TV program Osobní program  
pátek 9. 1. 2009
13:30 ČT1

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

PST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Kvalita a množství vlasů zásadně ovlivňuje osobní, pracovní a společenský život. V posledních letech výrazně stoupají počty pacientů, kterým vypadávají vlasy a přicházejí k lékaři, což je dáno také tím, že dnešní doba klade na fyzický vzhled velký důraz. Denně vypadne zdravému člověku asi čtyřicet až sto vlasů. Rozsáhlejší padání však signalizuje abnormální stav. Počet sto vlasů je samozřejmě individuální – lidé s jemnými a světlými vlasy jich mají více, lidem s hustou kšticí vlasy také padají více. Průměrně na jednom čtverečním centimetru vlasové pokožky roste asi 180 až 300 vlasů. Celkový počet černých a hnědých vlasů bývá asi sedmdesát až sto tisíc, u světlých vlasů může být jejich počet ještě o třetinu vyšší. MUDr. Jiří Pešina vám v tomto dílu Domácího lékaře vysvětlí, jaké jsou fáze života vlasů, co způsobuje jejich zvýšené vypadávání a jak plešatění zabránit.

 • Slovníček:
  • Alopecia areata
   Onemocnění, při kterém rychle vypadávají vlasy a vznikají okrouhlá lysá ložiska, která postupně splývají. Kůže ložisek je bez známek zánětu, hladká, bez šupin. Onemocnění může souviset s jinými poruchami. Výpad se může týkat nejen vlasů, ale i ochlupení na těle.
  • Alopecie
   Plešatění, neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů. Příčiny mohou být různé: dědičné, stres, nesprávné stravování. Ztráta vlasů je v mnoha případech řešitelná, když už ne úplnou obnovou vlasového porostu, tak alespoň výrazným zpomalením nebo zastavením výpadu vlasů.
  • Androgenní alopecie
   Nadměrná ztráta vlasů podmíněná testosteronem. Není to onemocnění v pravém slova smyslu, jedná se o typ plešatosti, která je geneticky podmíněná a má charakteristický vzhled. U mužů může začít kdykoliv po pubertě. Vlasová hranice postupuje z čela a temene, po letech nakonec zbývá pouze podkovovitý pruh vlasů kolem hlavy. První projevy se objevují nejčastěji kolem třiceti let, čím dříve se objeví příznaky, tím bývá ztráta vlasů rychlejší.
  • Autotransplantace vlasů
   Vyplnění míst s vypadanými či řídnoucími vlasy pomocí přenosu vlastních vlasových štěpů či mikroštěpů. Zakryjí se tak prořídlá místa a doplní vlasový porost v holých oblastech. Zákrok se provádí v místním umrtvení a je časově poměrně náročný.
  • Difúzní alopecie
   Při difúzním typu plešatosti je ztráta vlasů rovnoměrná po celé hlavě bez vzniku ohraničených lysých ložisek. K tomuto jevu běžně dochází u novorozenců, částečně i v pubertě a ve stáří. Difúzní alopecie může postihnout také ženy po porodu, což je způsobeno vlivem hormonálních změn. K plešatění může dojít také po infekčních chorobách s vysokými teplotami, po stresových situacích, po operacích a těžkých úrazech, po drastických dietách a vzniká také jako následek těžkých chorob. Výpad vlasů zpravidla následuje asi šest týdnů až čtyři měsíce po vyvolávajícím vlivu. Kůže ve vlasaté části hlavy je nezměněná a ztráta vlasů bývá dočasná.
  • Jizvící alopecie
   Ohraničená ztráta vlasů v důsledku jizvení a s tím související nevratné poškození vlasového váčku. Příčinou mohou být nejrůznější záněty a infekce postihující ovlasenou část kůže, fyzikální nebo mechanická poškození, nádorový proces, nebo je tento projev součástí jiných kožních onemocnění. Vzniká také působením vnějších vlivů v místě opakovaného tlaku a tahu – pozor tedy na nevhodné účesy, jako jsou copy a dredy. Dalšími příčinami bývají různé kosmetické zásahy, či nešetrné masáže. Po odstranění vyvolávající příčiny ložiska opětovně zarůstají.
  • Trichotillomania
   Chorobná snaha vytrhávat si vlasy. Vyskytuje se zejména u dětí, které si pod různými emočními vlivy vytrhávají vlasy, případně i obočí a řasy. Lysiny jsou nejčastěji na spáncích a nad čelem. U této poruchy je nutná psychoterapie.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.pesina.medikus.cz
 • Obor: Kůže, nehty, vlasy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Ondřej Herskovič a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1828

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.