Kouzelníci a jejich historie; Petice za kanalizaci; Tančící dům na prodej; Koupaliště Lhotka; Divoká zvířata v Praze; Kejřův park; Památné kaštany; Historie kabaretů a šantánů; Kámen pro Milenu Jesenskou; Oprava klavíru Jaroslava Ježka

Obsah dílu

Přehrát vše

Kouzelníci a jejich historie

První známý pražský kouzelník předváděl své umění při dvoře Rudolfa II. V polovině 19. století se pak rozmáhají kočovné společnosti, ve kterých kouzelníci zaujímali přední pozice. Slavná éra pražských kouzelníků začíná ale až s První republikou.
Poodhalená tajemství kouzel - tak se jmenuje výstava, která je teď až do začátku září v Letenském Montmartru.

videoKouzelníci a jejich historie
...
video video

Kouzelníci a jejich historie


Petice za kanalizaci

Točná je jednou z mála částí Prahy, kde ještě chybí kanalizace a obyvatelé jsou nuceni splašky vyvážet. Firmy si teď ale účtují dvojnásobnou cenu, protože nejbližší výpustní místo je od jara vzdálené 30 kilometrů. Obyvatelům Točné teď došla trpělivost a bouří se proti neustálému odkládání výstavby kanalizace.

videoPetice za kanalizaci
...
video video

Petice za kanalizaci


Tančící dům na prodej

Symbol soudobé české architektury bude na prodej. Tančící dům v Praze totiž zřejmě zamíří na trh. Unikátní dílo navrhl architekt Gehry ve spolupráci s Vladem Milunićem.

videoTančící dům na prodej
...
video video

Tančící dům na prodej


Koupaliště Lhotka

Obyvatelé několika sídlišť v Praze 4 žádají magistrát, aby vykoupil koupaliště Lhotka od developerské společnosti. Už druhé léto se tam nemůžou koupat a stěžují si na vlastníka, že areál nechal zchátrat. Stal se domovem narkomanů a bezdomovců.

videoKoupaliště Lhotka
...
video video

Koupaliště Lhotka


Divoká zvířata v Praze

Divočáci ve Stromovce nebo lišky na Žižkově. Ještě před deseti lety vzácnost, dnes běžná realita. Za teplem a dostatkem potravy se do Prahy stěhuje stále víc divokých zvířat. Spokojenými obyvateli hlavního města jsou dnes třeba jezevci, netopýři, sovy i dříve plaché srnky.

videoDivoká zvířata v Praze
...
video video

Divoká zvířata v Praze


Kejřův park

Hořejší rybník a jeho okolí v Hloubětíně je staronovou relaxační zónou Prahy 9. Na revitalizaci celé oblasti se podílelo hlavní město i soukromý developer. Zatímco magistrát platil vyčištění rybníka a hrází, developer na svoje náklady upravil park.

videoKejřův park
...
video video

Kejřův park


Památné kaštany

Další díl seriálu o památných stromech se netradičně věnuje hned dvěma druhům. Jedlé kaštany rostou na kaštanovníku setém - ten je v Praze u Hladové zdi. Právě o tomto stromu vedli úředníci a dendrologové spor, zda má být prohlášen památným stromem. Vzhledem k jeho kondici se ale nakonec čestného titulu nedočkal.
V našich končinách je ale zažité říkat "kaštan" především jírovci maďalu, přestože s tím jedlým má pramálo společného. Památné jírovce už v Praze najdeme. Je jich hned pět a tvoří ucelenou sestavu u Libocké brány obory Hvězda.

videoPamátné kaštany
...
video video

Památné kaštany


Historie kabaretů a šantánů

Tradice českých šantánů trvá víc než 150 let. První zpěváci přišli z Lipska v roce 1863. S představeními se tehdy cestovalo od hostince k hostinci.
Vůbec první pražský šantán s názvem U zlatého soudku vznikl v roce 1892. V roce 1908 se v Čechách poprvé objevuje pojem kabaret v souvislosti s divadelním programem v rámci Jubilejní výstavy na Výstavišti.

videoHistorie kabaretů a šantánů
...
video video

Historie kabaretů a šantánů


Kámen pro Milenu Jesenskou

V ulicích Prahy už je 91 tzv. Kamenů zmizelých a po celé zemi jsou jich přes dvě stovky. Sdružení Stolpersteine klade malé kameny do chodníků před domy, ze kterých gestapo odvleklo jejich obyvatele na smrt. Mají připomenout památku obětí nacismu. Jeden z nich taky připomíná českou publicistku a překladatelku Milenu Jesenskou.

videoKámen pro Milenu Jesenskou
...
video video

Kámen pro Milenu Jesenskou


Oprava klavíru Jaroslava Ježka

116 let starý klavír, klenot světoznámé značky byl odnepaměti součástí budovy Mánesa. Hrával tam na něj i Jaroslav Ježek. A protože v těchto dnech dostává nový kabát budova Mánesa, prochází generální opravou i tzv. Ježkův klavír.

videoOprava klavíru Jaroslava Ježka
...
video video

Oprava klavíru Jaroslava Ježka


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD