Další díl magazínu oceněného na 3. ročníku Mezinárodního festivalu evropského umění Arts&Film v Telči (2007). Režie P. Jirásek

High-tech nebo též hi-tech, high technology architecture je architektura pokročilé technologie a vznikla koncem 60. let 20. stol. Klade důraz na technologickou a technickou složku. Inspiraci našla ve funkcionalismu a konstruktivismu. Dokázala však funkčně využívat i objevů nových materiálů, vyvinutých pro potřeby letectví i kosmonautiky. Uplatňuje se zde konstrukční systém hlavně kovový s uzavřenými silnými okny, plechy z nerezové oceli a dalších lehkých kovů.

Od 90. let minulého století se prosazují i tzv. inteligentní fasády, které využívají solární energii a přirozené větrání. Nejznámější je pařížské Centre G. Pompidou dostavěné roku 1977 či Lloydova banka v Londýně.

Jako první v Čechách pohotově reagoval na architekturu high-tech v sedmé dekádě dvacátého století nejpříznačnější reprezentant tohoto slohu obchodní dům Máj a vysílač Ještěd. Ale existují i předchůdci tohoto směru. Například už v roce 1959 Zdeněk Denk, Ferdinand Lederer a Zdeněk Alexa vytvořili konstrukci s obří kopulí Pavilonu Z na výstavišti v Brně. Dnes se u nás tímto směrem ubírá především tvorba ateliéru A PLUS Brno s mnoha vynikajícími výsledky, inspirovala se jím i Eva Jiřičná například v oranžérii na Pražském hradě či Petr Parolek v projektu Odbavovací haly letiště Brno-Tuřany v roce 2006.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrMagazín