Stanislav – Janův bratr

Věk: 49

Postava odkazuje k Jacku Lemmonovi ve filmu „Podivný pár“ pro jeho osobitost a obsese.

Klikněte pro větší obrázek Základní vlastnosti:
Hašteřivý, konzervativní (s poněkud radikálními názory), lakomý, ale velmi šlechetný a oddaný, snadno ovladatelný. Samotář, který touží po Janově rodinném zázemí a je na něm citově závislý. Melancholický a sentimentální, je beznadějný romantik, ačkoliv se snaží to skrývat.

Věta, která ho charakterizuje:
„Není to tak proto, že jsem to řekl… Jsou určitá pravidla a zákony a ty jsou tu kvůli tomu, o čem mluvím… Hej, vy, kam utíkáte bez placení!“

Obecná charakteristika:
Stanislav je hašteřivý jen na první pohled. Janovu novou rodinu postupně přijme za vlastní a stane se její podstatnou součástí. V domě se pohybuje často, naslouchá problémům členů rodiny a je mezi nimi jakýmsi prostředníkem. Stanislav Janovi vždy otcovsky radil, že to nejriskantnější řešení není to nejsprávnější. Kvůli rodině a způsobu života na Jana zdravě žárlí. Ve svých politických názorech a pohledu na život je velmi konzervativní. Nemá rád změny. Věci, které má, pro něj hodně znamenají a lakomý je jen proto, že mu peníze dodávají pocit bezpečí. Jednou z jeho vášní je fotbal a vše, co souvisí s místním týmem, pro něj moc znamená.

Má rád:
Dobrou konverzaci, procházku se svým nepostradatelným psem, talíř dobré šunky z vlastního baru. Dobrou hádku, v níž by byl vítězem. A samozřejmě – fotbal.

Nemá rád:
Samotu. Lidi, kteří mění své názory. Riziko. Zůstat někde bez peněz.

Zázemí:
Stanislav pečoval o svého mladšího bratra Jana, když jejich rodiče zemřeli při dopravní nehodě. Oba zdědili bar, který se specializuje na prodej šunky. Neštěstí v raném věku poznamenalo Stanislavův život a povahu. Janovu manželku a děti přijal za vlastní a pro bratra je nepostradatelným přítelem. Část svých peněz společně investovali do místního fotbalového týmu, kde začal Jan trénovat mladší žáky. Když Jan ovdověl, Stanislav jej ani na chvíli neopustil.

Jan je pro Stanislava jistotou, ačkoliv ho často dokáže zmást. Stanislav je velmi konzervativní muž, změny jej ničí, ale jeho bratr vždycky přijde s nějakým novým nápadem v podnikání, což je samozřejmě permanentním zdrojem hádek. Stanislav nechápe, co žena jako Lucie na jeho bratrovi vidí.

Hlavní cíle:
Být blízko svého bratra. Udržet si to, co má: bar, životní jistoty. Nebýt sám.

Překážky:
Trochu žárlí na Lucii, protože má pocit, že od té doby, co se Jan znovu oženil, poněkud se mu vzdálil.