Z metropole

5. říjen 2013

26 minut

5. říjen 2013

Obsah dílu

Růžový sad na Petříně — Nový ředitel Dopravního podniku — Nová ranvej v Ruzyni — Stavba nového nádraží Kačerov — Nová železniční linka do Čakovic — Historie vláčku na Žofíně — 10 let Muzea Medy Mládkové — 50 let goril v Zoo Praha — Dvorek Heřmanova 51

Části dílu

00:41
Růžový sad na Petříně
  Více než 8000 růží na bezmála 6 hektarech - to je největší pražský růžový sad na Petříně. Voňavou podívanou nabízí už přes 80 let. Vznikl na pozemních, které dlouhá léta vlastnila armáda a kde bývaly vinice a ovocné stromy. Původně se mu říkalo Švehlův.
  04:26
  Nový ředitel Dopravního podniku
   Českobudějovického přepravce postavil ekonomicky na nohy, to samé od Jaroslava Ďuriše očekává dozorčí rada i představenstvo pražského Dopravního podniku. Nový generální ředitel nechce od města navyšovat 11miliardový rozpočet, hodlá šetřit jinde - zvýšit pokuty za jízdu na černo, zvažuje propouštění i zdražení jízdného.
   06:17
   Nová ranvej v Ruzyni
    Půl miliardy korun stála oprava dráhy na pražském Letišti Václava Havla. Stavbaři nakonec stihli práce za poloviční dobu - a doprava se tak vrátila nad řidčeji osídlené části metropole. Jejich obyvatelům ale znovuotevření ranveje radost nedělá.
    08:10
    Stavba nového nádraží Kačerov
     Železniční stanice Praha Kačerov - vlaky z Čerčan a Dobříše u přemostění magistrály 5. května zatím jen projíždějí. Zastávku Kačerov slibuje správce kolejí Středočechům, kteří do Prahy denně dojíždějí do práce, už několik let. Teď už má stavební povolení, za několik měsíců se začne stavět.
     09:40
     Nová železniční linka do Čakovic
      Nejen víc stanic, ale taky víc vlakových spojů. I to je budoucnost pražské železnice. Nová linka S 34 jezdí od 1. října mezi Čakovicemi a centrem Prahy, provozuje ji soukromý dopravce. Nejen obyvatelé Čakovic, ale taky Kbel a Satalic se vlakem dosud dostali jen na Hlavní nádraží. Nový spoj končí na Masarykově nádráží.
      11:08
      Stalo se před časem: Historie vláčku na Žofíně
       Psal se rok 1841 a po Slovanském ostrově vozil zvědavé Pražany první parovůz v českých zemích. Uplynulo více než 170 let a po Žofíně pátou sezonu jezdí model tehdejšího parovozu - Český lvíček. Trasu dlouhou 53 metrů zdolává rychlostí 3 km za hodinu.
       13:30
       10 let Muzea Medy Mládkové
        Začalo to jedním obrazem tehdy neznámého malíře Františka Kupky, dnes má mecenáška Meda Mládková jeho děl na 3 tisíce a přesně 10 let je střeží na pražské Kampě.
        15:44
        50 let goril v Zoo Praha
         Pražská zoo oslavila 50 let úspěšného chovu goril. Sedmičlennou skupinu by chtěli chovatelé v dalších letech ještě rozšířit a přesunout do nového pavilonu. Kromě stěhování goril čekají zoo i další úpravy, které ji lépe ochrání před dalšími povodněmi.
         17:23
         Dvorek Heřmanova 51
          Z obyčejné lomozící letenské ulice docela obyčejný činžák. Ale pak stačí projít úzkým průjezdem a otevřít staré dveře a ocitáte se v jiném světě. Dvorek domu číslo 51 v Heřmanově ulici. Lidé, kteří v tomto domě bydlí, utvořili před časem družstvo a o dvorek se starají společně s okolními sousedy.
          24:34
          Kudy a kam
           Přehrát celé video
           Stopáž26 minut
           Další díl
           12. říjen 2013

           Napište nám