Japonské velvyslanectví; Jaká bude Praha? ; Rušení spojů MHD; Fotograf Jiří Všetečka; Masopust v Praze; Tichá kavárna; Zima na lodi

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Japonské velvyslanectví

Japonské velvyslanectví sídlí v Turbovském paláci na Malé Straně už více než 90 let. Japonsko ho koupilo hned na začátku 20. let 20. století. Palác ve druhé polovině 18. století na místě měšťanských domů postavili Turbové, šlechtická rodina, která vlastnila statky na Mělnicku.


Jaká bude Praha?

Ekologická, tedy zelená a čistá. Taková má být už za pár let Praha. Po metropoli má jezdit co nejvíc aut na elektřinu a skončit má výstavba developerských projektů. Tuto vizi představilo vedení města na Žofínském fóru. Podle neziskových organizací je ale spíš potřeba rozšířit parkovací místa na okrajích metropole a naučit lidi používat městskou hromadnou dopravu.


Rušení spojů MHD

Konec nočních návratů metrem po půlnoci. Pražané si od 4. března budou muset zase zvykat na to, že i o víkendu vyjíždí poslední metro z konečné stanice přesně ve dvanáct hodin v noci. Noční provoz metra bude nahrazen autobusy a tramvajemi. Magistrát argumentuje i tím, že noční doprava - na rozdíl od metra - jezdí ve všech městských částech. A další argument - dopravní podnik zrušením ušetří až 55 milionů korun ročně.


Bydliště Praha

Fotograf Jiří Všetečka

Praha je mimořádné město, kde Vltava vytváří malý kaňon, a proto lze město fotografovat vždy z nadhledu, říká světoznámý fotograf Jiří Všetečka. Fotografovat začal ve svých jedenadvaceti letech. Okamžitě se jeho hlavními tématy stali lidé a Praha. Jiří Všetečka většinu svého profesního života fotografoval černobíle.


Masopust v Praze

Reportáž Luďka Jíry nabízí malé ohlédnutí za masopustním veselím v hlavní městě. K tradičně největší fašankové slavnosti patřila ta na Žižkově. Čtyřdenní maraton dobrého jídla, pití a zábavy vyvrcholil v úterý 21. února. Poslední den masopustu slavili i v Dolních Počernicích - průvodem masek a následně taneční zábavou.


Tichá kavárna

Tichá kavárna v Praze 8 - je první kavárnou s neslyšící obsluhou v metropoli. Pro zákazníky s handicapem sluchu - výhoda. Nápoje stačí ukázat v lístku, dezert vybíráte u pultu. Nezisková organizace 365, která kavárnu založila, se inspirovala v Paříži, kde vznikla vůbec první kavárna pro neslyšící. Ti v Česku patří často mezi dlouhodobě nezaměstnané, i když chtějí a umějí pracovat.


Zima na lodi

Majitelé lodí zakotvených v pražských marinách měli kvůli letošní tuhé zimě víc práce. Několikrát týdně, když hodně mrzlo i dvakrát denně jezdil Pavel Fabián do Libeňského přístaviště, aby lodě vymanil z ledového sevření. Kapacita mariny je 60 lodí, ne všechny se ale na podzim vešly na břeh, a tak mnohé z nich musí zimovat na vodě.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST