NAPSALI V ČASOPISU ARCHITEKT

Na obrazovkách České televize došlo k jevu nevídanému – objevil se nový, neobvykle kultivovaný pořad. Magazín STYL. Pořad vzniká v brněnském televizním studiu a protože je určen menšinovému divákovi, dostal „za trest“ vysílací časy, které z okruhu diváků automaticky vyřadí jejich velký segment – vysílá se jednou týdně v pátek v 17.00 na ČT1 s reprízami v pondělí v 7.20 a v úterý ve 12.55 na ČT2. Nejen obsahem, ale i filmařsky, včetně grafiky, je magazín moderní, dynamický, neškolometský a většinou bez hluchých míst. Jeho jednotlivá vydání jsou dosud koncipována jako monotématická a věnují se architektuře, designu věcí kolem nás, prostředí, které nás obklopuje, ale třeba také módě. Kdyby časopis Architekt uděloval cosi jako „bílou vránu“ za přínos v šíření nevtíravé osvěty, určitě by tenhle magazín byl titulem oceněn. Co si o novém pořadu myslí námi oslovení účastníci malé ankety – viz níže. A co nám k němu může říci dramaturgyně magazínu Nora Obrtelová? Položili jsme jí pár otázek.

Pro všechny televize, ani nemluvě o komerčních, bylo dosud nepřekonatelné posunout pořady o životním stylu za hranice pořadů typu „Udělej si sám“, orientovaných především na kutily všeho druhu. Jak se vám u vedení České televize podařilo prosadit magazín, který nepředkládá návody, ale přitom orientuje, informuje a kultivuje diváka docela jinou formou?

Pro odpověď na tuto otázku se musím vrátit do doby asi před 4 lety, kdy režisér Pavel Jirásek přišel s námětem na cyklus malých dokumentů o tom, jak bydlí výtvarníci, architekti a jiné profese. Opakovaně, s různými obměnami jsme ho nabízeli, až loni doba dozrála, ovšem s jiným zadáním. Vyrobit magazín, který by se vysílal na ČT1 každý týden vedle divácky úspěšných pořadů Bydlení je hra, Zahrada je hra… Byla to výzva: jak skloubit požadavek divácké srozumitelnosti s naší představou o podobě magazínu. Od začátku jsme měli jasno v tom, že chceme hledat jinou polohu než pořady „kutilského“ typu.Televizní obrazovka se podle mého názoru ke kutilům, zahrádkářům či rybářům macešsky nechová, naopak má dluhy vůči oborům, kterým se věnujeme my. Tak jsme riskovali výtky typu, že jsme „elitářští“ a pokusili se najít tvar mezi tradičním magazínem s rubrikami, diváckými soutěžemi a pořadem pro „náročnějšího“ diváka. Programové vedení ČT nám dalo „zelenou“ s podmínkou do léta – o dalším osudu Stylu měla rozhodnout čísla divácké sledovanosti. V tomto ohledu jsme zcela nenaplnili očekávání, ale vedení České televize se zachovalo osvíceně, pořad nezrušilo, ale od září ho zařadilo do vysílání druhého programu.

Magazín STYL asi nemá masovou sledovanost – proč je vysílán jako zcela okrajový žánr v časech, které jej již automaticky oproti jiným pořadům znevýhodňují?

Každý dramaturg i tvůrce, když vypouští do světa nový pořad, si pro něj přeje co možná nejlepší vysílací čas. Všichni víme, že je to jeden z faktorů, který rozhoduje o tom, zda si pořad najde své diváky. Styl je jen jeden z mnoha magazínů, takže se musíme podřídit vysílací strategii České televize. My se ho snažíme dělat nejlépe, jak umíme, a doufáme, že si toho někdo všimne. Časopisu Architekt děkujeme, že nám chce pomoct – budeme se snažit šířit zprávy o jeho existenci i jinde.

Jaká budou témata magazínu STYL v příštích týdnech?

Odvysílali jsme témata Bydlení pod střechou, Stolní sklo, Stará dobrá (módní) garda, Veřejný prostor – místo k bydlení, Ikony českého designu (kubismus a modernismus), Dobrá káva v dobrém designu, Designmatch (Češi a Slováci na výstavě Art and Interior), Jak se bydlí s historií, Neplavcům vstup zakázán (bazény a koupaliště). V červenci to byly Plakáty ve městě (Bienále Brno a grafický design), 14. 7. přineseme téma O ikonách českého designu podruhé (50. a 60. léta), 21. 7. Světlo a 28. 7. Česká hračka. V sérii, kterou pro diváky připravujeme po prázdninách, chystáme další profilová témata – například Český porcelán, Sedací nábytek, Ekologické bydlení aj. Chceme také věnovat pozornost průmyslovému designu, který je trochu opomíjený, i když tradičně v něm Češi dosahovali a dosahují dobrých výsledků. Určitě zavítáme na Designblok a chystáme překvapení na téma Interiéry, protože je to ideální průsečík architektury, designu a životního stylu.

ANKETA ARCHITEKTA

Co říkáte novému magazínu české televize styl?

Jan Šépka, architekt a pedagog
Architektura jako obor nemá v naší české společnosti adekvátní postavení, přitom v některých zemích, kde je na jiném stupni vnímání důležitosti, představuje sledovaný artikl. Minimálně jednou týdně je zmínka v denním tisku, co nového se připravuje, jak dopadají veřejné soutěže, co se povedlo, co se naopak nepovedlo. Člověk je dobře obeznámen o nových trendech a také o dobrých architektonických kancelářích. To je věc, která nám významně chybí – propagace architektury v médiích. Pořad Styl je vedle Šumných měst jedinou pravidelnou televizní ukázkou, co se v našem oboru vůbec děje. Ačkoliv mám k provedení tohoto pořadu řadu výhrad, jsem za něj vděčný.

Roman Koucký, architekt a pedagog
Má špatný vysílací čas, jinak gratuluji k proražení bariéry zakazující hovořit v televizi o současné architektuře jinak než „srandovně“!

Zdeněk Fránek, architekt
Pořad jsem viděl tento pátek poprvé, neměl jsem ještě nikdy šanci se v tuto denní dobu vyskytnout někde poblíž televize. Samotný pořad mne příjemně překvapil jako popularizace designu na slušné úrovni. Jsem vždy rád, když se o takových věcech hodně píše a filmuje, a když se propaguje dobrá věc v našem oboru. Nevím, jestli se Styl věnuje i nové architektuře, ale v každém případě – pánbůh zaplať. Super počinem by mohla být návštěva v architektonických ateliérech – doupatech jednotlivých nejvýznačnějších tvůrců současného Česka a představení procesu jejich práce.

Stanislav Fiala, architekt
Už se mi podařilo vidět pár dílů pořadu Styl, a tak musím napsat opravdu velkou pochvalu! Dělají to moc dobře.

Ivana Dombková, architektka
Svižný, dynamický a užitečný pořad. Dobrý „rytmus" je podtržen muzikou a střihem. Užitečná náplň na užitečné téma, kterého není nikdy dost. Kultivovaná forma. Názory zajímavých osobností, přínosné pro diváka nejen svou různorodostí. Pořad hodnocený kladně nejen lidmi, kteří se o tento obor intenzivně zajímají.

Lenka Lindaurová, šéfredaktorka časopisu Art&antiques
Nový pořad Styl naplnil moje očekávání kultivovaného magazínu o designu, architektuře, životním stylu. Mohl by mít větší spád, ale musím říct, že výběr témat a konkrétních míst je skvělý. V našem zdevastovaném prostředí, kde kultura čehokoli se blíží k bodu nula, plní i důležitou roli osvěty. Stoprocentně mu fandím!

Jan Kratochvíl, www.archiweb.cz
Za každou podobnou aktivitu jsem rád. Pořady o designu a architektuře u nás nemají tradici a i ze Stylu je cítit „učení se za pochodu“. Původně jsem se domníval, že by mohl být pořad určen pro odbornou veřejnost, ale je směrován na laiky, což určitě není špatně. Člověk alespoň získá představu, jaká témata jsou mezi prostým lidem v kurzu. I přesto, že nemám rád bublinu „lifestyle“, která zapáchá módností a trendovostí, přeji tvůrcům hodně elánu do dalších dílů.

Petr Volf, redaktor časopisu Reflex
Zatím jsem viděl jen jeden díl. Byl věnovaný půdním vestavbám a byl jsem mile překvapen jeho důkladností, odborností i jakousi kultivovaností.

Osamu Okamura, šéfredaktor časopisu Era 21
Do České televize se dostává pořad, který nenáročnou a sdělnou formou pojednává dosti závažná architektonická témata – ať už je to veřejný prostor nebo soudobé rekonstrukce historických objektů. Na rozdíl od designově-architektonických live show typu „předěláme vaši kuchyň za jeden den“, je v tomto novém pořadu prostor na náročnější úvahy o koncepčním, prostorovém a architektonickém řešení pečlivě vybraných realizací z dílny předních českých tvůrců. Ti tak dávají široké veřejnosti kvalitní návody ke čtení a přemýšlení o jejich vlastním bezprostředním okolí. Doufám, že ambiciózní projekt brněnského studia si zachová svěžest prvních několika dílů, a bude statečně odolávat náporu méně hodnotných poloh dnešní televizní infozábavy.