11. květen 2013

Obsah dílu

Protesty proti budovám na Praze 6 — Budovy FSV a FAMU znovu otevřeny — Odhalení pomníku na Spořilově — Pomníčky a pamětní desky připomínají Pražské povstání — Sázení a kácení lesů — Dechový soubor Pralinka — Box seniorů — Vozíčkáři slaňovali z Paláce kultury — Výstava Vladimíra Suchánka

Části dílu

00:40
Protesty proti budovám na Praze 6
  Lední medvěd - tedy nový administrativní komplex - vyroste v severovýchodní části Vítězného náměstí v Praze 6. Stavba má začít už v říjnu. Proti se ale staví někteří odborníci a část opozice. Další budova, proti které se teď zvedá vlna emocí, má vyrůst v Bubenči - místo zchátralých prvorepublikových vil. Pětipatrový prosklený komplex počítá s 30 tisíci metry čtverečními kanceláří k pronájmu a 480 parkovacími místy.
  03:52
  Budovy FSV a FAMU znovu otevřeny
   Týden od exploze v pražské Divadelní ulici se do škol, které sídlí v těsné blízkosti výbuchu, tedy na FSV UK a na FAMU, vrátili studenti. Exploze plynu minulé pondělí zranila čtyřicet lidí a podle předběžného odhadu způsobila škody za 100 milionů korun.
   05:36
   Odhalení pomníku na Spořilově
    68 let po ukončení 2. světové války byla slavnostně odhalena pamětní deska, která připomíná 67 obětí války z řad spořilovských obyvatel.
    09:13
    Pomníčky a pamětní desky připomínají Pražské povstání
     Během Pražského povstání padlo 2000 lidí, mezi nimi i ženy a děti. V metropoli je připomíná přesně 1 116 pomníčků a pamětních desek. U většiny z nich se teď objevily věnce s trikolórou nebo květiny. Starají se o ně hlavně pražské městské části.
     10:56
     Sázení a kácení lesů
      Kopec Fialka v pražském Motole fungoval ještě před 20 lety jako skládka výkopového materiálu, poslední roky se magistrát s městskou částí Praha Řepy snaží území rekultivovat. Pomohli s tím i žáci 7. třídy z řepské základní školy. Na den Země jim lesníci připravili nevšední zábavu – sázení desítek lip a borovic. A zatímco nahoře na kopci Fialka se sázelo, pod kopcem už se kácelo. Do míst, kam je obtížné dostat se s těžkou technikou a na probírku lesa, lesníci používají koně. Peníze z prodeje dřeva ale na výsadbu a údržbu zeleně v Praze ani zdaleka nestačí.
      12:50
      Dechový soubor Pralinka
       Orchestr dechových nástrojů Pralinka je unikátním amatérským hudebním uskupením. Otcem zakladatelem souboru byl Karel Kalenda, nyní převzal dirigentskou i organizační taktovku Pavel Bělík. Pralinka je patrně vůbec největší amatérskou dechovkovou sestavu v Praze. Soubor se ale nebrání ani popovým věcem, muzikálovým melodiím a dokonce ani swingu.
       17:38
       Upoutávka - Tajemství pražských dvorků
        18:03
        Box seniorů
         Boxerští senioři z Prahy 10 trénují pravidelně jednou týdně ve sportovním centru v Kodaňské ulici ve Vršovicích. Kurzy boxu jsou bezplatné a všichni senioři předtím už získali průpravu na trénincích sebeobrany.
         20:12
         Vozíčkáři slaňovali z Paláce kultury
          Poněkud adrenalinově zahájili absolventi škol Jedličkova ústavu první ročník festivalu "Pojď dál". Pořádají ho v rámci oslav ke stému výročí založení instituce. Několik vozíčkářů historicky poprvé slaňovalo ze střechy pražského Paláce kultury.
          21:42
          Výstava Vladimíra Suchánka
           Osmdesátiny grafika a malíře Vladimíra Suchánka připomíná výstava v Poštovním muzeu. Kromě mnoha děl menších formátů je tu zkompletována kolekce celé Suchánkovy známkové tvorby.
           24:26
           Pozvánky
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            18. květen 2013

            Napište nám