Několik příkladů, jak se designově vypořádat s historickým interiérem (2006). Režie P. Jirásek

Možností, jak se designově vypořádat s historickým prostorem, je několik. V našem pořadu ukážeme několik přístupů.

Interiérem zámku Častolovice nás provede zámecká paní Diana Phipps Sternbergerová, jinak uznávaná britská designérka. Ukáže nám, jak se kombinací původního nábytku, opraveného nábytku z bazaru a vhodných textilií dá vytvořit účelný a vkusný bytový prostor, který respektuje zámecké prostředí.

Do Slavonic nás přivedly hned tři domy. Jednak je to Fárův dům – příklad tvůrčí rekonstrukce renesančního domu, za kterou architekti R. Koucký a Š. Malá získali mnoho ocenění. Podařilo se jim totiž skloubit vrstvy historie domu s moderními požadavky na soudobé bydlení. V domě nazvaném Besídka se inspirovali hravou poetikou Divadla Sklep, protože jeho členové byli původními majiteli a pokoje dodnes nesou jejich jména. Třetí dům je příkladem puristického přístupu plného úcty – brněnský sochař a řezbář Jiří Netík svůj barokní dům udržuje v původním stavu. Mnoho let se rozmýšlel, zda v domě zařídí moderní vytápění.

Historií je dnes už i funkcionalismus, jehož zásady – jednoduchost, úspornost, světlo, prostor, nadčasový design – jsou moderní dodnes.

Stopáž23 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrMagazín