Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil J. Pešina a M. Hanzlíček
Za parazita se považují živé organismy, které na určitou dobu nebo trvale žijí na úkor jiného, většího organizmu. Mezi střevní parazity, které člověka často sužují, patří roupy, škrkavky a tasemnice. MUDr. Jiří Pešina v tomto dílu Domácího lékaře sdělí, jak vypadají, jak se jim bránit i jak je vyhnat z těla ven.
Slovníček:
Askaridóza Onemocnění člověka a živočichů vyvolané škrkavkami rodu Ascaris, působící střevní potíže a poruchy metabolizmu. Škrkavkou je infikována až pětina lidí.
Cysticerkóza Parazitární onemocnění postihující svalstvo, játra, plic, srdce, podkoží, do mozku způsobené boubelem tasemnice. Přítomnost larev na různých místech organizmu vyvolá bolesti svalů, celkovou slabost, horečku, křeče, poruchy zraku a psychické poruchy. Ložiska v mozku jsou zdrojem epilepsie.
Enterobióza, Oxyuriáza Onemocnění vyvolané roupem přítomným ve střevě. Patří k nejrozšířenějším nákazám, vyskytuje se u 20 až 50 procent lidí.
Parazit Cizopasník. Organizmus využívající jiné organizmy jako zdroj své potravy i jako stálé či dočasné životní prostředí. Parazité hostiteli pak přímo či nepřímo škodí.
Roup dětský (Enterobius vermicularis) Hlíst s bělavým niťovitým k oběma koncům zašpičatělým tělem, dlouhým jeden centimetr. Žije v lidském těle, kde se živí bakteriemi a epitelem. Vajíčka roupů byla nalezena již ve starověkých mumiích. Místem, kde se roup dětský nejčastěji objevuje, je poslední část tenkého střeva, slepé střevo a počáteční úsek tlustého střeva. Tam červ i kopuluje a oplodněná samička odsud putuje do rekta. V noci zpravidla vyleze ven a klade vajíčka v okolí análního otvoru. Putování samičky způsobuje dráždění kůže a svědění v oblasti řitního otvoru a nutí dítě k škrabání. V důsledku toho dochází k poruchám spánku, bolestem hlavy, neurózám i celkovému neprospívání organizmu.
Škrkavka Červ dlouhý přibližně 10 až 30 centimetrů, v průřezu je kulatý a konce má lehce zašpičatělé. Barvu má narůžovělou nebo nažloutlou. Škrkavky mají oddělené pohlaví, samičky jsou delší. Dospělí paraziti sídlí v tenkém střevě člověka, kde samičky kladou vajíčka. Ta pak odcházejí se stolicí z těla. Jedna samička naklade za den až 200 tisíc vajíček. Červ může být silný asi jako tužka a žije jeden až dva roky.
Tasemnice (Cestoda) Třída bezobratlých živočichů, kteří žijí parazitickým způsobem života. Je známo zhruba 5000 druhů tasemnic, jež parazitují u všech skupin obratlovců, zejména pak ryb a paryb. Některé druhy se mohou usazovat v játrech nebo v mozku, většinou ale parazitují ve střevech. Plnohodnotný jedinec je tvořen hlavičkou velikosti špendlíkové hlavičky, která má na svém horním konci věnec příchytných háčků, a různým počtem plochých článků. Tasemnice mají pentlicovité tělo a mohou dosahovat délky několika metrů. Pokožka vylučuje kutikulu, která je chrání před trávícími šťávami hostitele. Dýchají anaerobně, potravu vstřebávají celým povrchem těla. Tasemnice jsou hermafrodité, poslední články jejich těla jsou vyplněny oplozenými vajíčky, které s výkaly opouští tělo hostitele.
Na témata televizního Domácího lékaře pravidelně navazuje rozhlasový Rodinný lékař. Na dotazy diváků a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.