TV program Osobní program  
Brána poznání
  Osm dní zdraví v Evropě  
středa 29. 7. 2009 16:20 ČT2 Třetí věk
ST  
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí
Stopáž: 54 minut
Rok výroby: 2005
/ivysilani/10104119181

Související pořady:
Architektonické vize
Osm dní zdraví v Evropě
Utajená řeč peněz
Neznámá Země - Svět podle Thora Heyerdahla
Přidej se
Nedej se
Sardinie aneb 13 božských šlápot
Zdraví v Evropě
Osm dní zdraví v Evropě
Ptačí chřipka

Další zdroje:
Health in Europe
EBU - Health in Europe

Stáří prý nezávisí na tom, kdy se člověk narodil, ale na tom, jak se rozhodl... Připravila A. Wieckowska
Hrdiny pořadu jsou starší lidé žijící ve čtyřech evropských zemích: Polsku, Švédsku, České republice a Itálii. Všichni projevují odhodlání utkat se s problémy, které jejich úctyhodný věk přináší.
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Polsko – hlavními postavami jsou dvě sestry: 78letá Weronika a 71letá Joanna, která trpí Alzheimerovou nemocí. Od chvíle, kdy byla nemoc u mladší Joanny diagnostikována, převzala starší Wera na sebe břímě péče o mladší sestru. Obě sestry mají malý důchod a musejí šetřit, aby bylo na léky. Wera nachází únik před smutným každodenním údělem v účinkování v místním kabaretu pro seniory. Na všechny zkoušky a představení bere nemocnou Joannu s sebou. Pro obě sestry je to jakási součást boje proti dopadům Alzheimerovy choroby.
Itálie – Olivetto ve svých 85 letech sdílí střechu se svou ženou, které je 82 roků, bratrem, kterému je 81 roků, švagrovou, které je 71 roků, synem, snachou a dvěma vnuky. Členové společné domácnosti žertují na téma, že by si mohli otevřít soukromý penzión pro seniory. Olivetto se snaží vést aktivní život. Pomáhá synovi s provozem na čerpací stanici, hraje bocce a při šálku kávy se setkává s přáteli. Neodpírá si nevinné radosti: kouří a k večeři si dává víno. Všude se dopraví, protože řídí auto. K doktorům chodí nerad, protože je přesvědčen, že stáří tvoří přirozenou etapu života a z pětaosmdesátiletého starce nikdo mladíka neudělá.
Česká republika – Jitřence je 76 roků a rozhodla se, že bude bojovat proti stáří sportem. Každé ráno provozuje ve svém bytě pět Tibeťanů, chodí cvičit k fyzioterapeutce a hraje golf. Protože je v seniorském věku, nemusí platit klubové poplatky a golfové vybavení si kupuje z druhé ruky. Po večerech si cvičí mozek luštěním křížovek.
Švédsko – sousední byty v domově pro seniory obývají Eivor, které je 93 let, a Nils, jemuž je 95. Spojuje je láska k pokeru. Každý den se s dalšími třemi seniory setkávají u karetního stolku. Eivor má potíže s udržením rovnováhy, a tak chodí všude s chodítkem. Přesto však žije aktivně: cvičí na hudbu skupiny ABBA, chodí ke kadeřnici, k pedikérce, pořádá večírky pro přátele. Se svou rodinou se vídá zřídka, ale necítí se osamělá, protože společnost jí dělá Nils. Senioři si pomáhají, jak jen mohou. Pozorný Nils bere každé ráno na stanici metra obyvatelům domova hromadu novin a jeden výtisk osobně doručuje Eivor.
Na mezinárodním festivalu Křišťálové srdce Poděbrady 2006 se zdravotní a sociální tématikou získal pořad čestné uznání.

VÝZVA PRO DIVÁKY

Sledujete koprodukční sérii pořadů České televize Osm dní zdraví v Evropě? Osm dní - osm titulů: Tuberkulóza - návrat přízraku, Na délku cigarety, Ten blázen odvedle, V srdci Evropy, Země bez dětí, Černá díra dětství, Třetí věk, Evropa XXL.
Naše adresa je www.ceskatelevize.cz/zdravi - napište nám i ostatním divákům své příběhy a zkušenosti, rady, dotazy a nápady. Staňte se spolutvůrci webové stránky Osm dní zdraví v Evropě.


reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 510