Chicagský taneční soubor Joffrey Ballet očima slavného amerického režiséra Roberta Altmana. Americký film (2003). Hrají: N. Campbellová, M. McDowell, J. Franco a další (v anglickém znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Chicagský taneční soubor Joffrey Ballet očima slavného amerického režiséra Roberta Altmana, který tímto snímkem vyjadřuje svůj obdiv k jeho výrazné a nápadité baletní tvorbě a k lidem, jejichž celoživotní vášní je tanec. Je to film o tvůrčím procesu, o sváru mezi profesními a osobními požadavky, o vzletech a pádech umělecké tvorby. Obsáhlé ukázky z jednotlivých inscenací souboru jsou pospojovány jednoduchým příběhem talentované tanečnice Ry (Neve Campbellová), která stoupá vzhůru a zároveň po rozchodu s kolegou nachází nový milostný vztah. Seznamujeme se také s excentrickým uměleckým šéfem Albertem Antonellim (Malcolm McDowell), stárnoucí primabalerínou Deborah (Deborah Dawnová), skutečnými choreografy Larem Lubovitchem a Robertem Desrosiersem a dalšími postavami. Každý z tanečníků má soukromý život, ve chvíli, kdy začínají zkoušky nového představení, však musí jít všechno stranou. Věren své tvůrčí metodě tak Altman vytvořil další skupinový portrét nevšedních lidí bez ústředního hrdiny. K filmu poznamenal: „V každodenní realitě a hlavně v těch nejnemožnějších a nejneuvěřitelnějších podmínkách čelí tanečníci a tanečnice stejným problémům jako my všichni ostatní, biologickým hodinám a gravitační síle, která nám říká, tohle prostě nejde. Ale existují okamžiky, kdy jsou schopni tyto síly pokořit.“

Robert Altman, tento významný americký režisér, autor snímků MASH (1969), Nashville (1975), Tři ženy (1977), Hráč (1992), Prostřihy (1993) nebo Gosford Park (2001), byl v roce 2006 krátce před svou smrtí oceněn Oscarem za celoživotní dílo. 20. února 2010 jsme si připomněli 85. výročí jeho narození.

Originální názevThe Company
Stopáž108 minut
Rok výroby 2003
 T
ŽánrFilm