odstraněné pražské pomníky především z devatenáctého století představuje nová výstava Národní galerie. Připomíná taky významné osobnosti a události českých dějin. K vidění je v pražském Clam-Gallasově paláci pod názvem Metamorfózy politiky.
       15:06
       Zažít město jinak
        Praha, Ostrava, Olomouc - tři z desítek míst po celém Česku, kde se ulice proměnily v promenády bez aut. Staly se z nich živé, sousedské, kulturní, sportovní a kulinářské zóny - akce chtěla ukázat, jaké to je Zažít město jinak.
        16:47
        Opravená Grébovka
         Radnice Prahy 2 ukončila revitalizaci Havlíčkových sadů. Park, pro který se vžil název Grébovka, se opravoval 15 let. Rekonstruovala se vila podnikatele Moritze Grébeho, unikátní grota, vinice a viniční altán. Park získal i nově upravené cesty a schody.
         17:27
         Primátorky
          Praha má za sebou jubilejní sté primátorky. Nejslavnější veslařský závod v Česku se měl konat už v červnu, původní plány ale zhatily povodně. Neobvyklý podzimní termín neodradil diváky ani sportovce. Nakonec se přihlásilo rekordních 140 osmiveslic.
          19:34
          Stovku by oslavil Pepi Bican
           20:05
           Kdyby tisíc klarinetů znovu v Semaforu
            Kdyby tisíc klarinetů - jedna z nejslavnějších her dvojice Šlitr - Suchý, která se dočkala i filmového zpracování, se vrací zpátky do Semaforu. Jiří Suchý si tak splnil své dlouholeté přání. Nastudovat Klarinety jinak, než jak se od své premiéry v padesátých letech tradičně v českých divadlech hrají.
            22:01
            Oprava hradní Kohlovy kašny
             Lví kašna na druhém nádvoří pražského hradu dostává nový kabát. V rukou restaurátorů je už měsíc. Kromě zubu času se na ní podepsala hlavně neznalost turistů. Nejvíce kašně ubližují mince, které tam hází pro štěstí.
             24:30
             Pozvánky
              Přehrát celé video
              Stopáž26 minut
              Další díl
              5. říjen 2013

              Přehled dílů

              Napište nám