Rostlináři z Ruzyně; Ivo Rittig a jízdenky MHD; Divadelní ulice 4 měsíce po výbuchu; Výduchy z tunelu Blanka vadí; Petřínská lanovka převezla 60 milionů lidí; Stanice Anděl ve filmu; Národní divadlo zahajuje novou sezonu; Cirkus na Letné; Pražské kompostování; Letní seriál: Památné platany

Obsah dílu

Přehrát vše

Rostlináři z Ruzyně

V mrazících boxech při zhruba 18 stupních pod nulou jsou uchovávány tisíce vzorků obilovin a mikroorganismů - jsme na půdě Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Ruzyni. Genová banka, která konzervuje genofond zemědělských plodin, je jeho součástí.


Ivo Rittig a jízdenky MHD

17 haléřů z každé prodané jízdenky pražského dopravního podniku na konto Ivo Rittiga - lobbista to v rozhovoru pro Českou televizi odmítl. Podle dokumentů Nadačního fondu proti korupci měl takto přes firmu na Panenských ostrovech získat desítky milionů.


Divadelní ulice 4 měsíce po výbuchu

V plynovém potrubí pod pražskou Divadelní ulicí našli kriminalisti prasklinu. Právě ta může za dubnovou explozi v centru města. Plyn kvůli ní nejspíš unikal delší dobu. Vyšetřovatelé teď zkoumají, jak vznikla a kdo je za výbuch odpovědný.


Výduchy z tunelu Blanka vadí

Toto betonové monstrum hyzdí Letnou, spílají obyvatelé této čtvrti Metrostavu a magistrátu. Odmítají podobu obřího komína uprostřed ulice, který má odvětrat výfukové plyny z tunelového komplexu Blanka. Dožadují se slíbeného dekorativního ostění.


Petřínská lanovka převezla 60 milionů lidí

Lanovka na Petřín přepraví za rok skoro dva miliony cestujících. Nastoupit může najednou zhruba dvě stě lidí. Lanovka tento týden převezla v součtu už 60 milionů lidí.


Stanice Anděl ve filmu

Česko zažívá návrat hollywoodských produkcí. Lákají je obnovené státní pobídky, pověst zdejších štábů a skvělé lokace. Velkoryse šla filmařům na ruku Praha, která kvůli natáčení snímku Child 44 v noci zavřela část metra. Příběh vypráví o sovětském policistovi, který se při stíhání sériového vraha stane nepřítelem státu.


Národní divadlo zahajuje novou sezonu

Národní divadlo zahájilo 131. sezonu a Jan Burian se už definitivně stal jeho ředitelem. Poprvé v historii se slavnostního zahájení zúčastnil i předseda vlády - premiér v demisi Jiří Rusnok. A Buriana osobně uvedl do funkce.


Cirkus na Letné

Letní Letná je v plném proudu - diváci zaplnili stan Cirkusu Cirkör - švédský soubor tam hraje svoje nejnovější představení Knitting peace. Výkony předních světových akrobatů se v něm doslova proplétají.


Pražské kompostování

V Praze přibývá zájemců o komunitní kompostování. Ještě nedávno byl přitom fenomén třídění bioodpadu v metropoli téměř neznámý. V Praze 10 navrhla založení společného kompostu ve vnitrobloku skupinka místních.


Letní seriál: Památné platany

Úctyhodný platan za slavnou Lennonovou zdí v zahradě Velkopřevorského paláce - prý pod ním za svého pobytu v Praze v roce 1796 sedával i komponoval Ludwig van Beethoven. A zatímco slavný skladatel je už 186 let po smrti, gigantický strom rozhodně na umření nevypadá. Další gigantický památný platan roste jen kousek dál od Velkopřevorského náměstí - v parku na Kampě. Ten nechala velmi pravděpodobně vysadit Barbora Kolowratová-Krakowská v roce 1813.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD