TV program Osobní program  
středa 17. 9. 2008
16:35 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak

PST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2008
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil J. Pešina a M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Za parazita se považují živé organismy, které na určitou dobu nebo trvale žijí na úkor jiného, většího organizmu. Mezi střevní parazity, které člověka často sužují, patří roupy, škrkavky a tasemnice. MUDr. Jiří Pešina v tomto dílu Domácího lékaře sdělí, jak vypadají, jak se jim bránit i jak je vyhnat z těla ven.

 • Slovníček:
  • Askaridóza
   Onemocnění člověka a živočichů vyvolané škrkavkami rodu Ascaris, působící střevní potíže a poruchy metabolizmu. Škrkavkou je infikována až pětina lidí.
  • Cysticerkóza
   Parazitární onemocnění postihující svalstvo, játra, plic, srdce, podkoží, do mozku způsobené boubelem tasemnice. Přítomnost larev na různých místech organizmu vyvolá bolesti svalů, celkovou slabost, horečku, křeče, poruchy zraku a psychické poruchy. Ložiska v mozku jsou zdrojem epilepsie.
  • Enterobióza, Oxyuriáza
   Onemocnění vyvolané roupem přítomným ve střevě. Patří k nejrozšířenějším nákazám, vyskytuje se u 20 až 50 procent lidí.
  • Parazit
   Cizopasník. Organizmus využívající jiné organizmy jako zdroj své potravy i jako stálé či dočasné životní prostředí. Parazité hostiteli pak přímo či nepřímo škodí.
  • Roup dětský (Enterobius vermicularis)
   Hlíst s bělavým niťovitým k oběma koncům zašpičatělým tělem, dlouhým jeden centimetr. Žije v lidském těle, kde se živí bakteriemi a epitelem. Vajíčka roupů byla nalezena již ve starověkých mumiích. Místem, kde se roup dětský nejčastěji objevuje, je poslední část tenkého střeva, slepé střevo a počáteční úsek tlustého střeva. Tam červ i kopuluje a oplodněná samička odsud putuje do rekta. V noci zpravidla vyleze ven a klade vajíčka v okolí análního otvoru. Putování samičky způsobuje dráždění kůže a svědění v oblasti řitního otvoru a nutí dítě k škrabání. V důsledku toho dochází k poruchám spánku, bolestem hlavy, neurózám i celkovému neprospívání organizmu.
  • Škrkavka
   Červ dlouhý přibližně 10 až 30 centimetrů, v průřezu je kulatý a konce má lehce zašpičatělé. Barvu má narůžovělou nebo nažloutlou. Škrkavky mají oddělené pohlaví, samičky jsou delší. Dospělí paraziti sídlí v tenkém střevě člověka, kde samičky kladou vajíčka. Ta pak odcházejí se stolicí z těla. Jedna samička naklade za den až 200 tisíc vajíček. Červ může být silný asi jako tužka a žije jeden až dva roky.
  • Tasemnice (Cestoda)
   Třída bezobratlých živočichů, kteří žijí parazitickým způsobem života. Je známo zhruba 5000 druhů tasemnic, jež parazitují u všech skupin obratlovců, zejména pak ryb a paryb. Některé druhy se mohou usazovat v játrech nebo v mozku, většinou ale parazitují ve střevech. Plnohodnotný jedinec je tvořen hlavičkou velikosti špendlíkové hlavičky, která má na svém horním konci věnec příchytných háčků, a různým počtem plochých článků. Tasemnice mají pentlicovité tělo a mohou dosahovat délky několika metrů. Pokožka vylučuje kutikulu, která je chrání před trávícími šťávami hostitele. Dýchají anaerobně, potravu vstřebávají celým povrchem těla. Tasemnice jsou hermafrodité, poslední články jejich těla jsou vyplněny oplozenými vajíčky, které s výkaly opouští tělo hostitele.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Kontakty:
  www.pesina.medikus.cz
 • Obor: Břicho, střeva, močové cesty
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka a Šárka Speváková

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1828

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.