TV program Osobní program  
úterý 31. 7. 2007
17:40 ČT2

Domácí lékař aneb Nic není jen tak...

ST4:3  
Stopáž: 5 minut
Rok výroby: 2006
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nejbližší premiéra
/ivysilani/10098810724
Předchozí díl další díly Následující díl
Archiv


Související pořady:
Mistři medicíny
Nemocnice v první linii
Sestřičky
Hasiči
Zdravotní test národa
Příběhy moderní medicíny
Tajemství těla
Doktoři
První pomoc
DoktorKA
Tep 24
Při prevenci máte větší šanci
První pomoc
Diagnóza
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Medicína pro 21. století
Dětská záchranka v akci
Na pomoc životu
Domácí lékař aneb Nic není jen tak
Diagnóza

Další zdroje:
HERAFILM - science media
 Přidat do Osobního programu Nastavit připomenutí

Jak se nenechat zaskočit zdravotními problémy. Připravil M. Hanzlíček
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Maligní melanom kůže

Blíží se léto, tedy období slunění posiluje se tak rizikový faktor pro vznik melanomu. Tato nemoc postihne asi 1300 Čechů ročně. Ačkoli melanomy tvoří jen dvě procenta ze všech zhoubných nádorů, lze je považovat za velmi nebezpečné: jsou nenápadné a nebolí, ale často vytváří metastázy a léčba je pak komplikovaná. MUDr. Pešina nám v tomto pokračování Domácího lékaře poradí, jak průběžně sledovat svou kůži, kdy zajít k lékaři a jak rozvoji melanomu předcházet.

 • Slovníček:
  • Digitální dermatoskop
   přístroj pro vyšetření pigmentových znamének, kdy není nutné odebrat vzorek tkáně. Digitální mikrokamera se zaměří na podezřelou pihu a přístroj během několika vteřin vyhodnotí, zda se jedná o neškodné mateřské znaménko, nebo o nádor. Počítač porovná obraz znaménka s desetitisíci obrázky uloženými v jeho v paměti. Ještě nedávno byl tento přístroj unikátem. Dnes ho mají v mnoha poradnách pro névy (pihy) při dermatologických klinikách i v některých Centrech pro léčbu melanomu.
  • Melanom
   maligní melanom je nádor na kůži, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Na původně zdravé kůži se vytvoří odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Jindy se zase barevně a tvarově mění klidné mateřské znaménko. O větší pravděpodobnosti na vznik nádoru také rozhoduje dědičnost i délka pobytu na sluníčku v dětství. Předpokládá se, že počet mateřských znamének na kůži souvisí s s dávkou záření, kterou jsme obdrželi v prvních letech našeho života. Nemusí vždy jít o maligní melanom, ale vždy je třeba, aby projev vyšetřil kožní lékař (dermatovenerolog). Jedná-li se o maligní melanom, je nezbytně nutné, aby se co nejdříve odstranil. Maligní melanom totiž podobně jako jiné zhoubné nádory může pacienta ohrožovat na životě vznikem vzdálených dceřiných ložisek (metastáz). Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím má více času k tomu, aby dceřiná ložiska založil.
  • Metastáza
   druhotné ložisko zhoubného nádoru, vzniklé šířením nádorových buněk krví, lymfou nebo přímým rozsevem. Metastáza je vždy závažnou komplikací zhoubných nádorů, u nichž většinou snižuje pravděpodobnost úplného vyléčení.
  • Rakovina kůže
   je nejčastějším druhem zhoubného nádoru vůbec (tvoří 25 % ze všech typů rakovin), přičemž počet nemocných rychle narůstá. Přitom žádný ze zhoubných nádorů se nedá tak snadno a rychle rozpoznat. Rakoviny kůže je několik druhů, nejnebezpečnější je zhoubný melanom. Když se zachytí včas, bývá rakovina kůže překvapivě snadno řešitelná, obvykle stačí chirurgický zákrok a měnící se mateřské znaménko se odstraní i s kouskem okolní tkáně. Pokud ji pacient zanedbá, šance na úspěšnou léčbu se zmenší. Situace s nádorem v pokročilém stádiu, který navíc metastázoval, je totiž mnohem horší. Pak bývá často nutná imunoterapie, chemoterapie nebo ozařování.
  • Slunění
   zvyšuje riziko vytvoření maligního nádoru. S rozvojem cestování v 90. letech 20. století k jižním mořím souvisí i zvýšené vystavování UV záření a tedy i zvýšení počtu nových případů melanomu. Proto je nutné při opalování používat krémy s ochrannými faktory.
 • Účinkující: MUDr. Jiří Pešina
 • Odkazy: www.somso.de, www.melanomy.cz
 • Obor: Kůže, nehty, vlasy
 • Režisér: Martin Hanzlíček
 • Spolupracovali: Martin Kubala, Jaromír Herskovič, Šárka Speváková, Zita Drdová, model člověka poskytnul SOMSO
 • Videozáznam: přehrát on-line [RealMedia]
  Videozáznam: přehrát v plné kvalitě [RealMedia 1 Mb/s]

reklama

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1836

Na témata televizního Domácího lékaře 
pravidelně navazuje rozhlasový
Rodinný lékař.
Na dotazy diváků
a posluchačů zde pravidelně odpovídají odborníci na danou problematiku. 
Český rozhlas 2 - Praha
Rozhlasový pořad můžete slyšet každý pátek od 10.05 do 10.55 hodin na Českém rozhlasu 2 - Praha.