Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Průmyslové impérium Ringhofferů

Je to přesně 160 let, co v polích za tehdejší Prahou - v obci zvané Smíchov - začal František Ringhoffer, druhý toho jména v rodinné dynastii, stavět továrnu. Ringhofferové vyráběli vagony a ve spolupráci s Křižíkovou firmou i tramvaje. Svými výrobky ale uměli vybavit i pivovary a dodávali i chladírenská zařízení. Jejich impérium bylo jedním z největších výrobců železničních vagonů v Evropě. Historii podnikání rodiny přibližuje reportáž Petra Sojky.


Nový posypový materiál v Praze 4

Praha 4 se jako jediná městská část na letošní zimu vyzbrojila zcela výjimečným posypovým materiálem. V případě sněhové kalamity a náledí odmítla na rozdíl od magistrátu používat sůl. Koupila místo ní speciální granule dovezené z Ruska. Největší výhodou chemikálie s názvem Bionord je podle radních hlavně to, že je prý ekologicky šetrnější, protože neobsahují tolik soli. Někteří chemici ale mají k tomuto posypu výhrady, obsahuje těžké kovy a karcinogenní látky.


Den bezdomovců

Běžný den bezdomovce je každodenní kolotoč - po osvědčené trase projít popelnice, v nich nalezené využitelné věci prodat, pak nakoupit jídlo a alkohol pro zahřátí, a nakonec do stanu a přečkat další noc. Jenže jsou i nebezpečí - nejen mráz, ale někdy i lidé z vlastní komunity, kteří nasbírané věci mohou ukrást.


Budoucnost Nádraží Vyšehrad

Nádraží Praha Vyšehrad nejspíš projde rekonstrukcí. Městská část Prahy 2 odsouhlasila plán přestavby. K tomu původnímu měla velké výhrady a investor - firma TIP Estate - musela projekt přepracovat. Ani teď není Praha 2 plánovanou podobou vyšehradského nádraží nadšená - budovu ale nechce nechat spadnout, a tak už rozsáhlé rekonstrukci nebude bránit.


Méně peněz na kulturu

O deset procent méně peněz půjde na kulturu v hlavním městě - oproti tomu, co slibovaly původně schválené víceleté granty. Odsouhlasili to teď radní. Dotkne se to klubů, galerií, pořadatelů festivalů nebo hudebních orchestrů. Výjimkou nebudou ani velké a známé divadelní scény.


Smíchovský poklad

V zazděné dutině pod schodištěm nenápadného činžovního domu na Smíchově objevila před čtyřmi lety parta ukrajinských dělníků půl tuny stříbra. Policii se nepodařilo najít původního majitele stříbrných předmětů a mincí ani jeho dědice. Poklad byl zatím ohodnocen na šest milionů korun. Do této částky ale zatím nebyla zohledněna historická hodnota mimořádně rozsáhlé kolekce - více než 21 tisíc předmětů, z toho téměř 7000 mincí a medailí. Pražský magistrát splnil svou zákonnou povinnost a vyplatil trojici ukrajinských dělníků desetiprocentní nálezné. Každý z nich tak dostal 200.000 korun. Muzeum hlavního města Prahy teď chystá výstavu části předmětů. Celý poklad by lidi mohli vidět asi za dva roky.


Brouci ve Vltavínu

Brouci na všechny způsoby. Výstava Romana Franty v pražské galerii Vltavín láká na kontrasty, příběhy a na brouky.


Surrealistická výstava

Na Staroměstské radnici v Praze je k vidění největší výstava českých a slovenských surrealistů za posledních 20 let. Jde o směr, který ve světě zpopularizoval např. malíř Salvador Dalí, v Česku pak třeba filmař Jan Švankmajer.


Salonní vozy Ringhoffer

Ještě jednou k dynastii Ringhofferů - od roku 1867 začali vyrábět i svou slavnou specialitu, salonní vozy. Salonní vůz Františka Josefa I. je populárním exponátem Národního technického muzea. Podobných salonních vozů vyrobili velké množství. Vyváželi je po celé Evropě i do zámoří. Dodnes se zachovaly i některé další.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST