Váš průvodce designem a životním stylem (2007). Režie P. Jirásek

Báječné retro meziválečného interiéru…

Retrostyl, který přináší vzpomínky na „staré dobré časy I. republiky“, je poslední dobou velmi žádaný. Křesla s prosezeným čalouněním, ještě před deseti lety prodávaná sotva za pár tisícovek, se dnes šplhají do výrazně vyšších cifer. Není se ale co divit – co když v nich sedával sám velký playboy Oldřich Nový nebo Adina Mandlová? Pokud dnes na takový skvostný kousek narazíte v soukromém interiéru, jedná se většinou o pečlivě ošetřovaný solitér. Ale jsou mladé rodiny či jedinci, kteří mají byt zařízený takřka výhradně z originálních kousků ve stylu art deco či funkcionalismu. A to už je rarita hodná pozornosti. Čím nás ale takový předválečný interiér přitahuje?

Člověk meziválečným předmětům podvědomě víc důvěřuje, připomínají mu totiž období prarodičů, které mělo své jistoty, nebo si to o něm alespoň myslí. Art deco, efektní, vysoce dekorativní a luxusní směr designu v užitém umění a architektuře se poprvé objevil na výstavě v Paříži v roce 1925. Inspiraci našel v geometrických motivech, v americkém džezu, v modernistických orientálních a arabských kostýmech Ďagilevova baletu i v pokladech nalezených v Tutanchamónově hrobce. Návrháři nábytku se inspirovali dokonce i a empírem a to se projevilo například v používaných exotických a luxusních materiálech, jako je eben, slonovina, želvovina, zlato a perleť. Základem funkcionalistického interiéru bývaly také ušlechtilé materiály – kov, chrom a bílý mramor doplněný kůží a dřevem. Funkcionalismus na rozdíl od art deca prosazoval názor, že architektura i design mají rozvíjet funkci stavby či předmětu a ne jejich dekorativnost. Vznikl jako důsledek zrychlujícího se tepu doby a jeho znaky jsou účelnost, ekonomičnost, jednoduchost a přímočarost.

Ve Stylu si budeme o půvabech meziválečného interiéru povídat nejen s historikem architektury Jindřichem Chatrným nebo Jankem Jarosem z firmy Modernista, ale především navštívíme interiéry, kde v meziválečném mobiliáři doplněném současným designem i uměním žijí lidé, kterým styl jejich babiček učaroval.

Stopáž23 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrMagazín