Dnešní témata: Historie ukrajinské ambasády; Praha 2 má staronovou starostku; Policie stíhá Milana Jančíka – už potřetí; Kauza Janoušek otřásá Bémem

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Ukrajinská ambasáda

Ukrajinská ambasáda sídlí ve známé bubenečské diplomatické čtvrti a má k dispozici vlastně dvě vily. Ta, v níž jsou diplomaté, je bývalým majetkem židovské rodiny. Od jejích potomků ji Ukrajina před devatenácti lety odkoupila. V sousední vile ještě nedávno bydlel švýcarský velvyslanec, teď tu sídlí ukrajinský konzulát.


Protest proti kamionům na Spořilově

Proti kamionům, které jezdí před Spořilov, protestovaly v pondělí dvě stovky místních. Denně tam projede až deset tisíc nákladních aut. Lidi s provozem bojují už od roku 2010. Po zákazu vjezdu na Jižní spojku jezdí kamiony právě přes Spořilov.


Plánované omezení kamionů

A magistrát hlasitý protest vyslyšel. Už od léta chce Praha zakázat vjezd kamiónům do města. Takový návrh podpořilo ve čtvrtek zastupitelstvo. Město se chce teď pustit do jednání s úřady o rozsahu a termínu omezení. Nařízení by se mělo týkat hlavně těžkých tranzitních aut. Ulehčit by se mělo třeba právě lidem ze Spořilova. Pokud těžké kamiony skutečně nebudou moct do Prahy vjíždět, problém se přenese na středočeské silnice.


Studentské návrhy nových rozhleden

Najít nová místa, odkud by se lidi mohli rozhlížet po Praze. To byl hlavní ideový záměr studentské architektonické soutěže, kterou vypsala jedna developerská skupina spolu s městem. A výsledek předčil očekávání. Soutěže se zúčastnilo 70 studentů nejen z Prahy a dokonce nejen z Česka. Její výsledky můžete vidět na výstavě na Staroměstské radnici.


Bydliště Praha

Hudebník Radek Tomášek

Radek Tomášek se narodil v létě 1946 v tehdejší Grégrově ulici. V životě sice vystřídal spoustu adres, Vinohrady se mu ale staly osudem. Radek Tomášek hrál šest let s populární skupinou Rangers. V roce 1973 se rozhodl z kapely odejít a založil vlastní kapelu.
V současnosti už si trhač dívčích srdcí z přelomu šedesátých a sedmdesátých let užívá dědečkovskou roli. Dál hraje a plní sály, třebaže komornějších rozměrů než v časech velké slávy.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST