TV program Osobní program  
čtvrtek 15. 3. 2012
15:50 ČT2

Celulitida

ST4:3  
Stopáž: 8 minut
Rok výroby: 2007
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy (2007). Režie M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Celulitidu zná v dnešní době většina žen a vidí ji jako určitý typ zvrásnění a dolíčkování kůže zejména na stehnech a bocích. Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Zmnožení tukových buněk způsobují zejména ženské pohlavní hormony, převážně estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů. Kromě stárnutí a nadváhy přispívá ke vzniku celulitidy i stres, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce, těhotenství, puberta, období přechodu, kouření, pití alkoholu a genetická dispozice. V tomto vydání Domácího lékaře MUDr. J. Pešina vysvětlí, jaká jsou stadia celulitidy, jaké se mohou vyskytnout komplikace a jak je možné celulitidu léčit. Také předvede několik vhodných cviků a prozradí ten nejlepší jídelníček.

 • Slovníček:
  • Celulitida
   Změna tukové tkáně v podkoží, projevující se nepěknými dolíčky v pokožce, nejčastěji na hýždích a stehnech, které připomínají pomerančovou kůru. Patří k nejčastějším kosmetickým problémům. Dochází při ní k hromadění odpadních látek ve tkáních ve váčcích mezi tukovými buňkami a vazivem, které pak časem tvrdnou a narušují podkoží. Postihuje častěji ženy (mají dvakrát více tukových buněk) především v obdobích hormonálních změn (puberta, těhotenství, přechod). Příčinou je nesprávná životospráva, takže léčba se zaměřuje především na úpravu životního stylu.
  • Liposukce
   Chirurgická metoda, při níž se tenkou kanylou z malých bodových řezů na kůži odsává podkožní tuk. Její provedení je vhodnější v mladším věku, kdy je zachována dostatečná elastičnost kůže. Liposukce sice zbaví nepříjemných bochánků na bocích, ale jako řešení celulitidy se nedoporučuje.
  • Lymfatická drenáž
   Jemná a dokonale propracovaná technika, blízká masážím. Velmi pomalými tahy a tlaky na kůži podle přesně stanovených pravidel se při ní aktivuje podkožní lymfatický systém. Tato technika zásadně ovlivňuje celulitidu. Patří však do rukou odborníků a vyškolených lékařů-lymfologů a lymfoterapeutů.
  • Stupně celulitidy
   1. stupeň – první příznaky celulitidy jsou patrné pouze při "kompresivním testu", který se provádí tlakem dlaní směrem k sobě na části kůže 2. stupeň – projevuje se drobnými nerovnostmi a stíny, které se objevují nejdříve na vnější straně stehen a jsou viditelné bez kompresivního testu – při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo v ostrém bočním světle 3. stupeň – nerovnosti jsou viditelné vždy bez ohledu na osvětlení, stání, sezení či ležení 4. stupeň – projevuje se rozsáhlými otoky a nerovnostmi kůže a je velmi patrná nezvratnost poškození tkáně. Objevuje se nejčastěji při neléčené celulitidě po čtyřicátém roce věku
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.somso.de
 • Obor: Kůže, nehty, vlasy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Zita Drdová, Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Vladimír Cihelka, Šárka Speváková, model člověka poskytnul SOMSO
 • Videozáznam: přehrát on-line [RealMedia]
  Videozáznam: přehrát v plné kvalitě

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1835

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.