Těžko na cvičišti, hůře na bojišti. Rusko-finsko-ukrajinské válečné drama (2005). Hrají: A. Smoljaninov, F. Bondarčuk, A. Kravčenko, A. Čadov, A. Mamadakov a další. Režie Fjodor Bondarčuk

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Příběh 9. roty představuje drsný pohled na rusko-afghánský konflikt. Film respektuje klasické schéma válečných snímků: sledujeme skupinu rekrutů podstupující tvrdý vojenský výcvik v Uzbekistánu, kde jim velí sadistický seržant Dygalo, aby ve druhé části filmu ve skutečném boji zjistili, že výcvik je ani zdaleka nepřipravil na hrůzu, která je čeká v hornatém terénu nádherné afghánské krajiny.

Snímek byl natočen podle skutečných událostí a rozpočet 9 milionů dolarů – na ruské poměry velmi vysoký – byl beze zbytku využit. Množství kvalitních akčních scén a výpravnost však neznamená glorifikaci válečného násilí. 9. rota je především přesvědčivě zahraný a uvěřitelný snímek, který klade zásadní otázky o samotném smyslu válečných konfliktů a řadí se po bok válečných filmů, jež se staly moderní klasikou (nejčastěji bývá přirovnáván ke snímku Olověná vesta režiséra Stanleyho Kubricka).

9. rota byla režijním debutem Fjodora Bondarčuka, který je divákům znám především jako herec. Sám si ostatně v 9. rotě zahrál – zhostil se role důstojníka Chochlova. Na režisérskou židli Bondarčuk poprvé usedl ve čtyřiceti letech (jeho otec Sergej Bondarčuk natočil ve stejném věku vlastní debut, adaptaci Šolochovovy povídky Osud člověka).

Originální název9-ya rota
Stopáž134 minut
Rok výroby 2005
 ST *
ŽánrFilm