TV program Osobní program  
středa 8. 10. 2008
16:35 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

PST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny - Leukémie v 21. století
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé revmatické onemocnění, které obvykle začíná v oblasti pánve, v kloubu mezi kostmi křížovou a pánevní, a většinou vede k určitému stupni ztuhlosti zad. Vzniklý zánět postihuje páteřní skloubení a vazy. S postupujícím onemocněním vyrůstají po obou stranách páteře kostní výrůstky, a jakmile tyto výrůstky spojí dva obratle a přemostí je, postižený úsek se znehybní a páteř tuhne. MUDr. Jiří Pešina v tomto dílu Domácího lékaře sdělí, jak často se tato choroba u nás vyskytuje, jaké jsou její příčiny, jaké příznaky, jak se zjišťuje a jak léčí.

 • Slovníček:
  • Ankylózující spondylitida
   Z řečtiny: ohnutý obratel, jiný odborný název pro Bechtěrevovu nemoc. Je to chronické onemocnění způsobující neinfekční zánět páteře (spondylitida) vedoucí ke srůstům jednotlivých obratlů a tedy k omezení hybnosti páteře (ankylóza). Tato choroba se spolu s psoriatickou artritidou (kloubní zánět při onemocnění lupénkou), artritidou doprovázející idiopatické střevní záněty (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida) a poinfekční reaktivní artritidou řadí do skupiny spondylartritid – zánětlivých onemocnění charakterizovaných postižením páteře a dalších kloubů. Tato onemocnění vznikají u jedinců s dědičnými předpoklady působením vnějšího prostředí, avšak přesné příčiny, které tato onemocnění vyvolávají, zatím nejsou známy. Ankylózující spondylitida je poměrně vzácná, postihuje jen asi 0,5 % populace, ale odhady jsou zřejmě podhodnocené, protože tato choroba bývá diagnostikována s mnohaletým zpožděním a – zvláště při mírnějším průběhu – nemusí být odhalena vůbec. Onemocnění se projevuje nejčastěji u mladých mužů, může však postihovat také ženy a děti.
  • Lidské leukocytární antigeny – (HLA, Human Leukocyte Antigen)
   Jsou to proteiny na povrchu mnoha různých buněk. V 70. letech 20. století byla odhalena souvislost mezi Bechtěrevovou chorobou a přítomností antigenu označovaného jako HLA-B 27. Asi u devadesáti procent nemocných je tento antigen přítomen. Pro ankylózující spondylitidu neexistuje žádné specifické vyšetření, které by tuto nemoc jednoznačně potvrdilo nebo vyvrátilo. Proto je diagnóza onemocnění založena na kombinaci klinických projevů a výsledků laboratorních a zobrazovacích vyšetření. Lékař při vyšetření pátrá především po přítomnosti zánětu v křížobederních a dalších kloubech a zjišťuje případné omezení hybnosti páteře. K průkazu typických změn na páteři a kloubech obvykle slouží rentgenové vyšetření, ale v časných stadiích onemocnění může být indikováno vyšetření jinými zobrazovacími metodami (např. magnetická rezonance), které zánětlivé změny odhalí dříve než rentgen.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.pesina.medikus.cz
 • Obor: Svaly, klouby, nervy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič
  a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1794

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.